banner

Yeditepe’de bireysel eğitimler başlıyor

Yeditepe Üniversitesi, eğitim felsefesini genişleterek, İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı işbirliğinde “Yaşam Boyu Eğitim” konsepti ile yeni bir eğitim serisi başlattı.

Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından başlatılan bu eğitimler; “Bireysel Gelişim ve Uzman Eğitimleri, Kültür ve Sanat Eğitimleri, Mesleki Gelişim Eğitimleri ile Kurumsal Destek ve Danışmanlık Eğitimleri” olmak üzere 4 ana başlıkta toplanıyor.

Her biri 4 hafta sürecek olan eğitimler, 7 Mayıs’ta “Gıda, Kültür ve İnovasyon” eğitimi ile başlayacak.

Eğitmenliğini Doç. Dr. Sibel Özilgen, Doç. Dr. Özge Samancı, Executive-chef Nicholas H. Cartier ve Chef Deniz Ahmet Köse’nin yapacağı Gıda Kültür ve İnovasyon eğitiminin içeriğinde gıda zehirlenmeleri ve önlemleri, mikroorganizmalar ve gıda üretimi, tat ve tadım, kahve, yerel yoğurtlar, yemek akımları.. gibi bir dizi konu başlığı yer alıyor.

Eğitimin İçeriği ve detayları aşağıdaki gibi…

GIDALAR VE ÖZELLİKLERİ

 • Gıda zehirlenmeleri ve önlemleri

Bu başlık altında gıda zehirlenmelerine neden olan faktörler ve alınması gereken temel önlemlerin tartışılması planlanlanmaktadır. Mutfakta hijyen nasıl sağlanmalı, hangi gıda nasıl ve nerede saklanmalı, gıdayı tadarak veya koklayarak gıda zehirlenmesineneden olup olmayacağını anlayabilir miyiz, aynı yiyeceği tüketen kişilerden neden yalnızca bazılarının zehirlenebileceği gibi soruların cevapları bulunacaktır.

 • Mikroorganizmalar ve gıda üretimi

Kefir, turşu, yoğurt, peynir, ekmek gibi gıdaların üretimi ve fermentasyon teknolojisi

 • Tat ve Tadım

Tadı algılamayı etkileyen temel faktörler nelerdir? Örneğin, ikiz kardeşler veya aynı yaş ve cinsiyetteki kişiler aynı tadı aynı şekilde mi algılarlar? Bu sorulara yanıt bulduktan sonra tüketicinin bilmediği, gıdaların kimyasal yapılarına bağlı karnabahar-çikolata ikilisi gibi sürpriz tat eşleştirmeleri örneklerle anlatılacaktır.Katılımcılarla birlikte bir tadım paneli gerçekleştirilmesi planlanmaktadır

KADİM LEZZETLER 1: KAHVE

 • Kahvenin üretim yolculuğu: Çekirdekten-Mutfağa
 • Türk mutfak kültürü ve kahve. Kahve Türk mutfak kültüründe yalnızca içilerek tüketilen bir gıda mıdır? Yalnızca usta şeflerin veya gıda kimyacılarının bildiği sırlar var mıdır?
 • Sıklıkla servis edilen kahve çeşitlerini gerçekten tanıyor muyuz?
 • Farklı kahve demleme teknikleri

Katılımcılarla birlikte bir tadım paneli gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

 • Chef Nicolas Cartier temel malzemesi kahve olan sürpriz bir yiyecek hazırlayacaktır.

KADİM LEZZETLER 2: YEREL YOĞURTLAR

 • Temel yoğurt üretim teknolojisi
 • Türk mutfak kültüründe yoğurt
 • Türkiye’nin farklı yerel yoğurtların (tuzlu yoğurt, kurut gibi) kültürel tanıtımı

Katılımcılarla birlikte Türkiye’nin farklı yörelerinden getirilen yoğurtların tadımı planlanmaktadır.

 • Chef Nicolas Cartier temel malzemesi yoğurt olan sürpriz bir içecek yapımı gösterecektir.

YEMEK AKIMLARI VE İNOVASYON

Moleküler gastronomi, slow food gibi yemek akımlarını tetikleyen faktörler,tüketici,market ve yemek akımı ilişkileri ve tüketici-market ve inovasyon ilişkileri konuk Chef Deniz Ahmet Köse’nin katılımı ile tartışılacaktır. Yemek sektörünün beklentisi ve bugünkü durumu konuk chef tarafından değerlendirilecektir.

 • Doç. Dr. Sibel Özilgen’in moleküler gastronomi kapsamında bir demostrasyon yapması planlanmaktadır.
 • Chef Deniz Ahmet Köse inovatif yemek demosu planlanmaktadır.

Cumartesi günleri 11.00 -14.00 saatleri arasında Yeditepe Üniversitesinde düzenlenecek programa yüzde 70 devam koşulunu sağlayan ve program sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara Yeditepe Üniversitesi tarafından başarı sertifikası verilecek.

Tüm İSTEK Vakfı öğrenci ve mezunlarına, velilerine ve Yeditepe Üniversitesi Kariyer Gelişim Ofisi’nin anlaşmalı kurumlarına yüzde 25 kayıt indirimi uygulanacak.

Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek eğitimlerle ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için http://4×4.yeditepe.edu.tr/ internet sayfası ziyaret edebilirsiniz.

Siyah karo (iskambil) Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Universitat Oberta de Catalunya (İspanya)’ın temsil ettiği “Food, Culture and Development” kürsüsünün resmi ortağıdır.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz