banner

Sovyet Mutfağı Caddebostan Matruşka’da

Hiç Soyvet Mutfağı’ndan bir lezzet denemiş miydiniz? Henüz denemedim ama merak ediyorum diyorsanız Caddebostan Işıklar’da yeni açılan Matruşka Restaurant, Rus, Ukrayna, Kazak, Azeri, Özbek, Kafkas ve Gürcü mutfaklarından onlarca lezzet sunuyor misafirlerine.

İçeri girenler gözyaşlarını tutamıyor

Bu coğrafyaya gelen, buralarda çalışan, eski Sovyetler Birliğine mensup konukların kendi yemeklerine olan hasretini gidermek, Türkiye’de yaşayanlara da bu mutfağın renklerini sunmak için kolları sıvayan mekanın ortakları Mörfi Bey ile Ercan Günalp ve eşi İrina Hanım, içerisi nostalji kokan, rengarenk matruşkalarla dolu bir mekan ortaya çıkarmışlar. Duvarlar, vitrinler Stalin ve Lenin döneminden fotoğraf makineleri, dekoratif figürler, abajurlar, telefon ve daktilolarla çok zarif bir şekilde dekore edilmiş. Mörfi Bey kapıdan içeri girenlerin önce gözyaşlarını tutamadığını, sonra müzisyen Olga Yılmaz’ın seslendirdiği pop, pop-rock, soul, caz, latin ezgileriyle eğlendiğini söylüyor.

Shuba, Vinegret, Mimoza, Rus Salatası

Matruşka’nın mutfağında Azeri, Rus ve Türk aşçılar yemek yapıyor. Başlangıçların neredeyse tümü soğuk. İçerisinde pancar, havuç, patates ve slotka balığı kullanılarak yapılan Shuba salatası üzerinde mayonezle servis ediliyor.

Votkayla tadımlık aldığımız özel sosla shot bardaklarında servis edilen kadayıfa sarılmış karides ayrı bir zevkti.

Rus salatasına İstanbul’da yaşayanlar Amerikan salatası, İzmir’dekiler Rus salatası derler. Doğrusu Rus salatası olan karışımın içinde havuç, bezelye, patates, salam, mayonez ve salatalık turşusu var. Sovyet mutfağında salamın yerine bazen et veya tavuk kullanıldığı da oluyor. koyanı da var. Orjinali salamla yapılanı.

Bu restoranda salatalar bol. Bir diğer salata ise rengiyle içimi açan Vinegret salatası. İçerisinde lahana turşusu, pancar, patates ve barbunya kullanılıyor. Hem hafif hem lezzetli.

Mimoza salatası ise tam da kuzey bölgesine uygun bir malzemeler zinciriyle yapılıyor. Sovyetlerde Mimoza’ya salataların kraliçesi deniyor. Her bölgede farklı yapılıyor. Balıkla veya tavukla yapılanı var. Tamamen etli yapılanı da. Matruşka’da balıkla yapılıyor, kat kat dizilen ve tamamı bittiğinde pasta görünümlü bir hal alan salata, haşlanmış yumurta, patates, havuç, mayonez ve ton balığıyla hazırlanıyor.

Eski Sovyet döneminde slotka balığı ve patates votkanın yanında olmazsa olmaz mezelerden. Soğuk balık sevmediğim için tek benlik olmayan balık ne yazık ki slotka oldu. Esasında çok özel bir balık, Rusça’da kürkün altındaki balık anlamına geliyor slotka.

Soğuklardan en çok beğendiğim lezzet Kafkas usulü patlıcan ruleti oldu. Kızarmış patlıcana sarılmış havuç, ceviz ve çok az sarımsakla yapılan patlıcan ruleti havuçlu olanı. Havuçla ve cevizle daha güzel görünüyor ve daha kezzetli, çok az sarımsak var.

Form için Borş için!

Rus mutfağının vazgeçilmez çorbalarından biri de Borş çorbası. Zaten önce kırmızı rengiyle sizi çekiyor, kaşıkladıkça da lezzetiyle. Bu çorba Slovyen kökenli halklara mahsus bir çorba. Tarifini daha önce buradan vermiştim. Borç Çorbası

16.-17. asırlardan geldiği söylenen çorba, orjinalinde lahana, pancar, havuç, defne yaprağı, tane biber, patates ve et ile yapılıyor. Çorbanın kemikli suda pişmesi tadını yüzde yüz etkiliyor. Yanında kruton ve smetana denilen ekşi krema ile servis ediliyor.

Azeri, Gürcü, Özbek Mantısı, Rus Pelmenisi

Matruşka’da üç çeşit mantı denedim. Biri Azeri mantısı olan Gürze, diğeri bohça halindeki Gürcü hıngalı, üçüncüsü ise Rus pelmenisi. En çok beğendiğim sonuncusu oldu. Diğerleri de güzeldi ama hamurları ‘dişime kalın geldi’ derler ya, zor çiğnedim. Bu mantıların hepsi hamur ve dana kıyma ile yapılıyor ve suda pişiriliyor. Sadece baharatları farklı. Menüde bir de buharda pişen Özbek mantısı mevcut.

Eski Sovyet’ten gelen bir krep çeşidi olan bilinçki (blinchiki) son derece lezizdi. İçinde kıyma ve lor peyniri tercih edilmiş. Somonlu da yapılabilen bu krep yaygın olarak zügüşonka denilen süt reçeliyle geliyor.

İnanmayacaksınız ama buraya kadar hep başlangıçtı. Sıra ana yemekte… Denediğim tavuk ve dana Stroganof‘un her ikisi de farklı soslarla harmanlanmış. Tavuk olan rose şarap rengindeydi ama sosunu sorduğumda ser verip sır vermediler 🙂 Stroganofun yanında Breçka denilen Rus yarması var, daha çok bizdeki kara buğdaya benziyor.

Renk renk katlarıyla Matruşka Tatlısı

Benim için ana yemek yerine bile geçebilecek Sovyet tatlılarına gelirsem, en çok beğendiğim renk renk katlarıyla, tabaktaki duruşuyla insanın gözünü şenlendiren Matruşka tatlısı oldu. Bu tatlı unsuz kek, mousselin kreması, bir kat kakaolu karışım ve en üst katında balkabağı ile yapılıyor. İçindeki ceviz parçaları lezzetini ikiye katlamış. Denediğim diğer tatlı ise balla yapılan Ballı (honey) Kek. Bu kek daha çok Ermenistan dolaylarında tüketiliyor ve biliniyor, Matruşka’nın menüsünde de yer vermişler.

Alışılmış mutfakların dışına çıkıp leziz ve damağımıza uyarlanmış Sovyet yemeklerini denemek istiyorsanız unutmayın, Matruşka Restaurant, Bağdat Caddesi’nde, Caddebostan Işıklar’ın hemen köşesinde. Hesap çok cici bir matruşkanın içinde geliyor, çıkmadan matruşkayla fotoğraf çekilmek adetten söyleyeyim.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz