banner

Şehrin Yeni Meksikalısı: Los Altos İstanbul

Yazı Gastronomi Dergisi’nde yayımlanmıştır.

İstanbul’un artık yeni bir Meksika restoranı var. Aztek ve Maya Uygarlıkları’nın beşiği Meksika’nın binlerce yıllık lezzetleri, Şef Felipe Mendez’in danışmanlığında oluşturulan menüsüyle Taksim Los Altos İstanbul’da bu renkli mutfağı severlere sunuluyor. New York’ta üç restorana sahip olan ve 3 yıldır Michelin tavsiyesi alan La Superior’ı yöneten Mendez’in, taco’dan quesedilla’ya, enchilada’dan ceviche’ye pek çok orjinal Meksika lezzetine yer verdiği mekanın menüsü, lokal tatlara en uygun malzemelerle oluşturulmuş.

İstanbul gibi bir metropolde Fransız mutfağından İtalyan mutfağına, Uzak Doğu’dan Ortadoğu lezzetlerine pek çok mutfağı deneme imkanımız var ancak konu Meksika restoranlarına gelince alan epey daralıyor. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki mekanlarda ya tex-mex ya da Türk damak tadına uygun malzemelerle, orjinalinden çok uzak fast food tarzı yemekler sunuluyor.

Bu durumu fark eden işletmeci Deniz Çelikkol, sık sık seyahat ettiği Amerika’da tükettiği orjinal Meksika lezzetlerini Türkiye’de bulamayınca ‘neden orjinaline sadık kalarak İstanbul’un ve İstanbul’da yaşayanların hak ettiği bir Meksika restoranı açmıyoruz’ diyerek Taksim’in en işlek sokaklarından birisinde yepyeni bir mekan yarattı. Üç tarafı denizle çevreli, nefes kesen bir İstanbul manzarasına sahip olan Los Altos İstanbul, çiçeği burnunda Meksika restoranlarından biri.

Meksikalı Şef Felipe Mendez’den orjinal lezzetler

Galatasaray Lisesi’nin sokağındaki 45’lik’in teras katında yer alan mekanın sahibi Çelikkol, uzun araştırmalar sonunda New York’ta üç restoranı olan ve 3 yıldır Michelin tavsiyesi alan La Superior’ı yöneten Meksikalı Şef Felipe Mendez’i ikna ederek, şefin iki kez İstanbul’a gelip yeni açılacak mekana danışmanlık vermesini sağlamış. Orjinal Meksika lezzetlerini lokalleştirmek yerine, lokal tatlara en uygun olanları seçip orjinaline bağlı kalarak menüsünü oluşturan Los Altos İstanbul, fine dining olmayan, tex-mex’ten uzak, casual bir menü ve mekan ortaya çıkarmış.

LosAltosistanbul4

Taco’dan quesedilla’ya, enchilada’dan ceviche’ye

Menüsünde taco’dan quesedilla’ya, enchilada’dan ceviche’ye Meksika mutfağının pek çok ünlü lezzetini bulunduran Los Altos İstanbul, tarih öncesine dayanan MezoAmerika kültürü ile müthiş bir bütünlük oluşturan dinamizme sahip bir ortam yaratmış. Meksikalılar’ın sofrasından eksik etmediği fasulye, avokado, mısır ve biberle yapılan çeşitli sosları; yerel Meksika ürünleriyle, tortilla ekmeklerini; orjinal Meksika unu (masa harina) ile hazırlayan mekan, kullandıkları tortilla cipslerini ve chipotle biberini de Amerika’dan getiriyor.

Meksika tadında kokteyller

Kokteyl barında mixologist Okay Güney’in dokunuşlarının olduğu mekanda, meyve ve taze baharatlarla elde edilen infuse kokteyller, Meksika Mutfağı ile birleştirilmiş. 80’ler ve 90’ların popüler kokteyllerinin modern tekniklerle yeniden canlandırıldığı kokteyl menüsünde, reposado tekilanın iki haftalık infüzyon süreciyle başlayıp sunum aşamasına kadar 6 farklı işlemden geçmesiyle ortaya çıkan ‘Chili Mango Margarita’ ön plana çıkıyor. Tacos’larla mükemmel bir eşleşme oluşturan kokteyl, damakta Meksika biberinin acısının ve mangonun tropikal tadının alınmasını sağlıyor.

Meksika biberleriyle pişmiş ‘Bonfile Alambre’ ise tekila ve passion fruit ile hazırlanan ‘Jalapeno Altos’ ile eşleştiriliyor. Ceviz bitterle hazırlanan ve yemek sonrası alınabilecek Ahumado da viski severleri memnun edecek cinsten.

Her Salı “Tacos Tuesday”

Haftasonları misafirlerini Bilal Karaman ve Ülkü Aybala Sunat’ın jazz ezgileriyle ve canlı performanslarıyla ağırlayan mekan, her Salı “Tacos Tuesday” düzenleyerek misafirlerine bir margarita ve sınırsız tacos deneme imkanı sunuyor.

Geleneksel kahvaltıya Meksika dokunuşu

Mekan, Mayıs ayından itibaren açık terasında sunset partiler düzenleyerek, Meksika dokunuşlarının olduğu brunch hizmeti de vermeye başlayacak. Kahvaltıda geleneksel damak tadına uygun ‘coğrafi şaretli’ zeytin, peynir, bal, kaymak, reçel, sucuklu omlet gibi lezzetlere yer verilecek.

İç tasarımında da yine Maya kültürüne ait desenlerden ve Aztek mavisinden ilham alan Los Altos İstanbul, birbirinden lezzetli taco’ları ve enfes menüsüyle Meksika Mutfağı severlerin yeni buluşma noktası olmayı hedefliyor.

Neleri öneririm?

Kokteyller: Chili mango margarita, Fresa, Hibiscus Margarita

Yemekler: guacamole, kanola yağında kızarmış tortilla cipsi ve salsa sos, ceviche, baja usulü taco (dil balığıyla hazırlanıyor), Enchilada çeşitleri (vejetaryenler için mantarlı seçenek de var), Alambre ve mekanın tek tatlısı olan çilekli dondurma (anason, karabiber ve çileğin sotelenerek ılık bir haldeyken dondurma üzerinde erimesi mükemmel)

Adres: Tomtom Mahallesi Yeniçarşı sokak No:38/ 5 Beyoğlu, İstanbul

Tel: 0533 439 15 40

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz