banner

Şef Brambilla’nın yorumuyla Malatya Yemekleri

Grand Hyatt Istanbul, 10- 13 Mayıs 2016 tarihlerinde Malatya yöresine ait özel lezzetleri, Malatya’dan gelen şeflerin ve Grand Hyatt Executive şefi Fabio Brambilla’nın yorumuyla gastronomi tutkunlarının beğenisine sundu.

Etkinliğin ikinci gününde Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve Malatya İl Basın Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim H. Kılıç ve birçok davetlinin katılımıyla düzenlenen yemekte deneme fırsatı bulduğum, Malatya mutfağında yer alan kağıt kebabı, aya köfteli kulak çorbası, etli killor, kiraz yaprağında ekşili köfte, kayısılı bademli pilav, geleli kebabı, analı kızlı köfte, kayısı tatlısı, arapgir un helvası, cevizli yassı kadayıf ve sürpriz yemeklerin gizemli şehri olarak anılan Malatya lezzetleri Malatyalı dostlarımın anlattığı kadar vardı.

Malatya’ya hiç gitmediğim için denediğim her yemeğin içinde ne olduğunu, nasıl yapıldığını davetin yemeklerini hazırlayan Hacı Ahmet Malatya Sofrası sahibi Ahmet Usta’dan ve Executive Sous şef’ Murat Dağlıoğlu’ndan öğrendim. Malatyalı Hürriyet Gazetesi yazarı, gazeteci sevgili Vahap Munyar’a bazı yemeklerin detaylarını sordum.

Yerel lezzetlerin ön plana çıkarılması ve yaşatılması için gastronomi anlamında kıymetli bulduğum organizasyonların diğer iller için de yapılması, çok daha büyük kitlelerle buluşabilmesi dileğiyle..

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz