banner

Özlem Mekik’ten “Günümüz Lezzetleri”

Genç bir şef Özlem Mekik. Yaşına rağmen o kadar çok şeyin altından kalkmış ve o kadar güzel başarılar sağlamış ki, bu başarısını ve yemek, aşçılık, restoran işletmeciliği, konsept danışmanlığı, köşe yazarlığı gibi alanlardaki değerli tecrübelerini Alfa Kitap’tan yeni çıkan Günümüz Lezzetleri kitabında bir araya getirmiş.

“Hayatımın en uzun ve en meşakkatli yolunu yarıladığımda, elimde kalanlarla ve o güne dek edindiklerimle, başka bir yola çıkmaya karar verdim. Bu yol bana, başka dünyanın kapılarını açacak, beni daha ileriye götürecek, daha çok insana ulaşabilecek ve böylelikle daha çok evin içine girebileceğim” diyor kitabının önsözünde.

Şef ve yemek yazarı Mekik’in mutfağa olan aşkını yaptığı her işin detayında hissedebiliyorsunuz. Mekik, mutfağımıza girerek en büyük yardımcımız olabilecek bu tarifleri Başlangıçlar, Mezeler, Salatalar, Ana Yemekler, Makarna ve Pilavlar ile Tatlılar başlığı altında, son derece pratik bir şekilde okuyup uygulayabileceğimiz bir üslupla ortaya çıkarmış.

İlgi çeken tariflerden bazıları; Kuşkonmaz çorbası, İncir salatası, Patlıcan kabak lazanya, Bademli saray pilavı, Limon kremalı trileçe. Her biri kolayca ulaşabileceğiniz malzemelerden yapılan tarifleri denemek için mutfakta yıllardır vakit geçirmiş olmanıza gerek yok çünkü Özlem Mekik tüm tarifleri en yalın, en anlaşılır haliyle yansıtmış bizlere.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz