banner

Ton Balıklı Pilav neden olmamış?

Damağı muhafazakar olanlardan değilim, kabuklu olmayan her şeyi yer, tadar, bakar, beğenirsem tüketmeye devam ederim. Hatta çok beğenmişsem sosyal medya hesaplarımda paylaşırım ama bir süredir televizyonda, sosyal medyada ve outdoorda gördüğüm ‘Ton Balıklı Pilav’ görüntüleri iştahımı kaçırıyor. Az önce Fenerbahçe- Beşiktaş maçı sonrası yayınlanan bir futbol yorum programındaki reklam arasında, yorumcuların ton balıklı pilava kaşık salladığını görünce naçizane damak tadı olan birisi olarak durum değerlendirmesi yapalım dedim.

Ton balıklı makarnadan esinlenilmiş olacak ki Dardanel Ton ‘hoş bir ikili’ olacağını düşünerek balıkla pilavı yanyana getirmiş. Üzgünüm ama olmamış… Ton balığı salatada nefis olur, pizzası, mesela avokadolu club sandvici harika bir lezzet olarak karşımıza çıkar ama pilavın üzerindeki ton balığı neyin nesi?

Belki içinde bezelye, mısır ve havuç olan bir pilav olsa bir derece. Ton balığının dibindeki yağı istediğiniz kadar süzün kendisi yine bir miktar yağ bırakıyor. Pilava bulaştığında da birbirine yakışmıyor.

Bu marketing çalışmasına karar vermeden önce mutlaka geniş çaplı bir pazar araştırması yapılmış, ülke genelini yansıtan damak tadına ve en çok yenen yemeklere göre bir konsept oluşturulmuştur ama bloglarda ve gazetelerde en çok okunan yazının kebap, döner, zeytinyağlı sarma olduğundan hareket edersek yapılan çalışmanın sonucunu ve paylaşılırsa satışların yüzde kaç artış gösterdiğini merak ediyor olacağım.

Dardanel Ton’un acılısı da varmış ama vallahi Güneydoğu acısı bile kurtaramaz bu ton balığını..

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz