banner

Mondelēz International’dan güçlü ilerleme

Mondelēz International, sürdürülebilirlik hedefleri yolunda güçlü ilerleme kaydetti

Dünyanın en büyük bisküvi, şekerleme ve çikolata şirketi Mondelēz International, 2015 Yılı İlerleme Raporu’nu açıklayarak önemli bazı başlıklarda sürdürülebilirlik hedeflerinin ötesine geçtiğini duyurdu. Atıştırmalık sektöründe hizmet veren şirket, porsiyon kontrolü seçeneklerini ve tam tahıl içeriğini bütün portföyünde artırdı.

Mondelēz International, ‘2015 Yılı İlerleme Raporu’nu açıkladı. Rapor, çevresel ayak izine ilişkin hedefler açısından güçlü bir ilerleme kaydedildiğine işaret ediyor. Mondelēz International Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Irene Rosenfeld, “Büyümemiz, doğrudan gezegenimizin refahı, ürünlerimizi üreten ve onlardan keyif alan insanların hayatları ve hizmet verdiğimiz topluluklarla ilişkilidir” derken, 2015 sonuçlarının, küresel lider olma yolunda önemli aşama kaydedildiğini gösterdiğini söyledi.

Çevreci yaklaşım

2015 Yılı İlerleme Raporu’na göre, şirket, üretim kaynaklı sera gazını ton başına yüzde 19 oranında azaltarak, yüzde 15 hedefini aştı. Üretimde kullanılan enerjiyi ise yüzde 11 oranında düşürdü. 48.500 ton ambalaj malzemesi bertaraf edilirken, 2015 hedefinin iki katından fazla gerçekleşme elde edildi. Tesise giren su kullanımı ise ton başına yüzde 17 oranında azaltıldı ve yüzde 15 olan hedef aşıldı. Mondelēz International’ın net atığı ise ton başına yüzde 70 oranında azaltıldı. Bu da yüzde 15 olan hedefin yaklaşık beş katını ifade ediyor.

Mondelēz International, buğday sürdürülebilirliği programı olan ‘Harmony Wheat’ ile üretilen Batı Avrupa bisküvi hacminin yüzde 75’ine sahip olma hedefine ulaşırken, kakaonun tamamını sürdürülebilir kaynaklardan temin etme hedefini sürdürüyor. 2015 yıl sonu itibarıyla şirket tarafından kullanılan kakaonun yüzde 21’i sürdürülebilir kaynaklardan temin edildi.

Tam tahıl içeriği yüzde 25 arttı

Mondelēz International, ayrı ayrı ambalajlanmış porsiyon kontrolü seçeneklerini ve tam tahıl içeriğini yüzde 25 oranında artırma hedeflerine de ulaştı. Bisküvi gibi kilit kategorilerdeki sodyum ve doymuş yağ oranlarını düşürme hedefine doğru güçlü ilerleme kaydeden şirket, 2020 yılına kadar bütün kilit kategorilerde bu oranlarda yüzde 10’luk bir düşüş sağlamak için çabalarını sürdürüyor.

Gebze Fabrikası, bölgedeki fabrikalar için örnek

Mondelēz Türkiye de Global Refah Hedefleri doğrultusunda önemli ilerlemeler kaydetti. Bölgedeki diğer Mondelēz fabrikaları için örnek oluşturan 85.000m2’lik Gebze Fabrikasında 17 farklı üretim teknolojisi kullanılarak sakız ve şeker üretimi yapılıyor. Mondelez Türkiye tesislerinde, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve Entegre Altı Sigma metodolojilerinden faydalanılarak üretim süreçlerinin iş sağlığı ve güvenliği, çevre, sürdürülebilirlik alanlarındaki performansları iyileştiriliyor. Tesiste her yıl düzenlenen Çevre ve İş Güvenliği eğitimleri ve etkinlikleriyle çalışan aidiyeti artırılıyor ve farkındalık yaratılıyor. Tesiste gerçekleştirilen projeler sonucunda fabrikada; 2015 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 12 oranında su tasarrufu sağlanırken, atıklar yüzde 7 azaltıldı ve sera gazı salımında ise yüzde 16 oranında düşüş kaydedildi. Tesis ayrıca, enerji, su ve atık azaltımı, geri kazanımı konusunda yapılan iyileştirmeler sayesinde Türkiye’nin de içinde yer aldığı Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde Çevre Sürdürülebilirlik Ödülü’ne layık görüldü.

*Mondelēz International’ın 2015 Yılı İlerleme Raporu için www.mondelezinternational.com/well-being adresini ziyaret etmenizi rica ederiz.

Mondelēz Türkiye Hakkında

Mondelēz International, Türkiye’de First, Falım, Kent, Olips ve Jelibon gibi pek çok güçlü markasıyla sakız, şeker, hediyelik ve ikramlık kategorilerinde pazar liderlerinden biridir. Ayrıca Mondelēz International, Türkiye pazarında Milka, Toblerone ve Oreo gibi efsanevi küresel markalarıyla çikolata ve bisküvi kategorilerinde de güçlü bir varlığa sahiptir. Gebze’de bulunan büyük üretim tesisiyle yaklaşık 1.200 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Mondelēz International Hakkında

Mondelēz International , Inc. (NASDAQ: MDLZ) 2015 yılı cirosu 30 milyar Amerikan Dolarının üzerinde olan küresel bir atıştırmalık ürünler şirketidir. 165 ülkede neşeli, lezzetli anlar yaratan Mondelēz International bisküvi, çikolata sakız, şeker ve toz içeceklerde bir dünya lideri olup, herbirinin cirosu milyar doları bulan Oreo, LU ve Nabisco bisküvileri, Cadbury, Cadbury Dairy Milk, Milka çikolataları, Trident sakızları ve Tang toz içecekleri gibi markalara sahiptir. Mondelēz International, Standard and Poor’s 500, NASDAQ 100 ve Dow Jones Sustainability Index’in bir üyesi olmaktan gurur duyar.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz