banner

Taksim’in Parlayan Meyhanesi: Efruz

Taksim Sıraselviler Caddesi üzerinde ilerlediğinizde sağ kolda kalan sokaktaki City Center Oteli’nin 8. katında şahane bir restoran açıldı. Adı EFRUZ. İsmi ne kadar güzel değil mi? Aydınlatan, parlatan anlamına geliyor…

Geçmişte belgeselcilik eğitimi aldığım ve programlarını yakından takip ettiğim, mesleğimizin duayenlerinden Gazeteci Serdar Akinan’ın, sevgili eşi Elçin Akinan ile açtığı mekan bu ara pek çok kişinin uğrak yerlerinden. Efruz neredeyse 300 derece manzarası, leziz ve taze mezeleri, uygun fiyatları ve haftanın üç günü canlı müzik ziyafetiyle tam bir modern meyhane havasında. Fine dining restoran değil ama salaş da değil, casual veya casual smart giyime uygun bir ortamı var.

Peki gazetecilik yaparken nereden geldi akıllarına yeme içme işine girmek?

Zaten Çatalca’da yaklaşık iki senedir Çifttlik ismindeki ‘konuk evi’ ile ufaktan ufaktan duyulmaya başlamışlardı. Çifttlik  ile ilgili ayrıntılı bir yazıyı yazmıştım. Fakat temelinde Serdar Bey’in daha çocukken ‘mezeci’ olan babasının dükkanında pişmesiyle başlamış olay. 30- 40 yıl Şişli’de mezecilik yapmış ve Ermeni, Rum, Yahudi, Musevi.. pek çok müşteriye hizmet vermiş olan babasının yanında yemek yapmayı, meze hazırlamanın, taze balığı seçmenin inceliklerini öğrenmiş. Elçin Hanım da zaten profesyonel şarap eğitmeni. Suvla Şarapları özelinde eğitimler veriyor.

Son derece rafine zevkleri olan çift, Çifttlik’i 3 ay evvel satmaya karar verip İstanbul’da bir kahvaltıcı arayışı içine girmiş. Bu mekanı görür görmez de bayılmışlar. Daha önce Doğa Balık ve Meze Meze’nin hizmet verdiği mekanda yüksek volumlü müzik dolayısıyla sorun yaşanmış. Onlar da yüksek sesle canlı müzik yapmama sözü vererek burayı tutmuşlar.

efruz

Haftasonları Cuma, Cumartesi ve Çarşamba günleri canlı müzik var. Konservatuvar mezunu isimler TSM icra ediyorlar. İnsanlar gelsin, keyifli vakit geçirsin, yemeğini yesin, manzaranın keyfini sürsün ama kazıklanmasın amacıyla yola çıkmışlar.  

Çarşamba akşamları ‘Tek Masa’ etkinliği

Ben bir Çarşamba akşamı arkadaşlarım Cem Karakuş , Alp -nam-ı diğer Lokantalarım– ve Diana ile gittim. Çarşamba akşamları ‘Tek Masa’ etkinliği yapıyorlar. 150 TL+ içki ödeyip kendinizi keyifli ezgilerin ve leziz mezelerin uyumlu birlikteliğinde buluyorsunuz. Rakıda Beylerbeyi Göbek servis ediyorlar. Şarapta Suvla. İstediğiniz şarabı seçmeniz konusunda Elçin Hanım size yardımcı oluyor.

O akşam tüm masalara aynı mezeler servis ediliyor ve o sabah Serdar Bey balık pazarında neyi beğenip aldıysa masaya o geliyor. Hatta babasının yıllarca balık aldığı Reşat’tan şimdi O alışveriş yapıyor. Akinan: “Babam çok iyi lakerda yapardı. Lakerdası bittiğinde beni Reşat’a yollardı. Balık pazarından Reşat’tan lakerda alırdım, bugün O’na da anlattım, gözleri doldu” diye kıymetli bir anı paylaştı bizimle.

Neler denedim?

O sabah Serdar Bey incecik bir kokorece ve uykuluğa denk gelmiş, kısmetimizde bunlar vardı. “Çarşamba günleri balık pazarına gidiyorum, Reşat’ın yanındaki sakatatçıda incecik kokoreç asılıyordu. Nasıl yapalım diye tavsiyesini aldım. Sonra uykuluk gördüm, onu aldım. Trakya usulü yaptım. Domates, biber soslu, soya sosu, dağ kekiği ekledim. Yahnimsi bir şey oldu. Uykulukla sosu ayrı pişiyor tabii” diye severek hazırladığı mezelerin yapımını da anlattı.

Topikten tarçınlı pilakiye, pancarlı humustan, safranlı levreğe

Bunların yanında Çerkez tavuğu, köz patlıcan, hardal otu, radika, fesleğenli levrek (Levreği Doğa Balık’ın eski ustası Muzaffer Usta hazırlıyor),  güveçte safranlı levrek, uzo ile söndürülmüş midye, güveçte reyhanlı ve konyaklı karides sote, pancarlı humus, arnavut biberli isli yoğurt, tarçınlı pilaki, börülce, siyah zeytin ezmesi, kırmızı soğan turşusu ile servis edilen lakerda, tarama, damla sakızlı ahtapot söğüş, balıklı sebzeli ızgara börek ve artık kaybolan lezzetlerden olan ve sadece birkaç Ermeni’nin evinde, bilen eller tarafından hazırlanan ‘topik’ten denedik. Tam sevdiğim gibi… Sadece bazı balık mezelerinin porsiyonunu az buldum. 

efruz restoran

Bu otların haricinde mevsimine göre cibez otu, pezik pancarı, turp otu, akkız otu da oluyor. Tek Masa etkinliği olduğu günler, ana yemek olarak ‘Kuzu Fırında’ servis edeceklerini söyleyen Akinan, “Çatalca’da bunu odun ateşinde yapıyorduk, şimdi fırında soğuk suda saatlerce haşlıyorum, et kendini bırakıyor. Servis etmeden birkaç saat önce fırına veriyorum eti” diye belirtiyor.

efruz

Finali, üzerinde kaymaklı dondurma ile servis edilen katmerle yaptık.

Efruz, rakı- meze veya şarap- meze keyfi için ideal mekanlardan… Özellikle bu yıl ‘meyhane kültürü’nün geri geleceğini söylemiştim. Kadınları daha sıklıkla meyhanelerde, hep birlikte kadeh kaldırırken göreceğiz. Arkadaşlarınızla, ofis arkadaşlarınızla, sevgiliniz veya eşinizle, ailecek gelip nezih bir ortamda, keyifli bir akşam geçirebileceğiniz, cebinizi yakmayacak bir meyhane burası. Manzaraya bayılacağınızı şimdiden garanti ederim.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz