banner

Tritordeum Ekmeği Türkiye’de

Buğday ve arpa melezi ‘Tritordeum’ ekmeği Türkiye’de üretilecek.
Türkiye’de özel sektörün en büyük tahıl tohumluğu üreticisi/yetiştiricisi olan Doruk Group Holding, tohumdan tarlaya manifestosu ile sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni doğal tahıl Tritordeum ile tarım sektöründe yeni bir dönem başlattı.
Makarnalık buğday (Triticum Durum) ve yabani arpanın (Hordeum Chilense) melezlenmesiyle üretilen Tritordeum, geleneksel ıslah teknikleriyle geliştirildi. Avrupa Birliği CPVO’suna kayıtlı yeni nesil tahıl Tritordeum ve Tritordeum ile üretilen Tritordeum Ekmeği, Dünya tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir tahıl olarak kabul ediliyor.
Tritordeum, içeriğinde bulunan lutein, sindirilebilir gluten, cystine ve lifli yapısıyla özellikle gluten hassasiyetli kişiler, kardiyovasküler rahatsızlık yaşayanlar, göz sağlığı problemi olan kişilerin tüketimi için çok önemli bir alternatif. Tritordeum, Doruk Grubu’nun desteğiyle, doğa ananın adımlarını izleyen İspanyol bilim adamları tarafından geliştirildi.

Gluten hassasiyeti olanlar yiyebiliyor

GDO olmayan, insanların tüketimine uygun, doğal bir tahıl olan Tritordeum, aynı zamanda ekmeklik buğdaya oranla yüzde 60 daha az sindirilemeyen gluten içerdiği için gluten hassasiyeti olanlar kişiler için ideal. Buğdaya kıyasla daha yüksek lif içeriğine sahip olduğu için kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan Tritordeum, doğal içeriğinde bulunan karbonhidratlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve fruktanlar sayesinde de bağırsak florasının iyi durumda tutulmasına katkı sağlıyor.

Tritordeum, altın sarısı rengini de aldığı ve göz sağlığında önemli bir rol oynayan, UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan, antioksidan özelliğiyle göz yaşlanmasını geciktiren Lutein bakımından çok zengin. Tritordeum ununda buğdaya kıyasla daha fazla yağ asidi/oleik asit bulunmakta, bu da kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskine karşı koruma sağlamaktadır. Yine içerisinde bulunan ve buğdaya kıyasla 3 kat daha fazla olan cystine isimli amino asitin zararlı toksinlerden vücudu arındırdığı; alkol, uyuşturucu ve sigaranın zararlarından beyin, karaciğer ve akciğeri koruduğu bilinmektedir. Sınırlı klinik bulgular, cystine’nin katarakt, kolon kanseri ve akciğer kanserine karşı koruyucu özellikte olduğunu göstermiştir.

Bir doğa mucizesine insan dokunuşu

Bir doğa mucizesine insanın küçük bir dokunuşu ve geleneksel melezleme tekniğiyle ortaya çıkan ve 1977 yılından bu yana 30 yılı aşkın süredir İspanyol bilim adamları tarafından çalışılan Tritordeum tohumunun kalitesi makarnalık buğdaydan, adaptasyon yeteneği ise bitki ıslahında gen kaynağı olarak kabul edilen yabani arpadan geliyor. Şeffaflık, izlenebilirlik, doğaya saygı, sağlık ve mutluluk felsefesi ile Tritordeum tahılı, sulama yapılmaksızın doğal yağışla yetiştirilmekte; kuraklık, soğuk hava ve kötü toprak koşullarına dayanıklılık gibi üstün agronomik özellikleri sebebiyle üretici dostu tarım ürünleri arasında gösteriliyor.

2015 yılı boyunca 1300 hektarlık bir alanda yüzde 90 geleneksel, yüzde 10 sertifikalı organik şekilde üretilen Tritordeum, daha çok ılıman bölgelerde yetişiyor. Tekirdağ, Konya ve Muş’ta yer alan tohum üretim tesislerinde kapasite itibarıyla saatte 40 tondan fazla tohum üretebilen Tritordeum, Doruk Grubu’nun tohumculuk markası Marmara Tohum tarafından Aydın’da üretilecek.

Hem doğal hem de organik üretim

Tritordeum, hem doğal hem de organik tarım olarak 2013 yılından bu yana İspanya, İtalya, Portekiz, Fransa ve Türkiye’de üretilmekte. Doruk Group, bu yeni tahılın tüm değer zincirinin -çiftçiler, tahıl ve tohum yetiştiricileri, değirmenler ve nihai ürün üreticileri- nezdinde izlenmesinden sorumlu olan Agrasys’in Türkiye’deki tek lisanslı temsilcisi. Kalitenin sağlanabilmesi amacıyla her bir Tritordeum tohumu özenle seçilmiş tarlalarda yetiştirilmekte. Tritordeum taneleri, lisanslı un değirmenlerinde öğütülerek, yüzde 100 izlenebilirlik sağlanarak tüketiciye ulaştırılmakta.

Uzun yıllara dayanan AR-GE yatırımıyla yeni nesil doğal tahıl Tritordeum’u Türk tüketicileri ve Türk tarım sektörü ile tanıştıran Doruk Group Holding’in fırıncılık markası Komşufırın, ekmek sektörüne yepyeni bir tahıl kategorisi kazandırıyor.

Yeni Nesil Tahıl Tritordeum unundan yapılan Yeni Doğal Tahıl Tritordeum Ekmeği, 24 Şubat’tan itibaren tüm Komşufırın şubelerinde satışa sunulacak. Ekmeklik buğdaydan üretilen ekmeklere göre yüzde 7-8 daha fazla protein içermesi ve oleik asit ile lutein oranlarının yüksekliği ile sindirimi kolay olan Tritordeum Ekmeği, kendine özgü yumuşak aroması ve altın renkli gevrek kabuğu ile ekmek sevenlerin vazgeçilmezi olmaya aday.

 

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz