banner

Unutkanlığı azaltan besinler

Gün içerisinde o kadar çok şeyle ilgileniyoruz ki çoğumuzun bu yoğunluğun getirdiği “unutkanlık”tan şikayetçi olduğumuzu görüyorum. Ben gıda takviyesi olarak GNC’nin Omega 3 ve Multivitain’ini kullanıyorum, zira almamız gereken omegayı yediğimiz 200-300 gram balıktan alamayacağımızı uzmanlar da belirtiyor. Yine de balık, sebze ve ceviz, badem gibi gıdalarla beslenip bünyemizi özellikle kış aylarında sağlam tutmakta fayda var. Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Öztürk bizlere unutkanlıpı azaltan, faydalı besinleri ve etkilerini sıralamış. Öztürk, fındık ve cevizi yaşlılık dönemimize yapacağımız yatırım olarak tanımlarken omega 3 açısından zengin balıkları da somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumru olarak sıralamış.

Hafızayı Güçlü Tutan, Unutkanlığı Azaltan Besinler

BALIK: Omega 3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığı açısından oldukça önem taşıyor. Yapılan araştırmalarda, omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya konmuş, Unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlü kılmak için mutlaka haftada 2- 3 gün balık yemeniz şart. Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega 3 takviyesi almanızda fayda var. Yalnız yine de balığın kendisinden alınan omega 3 faydalanımı takviyeden daha fazla olduğu yine aynı çalışmalarda ortaya konmuştur.Omega – 3 içeriği yüksek balıklar; somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumrudur.

CEVİZ- FINDIK: Omega 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biri. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek veya bir avuç içi fındık yemek yaşlılık dönemine yapacağınız bir yatırım olacaktır. Yine E vitamini içeriği ile de güçlü antioksidan yapıları sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunurlar.

KIRMIZI ET:Vitamin B12 hafıza üzerine olan etkisi nedeniyle, alzhemier ilişkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır..Daha çok hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan vitamin B12 nin en iyi kaynakları; Et, balık, tavuk, karaciğer, böbrek, süt, yoğurt, peynir ve yumurtadır.Genelde eksikliği görülmez ama ailesel olarak veya mide rahatsızlığı olanlarda eksikliği oluşabilmektedir.İyi bir B12 kaynağı olarak kırmızı et haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

BİTTER ÇİKOLATA VE ÇAY:Polifenol olan bitter çikolata ve çay da beyni genç tutan besinlerden. Ancak çayı şekersiz içmek ve bitter çikolatada aşırı tüketim miktarına dikkat etmek yüksek kalori alımı ile kilo alma riskinin önüne geçer.

YABAN MERSİNİ: İçerdiği polifenol sayesinde beynin yaşlanmasını engellemeye destek oluyor. Günlük 2 kaşık tüketilebilir. Her gün 5–6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek. En önemlisi sağlıklı beslenmek ve sosyal hayattan kopmamaktır.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz