banner

Sirha İstanbul 26-28 Kasım’da

Restoran, otel işletmeleri ve yiyecek içecek sektörünün Türkiye’deki büyük buluşması Sirha İstanbul, 26- 28 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde 3. kez tüm sektörü bir araya getirecek.

Hizmet sektöründen otelcilik ve restorancılığa, yiyecek içecekten, teknoloji alanlarına kadar üç gün boyunca 300 marka ve 12.000’den fazla sektör profesyonelinin katılım sağlayacağı organizasyonda, Bocuse d’Or, Coupe du Monde de la Pâtisserie gibi uluslararası alanda oldukça prestijli olan yarışmalar düzenlenecek. ‘Dünyanın ilk Gezici Mutfak Festivali’ Omnivore World Tour kapsamında Paris, New York, Montreal, Şangay, Moskova, Londra, Rio de Janeiro gibi ülkeleri dolaşan turun da son ayağı Sirha İstanbul kapsamında İstanbul’da gerçekleşecek. Organizasyon kapsamında mutfağın global ölçekte deneyimlenmesi ve paylaşılması gerektiği fikrinden yola çıkan ve üç farklı bölümden oluşan Omnivore World Tour da etkinliğe renk katacak.

Mutfak profesyonelleri ve genç yetenekleri, dünyaca ünlü şeflerle buluşturan Masterclass, özel lezzetleri tadarak, katılımcıların ünlü şefler ile birlikte eğlenebileceği The Omnivorious Party ve Omnivore İstanbul şeflerinin özel olarak hazırladığı menüleri tatma olanağı sağlayan Omnivore Pop Up Dinner’lar İstanbullu yemekseverlerle buluşacak.

Sirha World Cuisine Summit (Dünya Mutfak Zirvesi) ve Leaders Club etkinlikleriyle sektördeki dünya trendlerine ilişkin konferansların da yer alacağı organizasyonda 6. Duyu Gastronomi Platformu, iki farklı pop-up restoran ile dünyadaki inovatif restoran konseptlerini bu yıl ilk kez Sirha İstanbul kapsamında tanıtacak.

Anadolu’nun Lezzet Envanteri tutuluyor

Türkiye’nin yöresel lezzetlerinin ön plana çıkarılması yönünde Metro Toptancı Market ve Mutfak Dostları Derneği işbirliğiyle iki yıldan beri kapsamlı bir çaba yürüten Sirha İstanbul, bu çalışmaların sonucunu “Anadolu’nun Lezzet Envanteri” adı altında misafirlerin dikkatine sunacak. Metro standında yanık dondurma, Tunceli sarımsağı, koca tarhana, Yedikule marulu gibi farklı tatlar sergilenerek yöresel ürünlerin üretici ve uzmanlarının katılacakları konuşma ve tadımlar gerçekleşecek.

Ben de 28 Kasım günü restoran işletmeciliği ve dijital pazarlaması ile pazarlamada dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşmak üzere organizasyona konuşmacı olarak katılacağım. Gelirseniz orada görüşmek üzere 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz