banner

Yumurtadaki siyah lekeler!

Ramazan Bayramı’nın ikinci günü. Keyifle kahvaltı sofrasına oturmak için sabırsızlanıyorsunuz. Herkes kahvaltı masasının assolisti sahanda yumurtayı bekliyor fakat o da ne? Yumurta kolisini açınca yüzünüz düşüyor çünkü yumurtaların her birinin üzerinde siyah lekeler mevcut…

Önce tavuk gübresi olabilir mi diye düşündüm ama değildi. Yaz sıcağında kendimi ve masadaki diğer insanları zehirleme riskini almamak için kahvaltıyı yumurtasız bitirdik ama 30 yumurta öylece duruyordu ve ne olduğunu çözmeye çalışıyorduk. Instagram hesabımdan da paylaşıp her gün yüzlerce yumurta kullanan şeflere ve annelere, arasında gıda mühendisi olabileceğini tahmin ettiğim takipçilerime ‘bu siyah benekli yumurtaların neden bu şekilde olabileceğine’ ilişkin bir soru yönelttim.

Gelen yorumların bazıları şöyleydi:

 • Küfe benziyor, muhtemelen öyledir de. Yumurtanın kabuğu kalsiyum, altında da zar var, çift katmanlı bir koruma. Sıkıntı olacağını sanmıyorum.
 • bir kaba su koy eğer dibe çöküp kalıyorsa güvenle yiyebilirsin sıkıntı yok ama eğer su yüzeyine çıkmaya çalışıyorsa hemen çöpe at. Bu arada sıcaklarda yumurtalar dışarıda ise saatler içinde bozulabiliyor haberin olsun
 • Kırıp içine bakmak gerekiyor, beyaz ve sarı sıkı bir şekilde ve bütünse sıkıntı olacağını sanmıyorum fakat ayrılmış ve gevşeklik varsa risk almamak gerekir her halükarda iyi pişirmek önemli özellikle de beyazını
 • nemli yerde uygun şekilde saklanmadığı için küf diye tahmin ediyorum dışsal bir durum
 • Üretim tarihide eski gibi. yeme bence (19 Haziran’da paketlenmiş, aldığım tarih 5 Temmuz)
 • Mevsimsel veya saklama koşullarından kaynaklanan küflenmeler, içinde kesinlikle sıkıntı yoktur.
 • Tüketmeyin. Firmaya sorun. Küf olabilir ve bu aynı zamanda yumurtanın hepsinin 4°C ya da 12°C’nin üstünde kalmış olabileceği ihtimalini akla getiriyor. Firmayla görüşün. Firmayla görüşün. Firmayla görüşün. Risk almayın bu yaz günü:)
 • Muhtemelen çürümüş çünkü başıma geldi 1 tanesi kırın koku renk vs değisiklik varsa aldığınız yere ve zabıta ya acil bildirin bu seri toplansın direkt zehirler benimkiler içler siyah çıkmıştı
 • Yumurta saklama koşulları yani poşetle kaplı olduğu için sıcak soğuk hava değişiminde içerde nemlenme sulanma sonucu rutubet oluyor buda yumurtanın kabuk renklenmesine yani buna dönüyor yumurta kırıldıktan sonra bozuksa koku ve sarısı dağılır ama tabi ki dikkat etmek lazım günümüzde bunlar sadece yumurtada değil sütte kesilme raflama ve depolamada çok zayıfız ne yazık ki
 • Gerek satış gerekse iş yerimizde ürettiğimiz unlu mamuller için yumurta tüketimi yapıyoruz. bu şekilde gelen yumurtalar köy yumurtasıdır ve doğallığı bozulması istenmediği için temizlenerek tüketiciye verilmesi pek tercih edilmiyor. gönlünüz rahat olsun
 • Aynı olayı 2 gün önce yaşadım. Aldığım yere götürdüm bana verdikleri cevap şimdiye kadar hiç şikayet gelmedi. Her ne olursa olsun ben ilk defa böyle bir durumla karşılaştığım için geri bıraktım ama şu bir gerçek bizim insanımız çok duyarsız maalesef:(
 • Ben köyden yumurta alıyorum ve genelde kirlenmişte oluyor az temiz olanı da çıkabiliyor.2 gün önce mecburen bu yumurtalardan aldım ve aynı şekilde görüldüğü gibi görüntüleri vardı. Ayrıca aldığım köy yumurtalarından da daha ince kabukluydu. Yumurtaları haslamak için ocağa koydum ve 5 tanesi 2 dk içinde çatladı. Piyasada olan bütün yumurtalar böyle maalesef!.. Muhtemelen siz de gerçek olmayan ve ne olduğu belli olmayan yumurtalardan almışsınız!. Yedikleri her lokma #haramolsun!
 • Aynisi gecen benim basima da geldi keskinoğlu yumurtalarindan. yikayinca cikiyor tadinda da bir degisiklik yok ama insan yerken tereddut ediyor.
 • Bim’de satılan yumurtalar da böyle bozulmaya yüz tutmuş çimlenmiş
 • Eğer yumurta yıkamadan kullanılırsa, pişirme sürelerine uygun pişirildiği takdirde enfeksiyon riski yoktur. yumurtanın dışındaki gözenekler/porlar yıkamayla açılmaktadır ve dışarıdaki mikroorganizmalar suyla yumurtanın içine nüfuz etmektedir. bu sayede daha sağlıksız durumlar oluşmakta.
 • Migrostan mı aldınız ? Bende migrostan almıştı. Yıkayarak kullandım ve lekesi çıktı tereddütle de olsa yedim herhangi bir sorun olmadı yıkayınca çıktığı için bende saklama koşullarından dolayı küf oluşabileceğini düşünmüştüm.

ve böyle uzayıp giden, farklı yorumlar…

Dolayısıyla gıda mühendisi, şef ve benim gibi tüketicilerden gelen her yorum farklı farklıydı. İçim rahat etmedi, kafam karıştı ve Keskinoğlu’na yumurtaların birkaçının seri numarasının göründüğü fotoğrafı maille yolladım. Tabii yumurtalar çoktan çöpü boylamıştı… 9 günlük tatilin ilk iş gününde (Cuma günü) firmanın kalite kontrol bölümünden telefonla geridönüş yaptılar. Yaptıkları açıklama şöyleydi:

“Hülya Hanım,

Tarafınıza telefonda da bahsettiğimiz üzere küf oluşumuna sebep olan birkaç etken vardır. Bunların en önemlisi sıcaklık , nem ve ortamdaki besin kaynağıdır. Yumurtayı doğası gereği mikrobiyal açıdan kirli olarak nitelendirebiliriz. Dolayısıyla tüketiciye ulaşana kadar geçen sürede bizim dikkat etmemiz gereken 2 faktör vardır. Bunlardan bir tanesi sıcaklık diğeri de nemdir. Yumurta sıcaklık değişimlerine maruz kaldığında terlemeye bağlı olarak  küflenme başlayabilir. Bu nedenle sizin karşılaşmış olduğunuz problemin kaynağında da sıcaklık ve nem faktörünün etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bizim yapmış olduğumuz araştırmalarda  ve teknik açıdan bakıldığında yumurta sevk ve depolama aşamasında 5- 12 °C aralığında muhafaza edilmesi gereken bir üründür. Fakat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın’ca 20 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan yeni Yumurta Tebliğinde 5-12 °C aralığındaki muhafaza koşulları ortadan kaldırılmış ve yumurta bulunduğu ortam sıcaklığında satılabilir bir ürün haline getirilmiştir. Ülkemizdeki iklim koşulları göz önüne alındığında yapılan bu değişikliğin yumurtanın taze ve güvenilir şekilde tüketiciye ulaştırılmasını güçleştirmektedir. Bu değişiklikle birlikte özellikle  yumurtanın satış yapıldığı  noktalardaki depolama ve satış koşulları standart bir hale getirilememektedir. Şikayetiniz ile ilgili olarak üretimden, satış noktasına kadar olan süreçte tüm kritik noktaları satış ekibimizdeki arkadaşlarımız ile birlikte tekrar gözden geçiriyor olacağız.

Konuyla ilgili olarak  yapılan çalışmalardan tarafınıza bilgi akışı sağlanacağını bildirir, Keskinoğlu A.Ş olarak yapmış olduğunuz bilgilendirme ve ilginiz için teşekkür ederiz.”

ve telefon görüşmemizde yumurtayı tüketmememi söylediler. Sonradan ikinci kez yapılan bilgilendirmede de (11 Temmuz Pazartesi) satış ekibinin ürünlerin lojistik sürecini yeniden gözden geçireceği bilgisi verildi.

Onlar bana dönene kadar ben de yaklaşık 1 km yakınımdaki tüm marketleri gezip bir ‘yumurta pazar araştırması’ yaptım. Gördüm ki marketlerin çoğunda Keskinoğlu marka yumurta satılıyor. Bir market 30’lu paket de olsa yumurtayı buzdolabında saklarken bir diğeri oda sıcaklığındaki yerde tutuyor. Durum, markanın açıklamasında belirttiği gibi ise, yani Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığın’ca 20 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan yeni Yumurta Tebliğinde 5-12 °C aralığındaki muhafaza koşulları ortadan kaldırılmış ve yumurta bulunduğu ortam sıcaklığında satılabilir bir ürün haline gelmiş ise mutlaka ve mutlaka ürün markete girerken lojistiği sırasında bu tarz, toplum sağlığını tehdit eden olaylar yaşanacaktır. Çünkü market rafları yenilenirken -hele ki şimdiki yaz sıcağında- kuru olan gıdalar da yumurta, süt ürünleri ve şarküteri ürünleri gibi gıdalar da rafa gidene kadar epey bir süre geçiyor. Ürünlerin depolandığı ve bekletildiği alanları hiç saymıyorum bile.

Bana kalırsa yayınlanan Yumurta Tebliği’nin üzerinden bir daha geçmekte fayda var, çünkü sosyal medyadaki yorumlardan görüyorum ki bu YUMURTANIN KÜFLENMESİ sorununu yaşayan sadece ben değilim. BİM, Migros, A101, Kipa, Özkuruşlar, Mopaş, Carrefour.. hangi markete giderseniz gidin aynı sorunu yaşama riskimiz var.

Bu kadar yazmışken yumurta satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? i tekrar hatırlayalım istedim.

 • Yumurta satın alırken son kullanma tarihine dikkat edin.
 • Orijinal paketinin içinde buzdolabının orta veya alt rafında saklayın. Alt raflarda sıcaklık üst raflara göre daha az değişir.
 • Yumurtalar buzdolabında 3 hafta kadar dayanır. Katı pişmiş yumurta kabuğu soyulmadan 1 hafta, yumurta akı 4 gün, yumurta sarısı ise sıkıca kapalı bir kapta 2 gün süreyle buzdolabında saklanabilir.
Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar
 • comment avatar serhat 21 Temmuz 2016

  Ekmek yeyin diyor canan Karatay . Düşünüyorsunuz

 • comment avatar Cahit sumer 28 Eylül 2016

  15 senedir Türkiye’de önde gelen bir yumurta firması nda çalışıp şimdi catalcada 10 dönüm arazi üzerine kurulu bir yumurta cifligim var yumurta nin kırmızı Sina bağlı o leke tavuğun içerde yumurtayı oluşturmaya başladığı ilk nokta dır ve genelde kırmızı yumurta da daha belirgin olur bu tavuğun ırkına göre büyük veya gözle görülür meyecek kadar küçük olur sizlere tavsiyem sadece dışı küflü ürünleri almayın bir yumurta nin taze veya bayat olduğunu anlamının ise yumurtayı hasladinizmi o yumurta çok zor soyulur nerdeyse yumurtanın yarısı elinizde kalır yok yağda kırıp yiyor saniz yumurtayı kırınca beyazı şu gibi akıyor sarı si hemen dahil diysa o bozuk yada beklemiş bir üründür taze yumurta nin beyazı ( döl) gibi olacak sarısını elinize alıp havaya atıp tutun dagilmazsa afiyetle tukete bilir siniz sayılarla bilgi için5326804853

Menümüz