banner

Zadig* Çöreği’ne Çöreklenmek

Yazarımız sevgili Serda Semerci bizlerle Çarşamba günü başlayacak Paskalya yortusu öncesi Zadig (paskalya) çöreğinin yapımını paylaştı. Keyifli okumalar…

Zadig’in (Paskalya) gelmesine çok az kaldı. Hava puslu, esti mi insanın içini titreten bahar rüzgârının buğusu altındayız.

Evlerde bayram temizliği yapılmış. Daha geciktirmek olmaz çünkü Çarşamba günü Paskalya haftası yortusu başlıyor. Pazar gününe kadar bütün hafta günde en az iki defa kiliseye gidilecek. Temizlikle uğraşmak günah. Tek istisna dışında: Zadig çöreği…

Bu çörek en erken Perşembe yapılır. Hatta çoğu zaman hamuru Perşembe gecesi kilisesinden sonra yoğrulur sabaha kadar kat kat battaniyelere sarılı kocaman tencerelerde bekletilir. Evin çocukları, evin mamasının ya da yayasının sabaha karşı uyanıp çoktan şekil verip fırınladığı o mis gibi sakız kokulu çöreklerin eve çöreklendiği kokuya uyandırılır.

Kahvaltı masasının başköşesine alınır puf gibi kabarmış çörekler ve bu şaheserin yaratıcısı ilk dilimi keserken içinin tel tel dökülecek şekilde pişip pişmediğinin sınavını verir büyük heyecanla. İlk dilimle içeride gizlenmiş sakızın kokusu daha da ortaya çıkar. Aç kurtlar dayanamaz ve dilimleri kaptıkları gibi üzerlerine sürdükleri şokella ya da ev yapımı reçelle süsleyip damaklarıyla buluştururlar.

Bütün çörekler evin minik canavarları tarafından tüketilmeden komşulara, akrabalara, arkadaşlara dağıtılacak olanlar da birer ikişer ayrılır; paketlerine yanlarında kırmızı (garmir) ya da rengârenk yumurtalarla yerleştirilir.

Zadig (Paskalya) çöreği tarifi:

Malzemeler: (Bir kilo için)

1kg beyaz un
4 yumurta
1 paketten biraz az tereyağı (1 çay bardağı sıvıyağ)
1 su bardağı süt
2 paket yaş maya
2 su bardağı şeker
Göz kararı mahlep
2 tane damla sakızı rendesi

Üzeri için:
Çörek otu
2 yumurta sarısı

Yapılışı:

Geniş bir kaba unu döküp havuz şeklini verecek şekilde ortasını açıyoruz. İçine dört yumurtayı kırıp yavaşça, hamurun canını acıtmadan (J) karıştırıyoruz.

Bir tencereye sütü boşaltıp içine yağı ekliyoruz ve eritiyoruz. Eridikten sonra şekerini ekleyip, şeker ve süt homojen hale gelene dek karıştırarak pişiriyoruz.

Süt hazır olunca hamur kabına önceden bir cezvede ılıtılmış süte atıp kabarana kadar beklettiğiniz mayayı atıyoruz. Mahlebi ve sakızı da ekledikten sonra iyice yoğuruyoruz.

Kıvama gelmiş hamuru (hamurunuzun iyi olduğunu içinden pırtlayan deliklerden ve kabarcıklardan anlayabilirsiniz) evinizdeki bezler ve kalın örtülerle iyice sarıp, soğuk almayan mümkünse kalorifer yanına yerleştirip en az 2,5- 3 saat kabarması için bekletiyoruz. Hamurunuzun bu süre sonunda en az iki katı oranda kabarmış olması gerekiyor. Sıra geldi şekil verme işlemine…

Hamurunuzdan ceviz büyüklüğünde üç adet hamur parçası çıkarabilecek büyüklükte parçalar alıp, unladığınız tezgâhta elinizle bir kez daha yoğurun. Sonra içinden birbirine eşit büyüklüklerde ayrı bezeler çıkarın. Her bir bezeyi elinizle silindir şekline (çok fazla uzun olmasın) getirin. Şimdi, toplam üç adet silindir şeklinde hamuru dikey biçimde yan yana dizin ve örgü şeklini verip üst ve alt birleşme noktalarında birleştirin ki bütün hale gelebilsin.

Bütün hamura aynı işlemi uyguladıktan sonra yağlı kâğıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin ve üzerine yumurta sarısıyla çörek otunu ekleyip süsleyin. Turbo bir fırın kullanıyorsanız fırınınızı 200 derece alt üst konuma getirip çöreklerin üzeri kahverengiye dönüşünceye dek pişirin (yaklaşık 25-30 dk.)

Bu sırada bütün evi dolduracak mis gibi sakız kokusunu bol bol içinize çekmeyi unutmayın! 🙂

Afiyet olsun!

Zadig*: Paskalya

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz