banner

Moda Deniz Kulübü ve Moda

                                                                            Temmuz 2015
Hava püfür püfür. İstanbul’un sıcağına inat saçlarım uçuşuyor. Konumuyla yazın en sıcak günlerinde bile esen Moda burnunda, Kalamış koyunun hemen yanında bulunan Moda Deniz Kulübü’ndeyim.
Moda yıllardır koruduğu yapısıyla, evleri, esnafı, insanıyla İstanbul’un içindeki Avrupa gibi. Tertemiz sokakları, her sokak arasında yeşermiş ve yıllanmış bir ağacı, kafelerinden gelen sessiz sohbetlerin uğultusu, manzarasıyla İstanbul’dan kaçmak istediğimde kendimi attığım semtlerden birisi.
Son dönemde gittiyseniz mutlaka fark etmişsinizdir, Moda da tıpkı Karaköy gibi büyük bir dönüşüm içerisinde. Karaköy’deki dönüşüm olumlu olmasına rağmen Moda’daki atmosferin özünü yitiriyor olmasından dolayı daimi sakinleri epey mutsuz. Özellikle de mahalle kültürünün tamamen kaybolma riskinden ve yıllardır alışveriş yaptığı kasabın, fırının yerine her geçen gün yenisi açılan kafeler sebebiyle endişeliler.
Moda’nın orjinal ismi ‘manda burnu’. İngilizler burada yüzyılın sonunda evler yapmaya başlamışlar. Hatta o dönemden kalan bir kaç köşk hala mevcut ve bu semtte özellikle gayrimüslimler yaşıyor. Geçmişte genellikle Galata bankerlerinin yaşadığı Moda’da bankerler taksiyi kullanarak iskeleye iniyor. Şimdi belediyenin tesisi olarak kullanılan yer aktif bir iskele ve Sirkeci ile Adalar’a seyahat edebiliyorsunuz.
Benim çocukluğumun gezgini, dünyaya kapı aralamamı sağlayan sevgili Barış Manço’nun evi -şimdilerde müze ev- de burada. Manço’nun haricinde burada Celal Bayar, İsmet İnönü, Falih Rıfkı Atay, Nadir Nadi, Nejat Eczacıbaşı, Hayri İpar, Faruk Süren, Süreyya İlmen, Cemal Süreya, Münir Nurettin Selçuk, Haldun Taner, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi isimler hatrısayılır bir yaşam sürmüş.
Moda Deniz Kulübü’ndeyim demiştim. Burası 1935’te Atatürk’ün emriyle Celal Bayar’a verilen talimatla denizciliğin, deniz sporlarının ve çağdaş yaşamın geliştirilmesi amacıyla kurulmuş. Bu kıymetli mekanın sembolik olarak her yıl Temmuz ayında üstlendiği, 1936’dan beri düzenlenen yat yarışları da yine burada yapılıyor.
Kulüp sadece üyelerin ve beraberinde getirdikleri misafirlerin Tüzük ve İç Yönetmelik kurallarına tabi olarak kullanabildikleri bir dernek. Yıllık üyelik bedeli 35 bin dolar! Yanlış duymadınız evet 35 bin dolar. Üstelik bu rakam sadece yıllık giriş için alınıyor. Bence bu rakamı fazlasıyla hak ediyor o ayrı…
Kulübün bugün itibariyle 2871 erkek, 1396 kadın olmak üzere 4267 üyesi bulunuyor. Üyelerin eşleri ve çocuklarını da katarsanız camia yaklaşık 12 bin kişiyi buluyor.
Yıllık ortalama ziyaretçi sayısının 165 bin’i bulduğu Kulüp’ün üyeleri arasında pek çok siyasetçi, mimar, mühendis, hukukçu, sanatçı var. Üstelik yıllar önce pek çok sanatçıyı ağırlamış kulüp. Bahçesi ve terası nice şiirli, şarkılı akşamlara şahitlik etmiş. Münir Nurettin Selçuk burada her yaz programa çıkarmış mesela. O ‘Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış’tan’ı söylerken kulübün önüne kayıklar gelir O’nu dinlemeye başlarmış. Irak Kralı Faysal, Romanya Kralı Carol, İran Şahı Rıza Pehlevi’nin babası Ali Rıza da burada ağırlanmış. Aşkı için krallıktan vazgeçen tek kişi 8. Edward da yine Moda Deniz Kulübü’nde vakit geçirmiş.
Çok geniş bir ıslak alanı var Kulübün. Deniz suyuyla doldurulan iki yüzme havuzunun çevresinde rahat rahat güneşlenebiliyorsunuz. Yapmayı planladığınız etkinliğin niteliğine göre Kalamış koyu, tarihi Moda İskelesi ve Adalar manzaralı denize sıfır konumlarıyla, farklı menü ve eğlence seçenekleriyle Balo Salonu, Deniz Restaurant, Teras Restaurant, The Club Restaurant, Lounge Bar, Deniz Bar, Veranda Cafe, Havuz Cafe ve Moda Burnu gibi pek çok mekanı kullanabiliyorsunuz. Üyelerin referansıyla 3. şahıslara ve kurumlara yönelik catering hizmetlerinin de verildiği Moda Deniz Kulübü’nde sık sık sergiler, konferanslar, çocuk tiyatroları, klasik müzik konserleri gibi kültürel ve sportif etkinliklere de yer veriliyor.
Kulübün üyesi değilim ama sadık üyelerinden çok sevgili Mörfi Menahem’in davetiyle Atatürk’ün severek yediği yemeklerin tadına baktım.
 Tadımlık: Tarama ve Sarı Vokta
 
Soğuk Başlangıç: Somon Gravlaks, Pumpernickel ve Stracciatella
 
Ara Sıcaklar: Piroşki, Kabak Tava
 
Ana Yemekler: Boeuf Stroganoff, Kuzu Karski, Dil Meuniere, Tavuk Kievski, Ankara Köftesi
 
Tatlı: Parfe (Farah Diba’nın saçları dekoruyla 🙂 )
 
Moda Hakkında:
– Moda kadınlar hamamı 1890’da kurulmuş. (2. kadınlar hamamı)
– 1904’te Türkiye’deki ilk taksi durağı Moda’ya Kadıköy iskelesiyle Moda arasına kurulmuş.
– İskele ünlü mimar Vedat Tek tarafından 1917’de çizilmiş.
– İlk Türk yatı Moda’da.
– 1910’da ilk yat kulübü kurulmuş.
– 1910’da Türkiye’nin ilk deniz maçı oynanmış.
– 1913’te de ilk deniz şenliği, ve ilk kürek yarışları burada yapılmış.
Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz