banner

Urla Bağbozumu Şenlikleri başlıyor!

Her yıl karnaval tadında yaşanan geleneksel ‘Urla Bağbozumu Şenlikleri’ için geri sayım başladı. 23.ncüsü düzenlenecek olan şenlikler bu yıl 14-15-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

İlk defa uluslararası platformda yapılacak olan şenliklere yurt içi ve yurt dışından yoğun bir katılım bekleniyor.

Benim için bu şenliklerin özel bir önemi var çünkü üniversiteyi okuduğum ve doğasıyla, kültürüyle, insanıyla aşık olduğum şehir İzmir’in en güzide ilçelerinden birisinde hayata geçiriliyor. 2600 yıllık kültür hiç aksamadan her yıl özenle yaşatılıyor.

Urla’da olanların sosyal medya paylaşımlarından gördüğüm kadarıyla dalları aşağıya sarkan üzümler bir an önce toplanmak için sabırsızlanıyor. E biz de 🙂

Şenlik kapsamında Dünya Şefler Birliği şefleri Urla’nın yerel ürünlerini kullanarak kendilerine özgü dokunuşları ile özel lezzetler sunacak. Bu bizim için, Türkiye gastronomi turizminin gelişimi için çok önemli bir detay.

İzmir Mutfak sanatları atölye çalışmalarının yörenin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerine hayat vereceği şenlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Yarımada’nın Belediye Başkanlarının katılımıyla Unesco Kültür Mirası Geleneksel Tören Keşkeği Yapımı kapsamında keşkek yapılarak dağıtılacak.

Pazarıyla ünlü Malgaca’da gerçekleştirilecek etkinlikte Yarımada’nın 5 belediyesi Çeşme, Urla, Seferihisar Karaburun ve Güzelbahçe’ye ait “5 ilçe 5 kazan” ismiyle adlandırılan keşkek yapılacak.

Belediye başkanı Uyar Şef Yunus Emre Akkor ile yemek hazırlayacak

Urla’ya çok şeyler katmış olan, çiftçiye, tarımsal kalkınmaya sonsuz destekleri olduğunu bildiğimiz Belediye Başkanı Sibel Uyar ise Şef Yunus Emre Akkor ile Urla’ya özgü lezzetler hazırlayacak.

Ben üç gün boyunca orada olup sizlerle festivale ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyor olacağım. Festivale ilişkin tüm detayları da en kısa zamanda bu sayfada okuyabileceksiniz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz