banner

Mutlu ineklerin sütlerinden dondurma

Sizi bilmem ama benim için dondurma yaz aylarımın güzel ve keyifli geçmesi demek. O yüzden yediğim dondurmayı önemserim. Nihayet havalar güzelleşti ve dondurma sezonunu açtım 😋😋🍦🍨🍦🍨 Açılışı da çok güzel bir yerle, Acıbadem’de 3.şubesini açmış olan Serez Dondurmacısı ile yaptım.

Maltepe ve Kartal’da da şubesi bulunan Serez Dondurmacısı piyasaya sonradan girdi ama pir girdi. Butik dondurmacılar arasında ciddi bir yere oturdu zira kullandıkları malzemelerin nereden geldiğini açık ve net bir şekilde kurumsal web sayfasında paylaşacak kadar cesur, aldıkları ürünlerin faturalarını her sorana gösterecek kadar şeffaflar.

Sütlü- Sorbe- Gurme serisi

Serez Dondurmacısı’nın Sütlü- Sorbe- Gurme adında 3 seri dondurması var. Aralarından seçim yapmak oldukça zor ama belirtmeliyim ki, bir dondurmacıda en son tercih ettiğim dondurma çeşidi renkli, yani çoğu zaman içine gıda boyası katılarak yapılan dondurmalar olduğu için çikolata ve kaymak ilk tercihim olur. Ancak burada Bodrum mandalinası ve Alaçatı sorbe beni benden alan lezzetler oldu. İçeriğinde yaban mersini, frambuaz, böğürtlen, karadut ve vişne bulunan Alaçatı sorbeyi yerken her kaşıkta taze meyve kaşıklar gibi hissettim.

Markanın kurucusu Serdar Kemahlı, Bodrum mandalinalı olanda yüzde 59, Alaçatı sorbede yüzde 65 meyve kullanıldığını söyledi ve hatta  bununla da kalmayıp meyvelerin toplanıp hazırlanma aşamalarının videosunu da izletti.

Mutlu ineklerin sütlerinden dondurma

Dondurmada Gündönümü Çiftliği’ndeki Holstein ırkı “mutlu inekler”in sütlerinden elde edilen süt ve süt kaymağını kullanan markanın gurme dondurmaları yüzde 13-18 aralığında süt kaymağı oranına sahip. Çikolatada Belçika menşeili Callebaut ve Valrhona marka kakao kullanıyorlar. Fıstık boz iç antep fıstığı (faturasını görünce gözlerim yerinden fırladı, az çok toptan rakamlarını biliyorum). Sahlep Burdur’un Bucak kazasından. Ceviz ise Çanakkale Biga ilçesi Hacıköy Beldesi’nde çiftçilik yaparak bir ömür geçirmiş rahmetli İsmail dedenin (Büyükgüngör) 40 yıl önce diktiği ceviz ağaçlarından. Bu satın alma o kadar kıymetli ki… İsmail dedenin torunları Volkan ve Durukan’ın bu ağaçlara ve toprağına sahip çıkıp şehre göçünü engelliyor. Keşke tüm üreticiler tedariklerini yerel üreticilerden yapsalar, insanımız toprağına bağlanıp göç etmeye zorlanmasa. Özetle; maliyetten kaçınmadan, kısmadan her şeyin 1. sınıfını kullanıyorlar ve ürünlerde hiçbir katkı maddesi yok.

Gurme serisinde favorim Antepfıstık çikolata ve Duble Kaymak

Toplamda 8 çeşit dondurma denedim. Sorbeler dışında, içi bol ceviz parçalı Cevizli dondurma ile Antepfıstıklı dondurma da iyiymiş diye düşünürken, gurme serisindeki Antepfıstık çikolata ve Duble Kaymağı deneyince fikrim tamamen değişti. Yoğun bir süt kaymağı, aromatik bir lezzeti var.

Glutensiz ve vejeteryan- vegan dondurma

Gurme dondurmaların kurabiyeli olanları hariç diğer tüm gurme, sütlü dondurmalar ve sorbeler çölyak hastaları için uygun, glutensiz dondurmalar. Son dönemde gluten hassasiyeti arttığı için gluten rahatsızlığı olanları da düşünmeleri güzel. Sorbeler ise vegan ve vejeteryanlar için ideal.

Geçtiğimiz yıl Alaçatı’da Hacımemiş Dondurmacısı ismiyle faaliyete başlayan Serez Dondurmacısı’nda dikkatimi çeken en önemli şeylerden birisi de çalışanların güleryüzü, saygılı ve ilgili davranışları idi. Bence çok kıymetli. Zira geçen yıl bir arkadaşım, benim yanımda müşterisine karşı hoş olmayan cümleler sarf eden ve saygısızca davranan “ünlü” bir dondurmacının yüzüne dondurma fırlatmıştı. Sosyal medyada konuyu paylaşınca markanın bunu pek çok müşterisine yaptığını, insanları sözleriyle taciz ettiğini fark ettik. Bir daha gider miyiz? Asla… İyi olan, bunu hak eden kazansın.

Not: Ulusal dondurma günü 7/7/7 : 7. ayın 7.günü akşam 5′ ye kadar Serez Dondurmacısı’na giden herkese külahta 2 top dondurma ücretsiz ikram ediliyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar
  • comment avatar Busra 16 Nisan 2017

    Harika bir yazı olmuş 🙂 Ellerine sağlık canım

Menümüz