banner

Mutfağın yeni kahramanları: Filizler

Mutfağın yeni kahramanları, yeni nesil sağlıklı yiyecekleri onlar. Mikro Herküller… Organik bakliyat ve tahılların tohumlarından üretilen filizler. Adeta şifa saçıyorlar. Bu filizlerle salatadan sandviçe, smoothieden çorbaya pek çok yemek hazırlanabiliyor. Ana yemeklerin içinde veya üzerinde kullanılabiliyor. Ete yakın miktarda protein içeren bu filizler, canlı oldukları için besin değerleri yüksek. Normal hallerine göre vitamin, antioksidan ve enzim değerleri yüzde 800’e kadar artıyor. Lif içerikleri yoğun. Glisemik indeksleri ve kalorileri oldukça düşük. Bir de sır verelim; cildi gençleştiriyor. Bu ‘mikro herküller’in hikayesini, yaratıcısı Gökçe Gündüz’den dinledik.

Hangi tahılları filizlendiriyorsunuz?

Şu anda 8 ürünümüz var: Nohut, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, karabuğday, buğday, maş fasulyesi, bezelye ve barbunya filizi. İlerleyen zamanlarda filizlerden çok şaşırtıcı ve lezzetli başka ürünler de yapmayı planlıyoruz. Filizlerimizi topraktan bağımsız, havası özel olarak temizlenen, belirli bir sıcaklık ve neme sahip, ışıklandırmanın olmadığı karanlık bir ortamda yetiştiriyoruz.

Nereden doğdu bu fikir?

Reklam yazarı olarak 16 sene boyunca 80’den fazla markanın iletişim çalışmalarını yazdım, yönettim. Çok farklı sektörleri tanıma fırsatım oldu. Ben kimim? Bu hayatta ne yapıyorum? soruları beni meditasyonla, yogayla, şiddetsiz iletişim ile tanıştırdı. İnsanların hayatına değer katan markalar için çalışmak zevkliydi  ama insanların yaşamına değen ben olmak istiyordum! İnsanlara faydalı olacak, güzel ürünler üretmek istiyordum. Gıda markaları için çalışmayı her zaman çok sevdiğim ve sağlıklı yaşam ve beslenmeye yönelik bir yaşam tarzım olduğu için mümkün olduğunca işlenmemiş, katkısız, organik yiyecekler yiyordum. Daha önce filizlendirme yapmıştım, ne kadar faydalı olduklarını, lezzetlerini de biliyordum. Şu an geldiğimiz noktada Mikro Herküllerimiz hem bireysel müşterilerimize hem de restoranlar, cafeler, oteller, catering şirketleri ve evlere diyet menüler gönderen firmalara ulaşıyor.

Filizler yaşlı boğaları canlandıracak kadar güçlü

Neye yarar bu filizler?

Filizleri ilk bulan kişi Milattan önce 3. yüzyılda yaşamış Çinli İmparator Chin-Noung (Shen Nung). Kendisi Çin tıbbının mimarlarından aynı zamanda bitkilerle tedavi sunan bir doktor. Filizleri de hem insan doğasını destekleyen hem de hastalıkları iyileştiren ilaçlar olarak nitelendirmiş. Filizleri Aztekliler, Kuzey Amerika yerlileri kullanmış. 1700’lü yıllarda C vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbitten denizciler ölmeye başlayınca filizler bu hastalığın tedavisinde kullanılmış. Ünlü İngiliz kaşif James Cook sürekli filizler yedirerek mürettebatını kurtarmış.

Kuru bakliyat ve tahılları Clark Kent’e benzetmek pek de yanlış olmaz, içlerinde harika bir cevher saklıyorlar ama açığa çıkaramıyorlar, işimize yaramıyorlar. Asidikler ve asidik besinler vücudun asit yükünü artırıyorlar. Vücudun bir pH dengesi var. Eğer pH oranı çoğu zaman çok asidik ise çeşitli hastalıklara yakalanma riskimiz artıyor. 0-6 arasında pH dengesi asidik, 7 pH normal ve 8-14 arasında pH alkali.

Filizlendirme ile vücuttaki asit yükünü alkaliye çevirebiliyoruz

Vücudumuzun içinde bulunduğu sıvıların tamamı alkali. Alkali besinler yediğimizde bağışıklık sistemimizi güçlendiriyoruz. Cildimiz parlıyor, gençleşiyor, zayıflamamıza yardımcı oluyor. Filizlendirme ile bir anda bu asit yükünü alkaliye çevirebiliyoruz. Hem de filizler yüksek alkali gıdalar sınıfına giriyorlar.

İkinci olarak baklagiller ve tahıllar tohumken fitik asit içeriyorlar. Fitik asit, birçok bitki hücresinde depo halinde bulunan fosfor. Aslında görevi bitkiyi zararlılara, böceklere karşı korumak. Ve aynı zamanda fitik asit kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi mineralleri bağlayıp vücudumuzun onları kullanmasına engel oluyor. Vücudumuzda mineral eksikliğine yol açıyor. Proteini de aynı şekilde bağlıyor. Fitik asit maalesef bizim bakliyatlardan, tahıllardan alabileceğimiz proteini, minerali, enzimleri engelliyor. Şanslıyız ki fitik asiti filizlendirme ile ortadan kaldırabiliyoruz.

dogaclama1

Mikro Herkül dediğimiz bu filizlerin faydaları neler?

* Süper alkali: Artık asidikten alkaliye giden gıdalar skalasında süper alkali kategorisindeler.

* İçlerindeki vitamin, mineral ve enzim değerleri yaklaşık %800’e kadar artıyor!

* Filizlenince bakliyatların kalorileri 3-4 kat azalıyor. 100 gram maş fasulyesi normalde 350 kaloridir, filizlendirince kalorisi sadece 98’e düşer. Gilisemik indeksleri de düşük. Abur cubur yeme isteğini de azaltıyorlar.

* Uzun süre tok tutuyorlar. Hem yüksek proteine sahipler hem de lif içerikleri yoğun.

* Kendi kendini sindirebilen enzimlere sahip oluyorlar ve kolay hazmediliyorlar, gaz yapmıyorlar.dogaclama2

Organik bakliyat ve tahılları kullanıyoruz

Bakliyat ve tahılları nerelerden, hangi tedarikçilerden temin ediyorsunuz?

Filizlendirme için organik bakliyat ve tahılları alıyoruz. Konvansiyonel tohumlar genelde çimlenmez çünkü hibrit tohumlardır, çimlense bile zirai ilaçları ve gübredeki kimyasalları vücudunuza direk alırsınız. Bu kadar sağlıklı bir besini sağlıksız hale getirirsiniz. Bu da bizim değerlerimize aykırı bir durum. O yüzden organik tohum kullanıyoruz.

Bu filizler yemeklerde, içeceklerde nasıl kullanılabilir?

Filizleri çiğ ya da pişirerek birçok reçetede kullanabiliyorsunuz. Çiğ olarak salatalarda, sandviçlerde, wraplerde, smoothielerde güzel oluyor. Pişirerek ya da haşlayarak omletlerde, çorbalarda, hamburgerlerde, et ya da sebze yemeklerinde değerlendirebiliyorsunuz. Humuslar, tatlılar, ekmekler yapabiliyorsunuz. www.dogaclama.com’da, instagram hesabımız dogaclama_ da sık sık farklı tarifler paylaşıyoruz. Oralardan da ilham alınabilir.

dogaclama3

Filizler nasıl tedarik edilebilir? Günlük mü tüketmek gerekiyor?

Mikro Herküllerinizin taze taze kapınıza kadar gelmesi için siparis@dogaclama.com’a e-posta göndermeniz yeterli. Size güncel filiz listemizi iletiyoruz. Sonra siz bize hangi filizden ne kadar istediğinizi, adresinizi ve telefon numaranızı da ekleyip gönderiyorsunuz. Filizleriniz sipariş verdiğiniz tarihe göre taze olarak hazırlanıp özel kurye ile size teslim ediliyor. Mikro Herkülleri buzdolabında hava almayacak şekilde kapakları kapalı olarak sakladığınızda bir hafta rahat dayanıyorlar.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz