banner

Seraf’tan geleneksel lezzetler

Son iki yıldır gastronomi ve gastronomi turizmi alanında kayda değer gelişmeler yaşanıyor. Daha çok gezip, özel lezzetlerin izini sürerek, damak tadımızın peşinden gidiyoruz. Bu bazen güzel yapılmış bir muhlama oluyor, bazen keledoş çorbası bazense leziz bir içli köfte…
Bununla birlikte ne kadar sevindirici ki sıklıkla ‘yöresel/ yerel lezzetler’ konusunda güzel bir deneyim yaşamak isteyenlerin ‘nereyi önerirsin?’ soruları geliyor. Mekanlarımız ne yazık ki kebap, döner, lahmacun ağırlıklı olduğu için yerel lezzetleri koruyarak ve lokal üreticiyi destekleyerek, bu topraklarda nesillerdir toplumun damağına yerleşmiş lezzetleri pek de önemsemiyoruz. Bu yüzden ‘geleneksel lezzetleri nerede yiyebiliriz?’ sorusuna verilebilecek mekan ismi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.
seraf restaurant 3Çoğunlukla mevsimsel sebze ve meyvelere göre menüsünü değiştiren ve orijinal reçeteleri sunmaktan vazgeçmeyen mekanlardan Kiva’yı ve Çiya Sofrası’nı gönül rahatlığıyla öneriyorum.
Ne kadar sevindirici ki geleneksel lezzetleri korumak ve mevsimsel malzemelerle nitelikli lokal lezzetler ortaya çıkarmak üzere yola çıkan yeni bir mekan daha açıldı.  Anadolu’yu adım adım gezerek büyük bir titizlikle seçtiği yöresel ürünlerle Karadeniz’den Doğu’ya Ege’den İç Anadolu’ya pek çok lezzeti misafirlerine sunan Seraf Restaurant lezzet tutkunları için muazzam mekanlardan biri.
Yöresel yemeklerin özgün halini bozmadan misafirlerine sunan Seraf’ın mönüsünde ön plana çıkan lezzetlerden biri Saç Tava, bir diğeri ise Kaburga Dolması.

SERAF restaurant2

Kaburga Dolması’nı en son Mardin’deki Cercis Konağı’nda yemiş ve günübirlik Mardin seyahatimin epey uzun bir dilimini bu mekanda geçirmiştim. Seraf’ın kaburga dolması, dağlarda otlanan 11-12 kiloluk kuzuların etiyle hazırlanıyor. Etin yumuşatılması için sosta bekletmeye gerek yok, zira et zaten ilmik ilmik ayrılıyor. Bademli bir iç pilavla bakır kaplarda servis ediliyor. Yanında etin kendi suyuyla hazırlamış bir sos ve acılı domates sosu da kullanılıyor.

seraf restaurant7

Mekanın en özel yemeklerinden biri olan sac tava ise lezzet tutkunları için özel bir seçenek. Yine kuzu etiyle hazırlanıyor. Sac tavanın yanında alabileceğiniz bostana salatası ve mekanda hazırlanan ayran ile bu lezzet adeta taçlanıyor. Ben alternatif olarak bu lezzetin yanına soğuk servis edilen ayran aşı çorbasını da söyledim.IMG_0796
Sıcak havalara lezzetiyle soğuk esintiler katan, şeker kullanılmadan yapılan incir uyutması, hurma tatlısı ve Seraf’ın özel olarak hazırladığı tadıyla fark yaratan yoğurtlu dondurması da damağımı ferahlatan tatlardan oldu.

seraf restaurant5

Bu mekanın en güzel özelliği yemekleri, bir diğer yandan da oldukça geniş bir alana yayılmış olması. Sıkışarak yemek yemiyorsunuz. İster terasta, ister iç mekanda, dilerseniz de cam- sürgülü bir duvarla ayrılabilen özerk alanda, toplantılı iş veya şirket yemekleriniz için değerlendirebileceğiniz mekan hayata geçirmişler. Mekanın alt katında da restoranda kullandıkları zeytinyağı, yerel peynirler, kırmızı et,  baharat, nar ekşisi gibi yerel malzemeleri satın alabileceğiniz bir gurme market yer alıyor.
Haftaiçi business, haftasonu ailelere uygun olabileceğini düşündüğüm mekanın çok şirin de bir çocuk oyun alanı var ve çocuklarınız siz yemeğinizi yerken eğitmenlerle vakit geçirebiliyor.
Şehrin karmaşasından uzaklaşacağınız, huzur veren bir atmosferde geleneksel lezzetlerin tatmak ve her biri yöresinden getirilen ürünlerle hazırlanan lezzetleri denemek isterseniz Seraf, memnun ayrılacağınızı düşündüğüm, çiçeği burnunda mekanlardan.
Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz