banner

Şef Geovani’den Gelato

Sevgili dostlarım yaz geldiğine göre hepinizin çok sevdiği “İtalyan Gelatosu”nu anlatma zamanı geldi.

Buralarda Roma dondurması denilen bizim meşhur gelatomuz nedir, GELATO diyorum, “dondurma” değil, nedenlerini açıklayacağım.

İtalyanca anlamıyla Gelato dondurulmuş demektir ve İtalyan tipi dondurmayı belirtmek için kullanılır. Romalılar döneminde zenginlerin dağlardan kar buzu getirtip bunlara meyve suları şarap ekleyerek, serinlemek için yedikleri bilinir ancak Gelatonun ortaya çıkması için 1000 yıl kadar geçmesi gerekmektedir.

Gelelim nasıl ortaya çıktığına Grandük Cosimo De Medici çok ihtişamlı bir davet verip davetlilerinin hayran kalmasını istiyordu. Bunu organize etmesi ve yeni bir tatlı sunması için zamanın ünlü mimarlarından birini Bernardo Buontalenti’yi (Florence, 1531-Florence 1608) görevlendirdi. Bu kişi aynı zamanda matematikçi, mühendis ve ressamdı.

Buontalenti buz, limon, şeker, yumurta, bal, süt ve bir damla şaraptan oluşan karışımın içine lezzet versin diye bergamot ve portakal aroması ekleyerek Gelatoyu icat etti. Bununla kalmayarak dükün bahçesine bir de tarihin ilk soğuk hava odasını kurdu. Gerçek Buontalenti orijinal dondurması yemek isterseniz halen yapan Galeteria Badiani de (Via dei Miile Floransa) Floransa’da yiyebilirsiniz. Galetoyu bir mimarın icat etmesi çok ilginç değil mi?

İtalya’nın güney ve kuzeyinde. “Gelato” ve “Sorbetto” olmak üzere iki tip geleneksel dondurma üretilir. Gelato tam yağlı süt ve kremanın karışımıyla yapılır ,daha az yağlıdır ve içerisine daha çok taze malzeme (çikolata,fıstık,vanilya..) konur. Bu nedenle de ice cream denen yağlı Amerikan dondurmasından ayrılır, lezzeti de kesinlikle farklıdır. Taze malzemelerle yapılması ve doğal malzemeler kullanılması nedeniyle daha sağlıklıdır.

Galeto taze günlük üretim yapıldığından, yapısal olarak fazla dayanıklı değildir ve günlük tüketilmelidir, çünkü içerisine katkı maddesi konulmaz.

İtalya’da yazları brioche arasında sabah kahvaltıda yemek gelenektir. Roma’ya gidenlerin denemesini tavsiye ederim.

Güneyin Sorbettosu ise taze meyve ve şekerle yapılan su bazlı hafif dondurmadır. Sicilya’da sabahları Granita espresso olarak farklı bir şekil alır. Tavsiye ederim, deneyin.

Evet bu kadar hikaye yeter, hadi Geovani artık tarif ver dediğinizi duyar gibiyim, peki size evde yapabileceğiniz kolay bir tarif veriyorum .

Afiyet olsun 🙂

Limon Gelato

Malzemeler:
250 gr tam yağlı süt
220 gr toz şeker
5 yumurta sarısı
2 çay kaşığı limon kabuğu
500 gr krema (hazır)
Yarım çay kaşığı vanilya
2 adet limon suyu

Yapılışı:
Süt, şeker ve limon suyunu bir kapta karıştırın sonra orta ateşte kaynatıp altını kapatın ve yaklaşık 30 dakika kabın ağzını kapatarak bekletin.

Başka bir kapta yumurta sarısı ve kremayı mikserle iyice karıştırın, sonra varsa mikserde yoksa el mikseri ile beklettiğiniz sütlü karşımı yine buna ekleyerek karıştırın bu arada vanilyayı ekleyin ve sertleşinceye kadar çırpın. Bunun içine limon suyunu ekleyerek buzdolabına koyun 4 -5 saat bekletin.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz