banner

Shangri La Bosphorus’ta Çin Yeni Yılı

Şu an dünya genelinde küçük çaplı bir göç söz konusu. Çünkü ÇİN YENİ YILI ve Çinliler yeni yılı kutlamak için bulundukları ülkeden kendi ülkelerine, ailelerini ziyarete gidiyorlar. Havaalanları tıklım tıklım, Çinli vatandaşları bir noktadan bir noktaya taşıyor. Çin kültüründe aileye saygı sonsuz. Geleneklerini ve aileye olan bağlılığı sıkı sıkıya koruyorlar, dolayısıyla yeni yılda ailelerin bir araya gelebilmesi çok kıymetli.

Çin takvimine göre 2016 MAYMUN YILI. Bazı tarihçilerin, kökenlerini Orta Asya Türklerinin kullandığı “12 Hayvanlı Takvim”e bağladığı Çin takvimi, 12’şer yıllık döngülerden oluşuyor ve her yıl ayrı bir hayvanın adıyla anılıyor. Bu düzen astrolojideki burçları andırıyor ve aynı şekilde, kişilerin doğdukları yılların hayvanlarıyla bağlantılı özellikler taşıdıklarına inanılıyor.

Maymun yılı dolayısıyla Beşiktaş’taki Shangri La Bosphorus ‘un üst katında yer alan ve bütünüyle Çin- Kanton kültürünü benimseyerek yaratılan Shang Palace’ta arkadaşlarımla yeni yıl menüsünü denedim.

Paylaşmayı her zaman ön planda tutan Çin kültürünün simgesi “Lazy Susan” (dönen masa) üzerinde sunulan ve Mart sonuna kadar deneyebileceğiniz yeni yıl menüsünde ilk gelen  ‘Lo Hei’ somon sashimi oldu. Yeni yılda aileler bunu hazırlayarak karıştırıp dilek diliyor. Aynı zamanda bu karışımın hayata bolluk ve bereket getirdiğine inanılıyor. Üzerinde tahin sosu ve yer fıstığı var, enfes bir lezzet katmış.

Hemen ardından gelen ‘kızartılmış ince bonfile dilimleri’ni yerken parmaklarınızı da yememek için zor tutuyorsunuz, çok hafif bir atıştırmalık. Üzerine ‘tavuk parçalı mısır çorbası’ içerek midemizi rahatlatıyoruz.

Çorbadan sonra özel çıtır ördek geliyor. Ördek hazırlanırken önce anasonlu suyla yıkanıyor. Özel bir fanla kurutularak, yine ördeği pişirmeye yarayan özel, kuyuya benzer bir aparatla 3- 4 saat pişiriliyor. Masaya gelmeden öne ikiye bölünerek dışına tempura sürülüp derin yağda kızartılıyor ve incecik yufka şeklindeki Çin pancakeleriyle servis ediliyor.

Ördekten sonra iki çeşit sarımsaklı karides servis ediliyor. Karideslerin bir sırası steam’de, buharda, sarımsak sosuyla pişiriliyor. Diğeri wokta kızartılıp acılı ve sarımsaklı sosla hazırlanıyor.

shangrilabosphorus4

Tüm bunların peşisıra mayonez sos ile tempura edilmis dil balığı, çin eriştesi, ıspanak ve yumurtalı çin mantısı, karabiber sosu ile tavada kızartılmış dana kuşbaşı ile tatlı olarak soğutulmuş mango pudingi servis ediliyor. Yemeğin yanında Mimolett eğitimli sommelier’in özel olarak seçtiği 2010 Laurent Miquel, Languedoc- France, Nord Sud Viognier denedik.

Yemeği mango pudinginin yanında, pai mu tan ‘beyaz çay’ ve toprağın altında altında 10 yıl bekletilmiş olan, toprağımsı lezzetteki ‘pearl tea’ ile sonlandırdım. Yemek sırasında La Mian Şef tarafından birebir yapmaya çalıştığımız Çin eriştesi, “noodle” show ise görülmeye değerdi.

Shang Palace’ta dostlarınızla, arkadaşlarınızla tadabileceğiniz bu özel Menü 190 TL. Gelip deneyenler arasından çekilişle brunch, spa vs gibi hediyelerin yanısıra ‘yerinizde olsam kaçırmayacağım’ bir ŞANGAY SEYAHATİ HEDİYE ediyorlar. Üstelik Turkish Airlines ile business class uçuş da cabası. Uzak Doğu mutfağını seviyorsanız ve Uzak Doğu’ya henüz seyahat etmediyseniz kaçırmamanızı tavsiye ederim ve elbette otelin sosyal medya hesaplarını yakından takip etmenizi 😉

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz