banner

Umut veren mikro tohum projesi

Gazeteci Gülenay Börekçi Facebook sayfasında paylaştı. Daha çok yayılması için ben de sizlerle paylaşmak istedim. Bir kişiden, ufak bir tarladan en olur demeyin. Sadece bir avuç tohumdan kocaman bir tarla ürün alınabilir.

Yozgat Yenifakılı’da bir hayal proje
4 ay boyunca yaşlılardan evlerden, koyuk-köşelerden tohumlar topladım. 1965 yılından kalma kara turp tohumları, kara tohumlar (soğan için), sandıktan, ahır köşelerinden 5 çeşit domates, 1970li yıllardan kalma Langa Hıyar diye adlanan salatalık tohumları, daha önce sizinle paylaştığım yaklaşık 70-80 yıllık kabak çekirdekleri, 1960lı yıllardan cırtlık tohumları ve 7-8 çeşit mısır tohumları, 7-8 çeşit Ayşe kadın fasülyesi ve daha neler neler.. Hepisini ektim.

12 çeşit tohumumu da fotoğraftaki tohum kahramanlarından aldım. Çok güzel tohum bankası oluşturmuşlar kendilerine. Yaklaşık 50 yıllık tohumları bize verdiler ve ektik. Bunun için 35 yıldır ekilmeyen bir tarlayı kendimize yer olarak seçtik.

 

Dedik ya bu bir hayal projesidir. İnşallah ektiklerimiz çıkar da hayırlı bir iş yapmış oluruz. Turp, fasulye ve hıyar çıktı. Bazısını yeniden ektik…

Soner Yalçın

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz