banner

Turizme ilaç gibi 9 gün

Turizm sektörü açısından can sıkıcı ve oldukça kritik bir yıldan geçiyoruz. Antalya’daki otellerin pekçoğunun sezonu açmadığını, Bodrum’daki 500 şezlonglu otelde yalnızca 8 kişinin zaman geçirdiğini, kültür turizmine hizmet veren bazı otellerin geçtiğimiz yıl yüzde 80 olan doluluk oranının yüzde 20’lerde gezindiğini, şehir otellerinin bazılarında yüzde 10 doluluk olduğunu öğreniyoruz. Karaköy’de demir almış cruise gemilerini görünce ve Avrupalılar’ın her şeye rağmen İstanbul’da mola vermelerine şaşırıyoruz hatta.

Bu yıl zor geçecek turizm sezonu için herkesin sektörü canlandırmaya yönelik girişimleri mevcut. Yabancı turistin terör korkusuyla gelmeyeceği aşikar, muhtemelen bu durum önümüzdeki birkaç yıl kademe kademe azalarak devam edecek. Dolayısıyla turizmciler iç pazara yönelik çalışmalarla piyasayı hareketlendirmek için çalışıyorlar.

Erken rezervasyonda yüzde 25 bir artış

Diğer yandan sevindirici bir haber var. Erken rezervasyon indirimleri zaten her yıl sektörü olumlu etkiliyordu, bu yıl da erken rezervasyon oranında yaklaşık yüzde 25’lik bir artış söz konusu. Bunda Başbakan Binali Yıldırım’ın Ramazan Bayramı tatilini 9 güne çıkaran uygulamayı imzalamasının etkisi büyük. Uygulama, turizm sektörüne adeta ilaç gibi gelecek…

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısında 2015-2016 yılları itibarıyla yaşanan gerileme kıyaslandığında, geçen yıla göre, Ocak ayında yüzde 6.44, Şubat ayında yüzde 10.32, Mart ayında yüzde 12.84 ve Nisan ayında ise yüzde 28.07 ‘lik bir azalış tespit edildiğini belirterek, 2016 yılı Ocak-Nisan döneminde Türkiye’yi  ziyaret eden yabancı sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,52 azalış olduğunu ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı’nda sektörde 200-250 milyon lira arasında bir harcama yapıldığını aktaran Ersoy, “Ramazan Bayramı tatili 4 gündü ve bu süreçte yurtiçinde 180 bin, yurtdışında 20 bin kişi tatile çıkmıştı. Bu sene tatil süresinin 9 gün olması sektörde geçen yıla kıyasla daha pozitif etki uyandıracak. Ayrıca hem otel ve uçak doluluklarına pozitif yansıyacak hem de sektör yatırımcılarına moral verecek” diyerek bu yıl bayram tatilinin uzamasının sektöre 500 milyon liraya yakın değer katacağını söylüyor.

Umarım yılı en az hasarla atlatmayı başarabiliriz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz