banner

Ünlü kahve zincirinden Cold Brew

Kahve kültürünün dünyadaki en önemli temsilcilerinden Starbucks, kahve severler için sunduğu alternatifleri çeşitlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene Pour Over demleme yöntemini misafirlerine sunan Starbucks, havaların ısınmasıyla geçen yıldan beri pek çok kahvecide görmeye başladığımız Cold Brew (soğuk demlenmiş kahve) sunmaya başladı.

Sıcak su ile demleme yönteminin yerini, “zaman ile demleme” yönteminin aldığı Cold Brew, kahve çekirdeklerinin doğal aromasının korunduğu ve yumuşak içimli, kadifemsi, zengin bir tadın ortaya çıktığı rafine bir kahve çeşidi.

Cold Brew nasıl demlenir? İzleyin

Bu yönteme en uygun kahveyi seçmek için iki yıl boyunca sürdürülen detaylı araştırmaların ardından, ilk olarak 2011 yılında Amerika’da satışa sunulan Cold Brew kahveler, şimdi Türkiye’deki mağazalarda yeni deneyimlere açık kahve tutkunu misafirlerle buluşacak.

İri kahve çekirdeklerinin 20 saat boyunca soğuk suda demlenmesiyle hazırlanan“Cold Brew”, kahvenin içeriğindeki zengin ve dengeli lezzetleri açığa çıkarıyor. Cold Brew için özel bir Blend (harman) kullanan Starbucks’ın yeni kahvesi, yumuşak ve doygun içimi ve açığa çıkan koyu karamel ve kakao aromalarına sahip.

Üstelik Cold Brew yönteminde, kahvenin asidite miktarı azaldığı için doğal olarak daha tatlı bir kahve lezzeti ortaya çıkıyor ve süt ya da şeker ile tatlandırmanıza gerek kalmıyor.

Kahvenin yoğunluğu ve aromasının ön plana çıktığı bu lezzet, Mayıs ayından itibaren tüm Starbucks mağazalarında kahve tutkunlarıyla buluşmayı bekliyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz