banner

Müşterilerine mektuplar yazan pizzacı

Müşterilerine mektuplar yazan bir mekandayım…

“Anavatanı İtalya’daki “pizzeria”lar ile tamamen aynı, salça ile değil domatesle hazırlayacağız, en iyi malzemeyle en iyi pizzayı sunacağız” diye yola çıkan bir mekan Pizza Raffaele. Sahiplerinden Tunca Tüzün yaklaşık 25 yıl turizm sektörüne hizmet vermiş, ülkemize gelen yabancılara tarih, mitoloji, arkeoloji, ekonomi ve sanatla ilgili anektodlar paylaşmış. Gelenlere Afrodisias’ta, Efes’te, Aspendos’ta antik tiyatroların büyüleyici akustiğinde Jacques Brel’den, George Brassens’ten, Serge Reggiani’den şarkılar söylemiş. Gün batımında Ege’de, Kapadokya’da, İstanbul Boğazı’nda Orhan Veli’den, Nazım Hikmet’ten şiirler okumuş gelenlere.

Sonra yerleşik hayata geçmeye karar vererek yıllarca gezdiği gördüğü ülkelerin mutfaklarından kendisine en yakın olan ve en çok sevdiği İtalyan mutfağını seçip,  kendisini ‘gurme’ olarak gördüğü pizza sevgisinden yola çıkarak ortağı Sevgi Didem Danışment ile ‘butik pizzacı’ açmış.

İlk olarak Ataköy’de paket verdikleri yerlerinde o kadar çok sevilmişler ki, sadece eve paket değil, gelip oturup fırından çıkar çıkmaz sıcak pizza yemek isteyenleri de düşünerek daha geniş bir yerde müşterilerini ağırlamaya başlamışlar. Sağlam da bir 10 yılı devirmişler. O kadar çok sevilmişler ki diğer şube Bahçeşehir’e açılmış. Birkaç ay önce de Levent’teki yerlerini açmışlar. Butik kalıp, nitelikli hizmet vermek istiyorlar müşterilerine, asla zincir olma hedefleri yok.

4. Levent’teki mekanın iç dekorasyonuna Ermeni bir ustanın yaptığı kiremit rengi taşlar hakim. Arkada yaza hazırladıkları kocaman, çiçekler içerisinde bir bahçesi var.

Gelelim Pizza Raffaele’de neler denediğime…

30 çeşit pizza sunulan ve pizza nasıl yapılır? sorusuna cevap veren mekanda yemeğe, mozarella peyniri ve sarımsaklı ekmek ile Ayvalık’tan tedarik ettikleri zeytinyağıyla gelen ekmekle başladım.

Ardından üç çeşit pizza denedim. Bunlardan bir tanesi taş fırında karamelize soğan, köz kırmızı biber, siyah zeytin, ceviz, mozerella peynir ve 4 çeşit baharatla hazırladıķları özel sosla yapılan Pizza Alpico oldu. Ceviz bu pizzaya ayrı bir yakışmış. Bir diğeri Pizza Raffaele idi. Şerit bonfile, kavrulmuş mantar, ızgara soğan, mozarella peyniri ve özel sosla hazırlanan pizza hem et hem sebze ile dengelenmiş pizzaları sevenler için ideal. Ve finali tatlı niyetine Nutellalı Pizza ile yaptım.

Pizzaların hamuru ekmek hamuruna yakın. Yaklaşık yarım saat yoğurularak, günlük hazırlanıyor. Taş fırında pişirildiği için çıtır çıtır geliyor önünüze. Her mekanın şefi o mekan özel hazırlıyor hamuru. Belli bir üretim tesisinden gelmiyor hamur.

Dilerseniz istediğiniz pizzaya enginar, kabak, kapari, edam peyniri, brokoli gibi ek malzemeler koydurabiliyorsunuz. Süper ince, normal ince ve kalın olmak üzere 3 size’da hazırlanan pizzalar 25 ve 30 cm olmak üzere iki boyutta hazırlanıyor.

Özellikle Levent- Mecidiyeköy- Etiler- Maslak civarında çalışıyorsanız, plazada yemek yemekten sıkıldıysanız, yemekli toplantılar için alternatif yer arıyorsanız pizza deyip geçmeyin. Mekana gitme şansınız varsa Barbare şarapları ile enfes pizzalar ve salatalar deneyebilirsiniz. Gelemiyorsanız evlere ve işyerlerine servisleri oldukça hızlı.

Tunca Bey’in müşterilerine yazdığı mektuplara ve menüye ulaşmak için Pizza Raffaele’in sitesini  ziyaret edebilirsiniz. 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz