banner

Makaron Tarifi

Makaron Fransızların gastronomi dünyasına hediye ettikleri enfes tatlılardan. Kaynaklarda 1862’de Paris’teki Laduree pastanesinde şef Pierre Desfontaines’in 20. yüzyılın başlarında bulduğu reçeteye istinaden ortaya çıktığı belirtiliyor olsa da makaron denince akla Fransız Şef Pierre Herme’nin gelmesi tesadüf değil.

Herme, makaron dünyasında ‘icat çıkaran’ bir şef. Hatta Paris’e gidip de standart yapılan makaronlara kendi yorumunu katarak yaratıcı, renkli, cool makaronlar ortaya çıkaran Herme’nin makaronlarından denememişseniz seyahatinizin bir yeri eksik kalmış demektir. Benim kalbimi çalan makaronların lezzeti ve şık görüntüsünün yanısıra, nazik bir tatlı olduğu için, içine kondukları zarif kutular…

makaron3

Makaronun temel malzemeleri neler?

Yüzlerce çeşit renkte, onlarca çeşit iç malzemeyle hazırlanabilecek makaron, temelde badem, mereng ve şekerle hazırlanıyor. İki mereng kurabiye arasında kullanılacak iç malzeme de kurabiyenin rengi de tamamen sizin hayal dünyanıza ve damak zevkinize kalmış.. Dünya genelinde wasabilisinden kestanelisine balkabaklı olanından kivilisine pek çok çeşit yapılabiliyor. Dediğim gibi ucu çok açık, yaratıcılığınıza, zevkinize kalmış.

Bu narin ve bir lokmada yutulabilen tatlının lezzeti ve görüntüsü hepimizin gönlünü fethetse de yapılışı biraz  zahmetli. Abartmıyorum, makaronu hazırladığınız odanın sıcaklığı veya yumurta akınızın bayat olup olmaması bile sonucu etkiliyor…

Makaron yaparken kullanılan iki çeşit mereng var. Biri İtalyan diğeri Fransız usulü. Çoğunlukla kullanılan Fransız usulü, özellikle de yeni makaron yapmaya başlıyorsanız. İtalyan merengi biraz daha uğraştırıyor ve bazı riskleri var.

Size evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir makaron tarifi vereceğim. Tarifin yanısıra makaron yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini de detaylarıyla okuyabileceksiniz. İlk yaptığınızda başarıya ulaşamamamışsa bile  lütfen pes etmeyin, sonuç sizi de ikram edeceğiniz sevdiklerinizi de memnun ediyor olacak.

Önemli Detaylar:

  • Makaron bir börek ya da kurabiye gibi ‘aldığı kadar’ un vs koyabileceğimiz bir tatlı değil, o yüzden mutlaka hassas bir dijital tartı almamız gerekiyor. 20- 30 TL’ye de bulabiliyoruz artık bunlardan.
  • Oda sıcaklığı, rüzgar gibi etkenler de makaronu etkilediği için bulunduğumuz odada camların açık olmamasına ve hava sirkülasyonuna maruz kalmamasına dikkat edeceğiz. Camlar kapalı olacak.
  • Malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalı, 1 saat öncesinde hazırlanmalı. Yumurta akı sarılarından ayrıldıktan sonra en az bir gün cam bir kasede bekletilerek bayatlaması sağlanmalı. Kullanmadan bir saat önce dolaptan çıkarılarak oda sıcaklığına gelmesi sağlanmalı.

Malzemeler: (Ortalama 20 adet)

*69 gr yumurta akı (Neredeyse 2,5 yumurta ama yumurtanın büyüklüğüne göre değiştiği için mutlaka tartı kullanın)

*115 gr toz şeker

*69 gr toz badem (Eminönü’nden veya pastacılık malzemeleri satan yerlerden rahatlıkla bulabilirsiniz)

*115 gr pudra şekeri

*İstenilen renkte gıda boyası

*İstenilen bir esans (zorunlu değil)

İç Dolgusu için:

*200 ml krema

*250 gr bitter çikolata

Yapılışı:

1- Yumurta akı mikserde veya kitchenaid’te en az 10- 12 dakika koyu kıvama gelene kadar (traş köpüğü gibi) çırpılır. Metal veya cam ve mutlaka kuru bir kapta çırpılmasını tavsiye ederim. Kabı ters çevirdiğinizde akıcı değil, kaptan dökülmeyen bir kıvamda olmalı mereng. Süreyi geçerseniz mereng sönebilir, o yüzden dakika tutun.

2- İstenirse vanilya, karamel, şeftali gibi esanslardan birisi 1 çay kaşığı kadar eklenir.

3- İstenilen renkte gıda boyası birkaç damla damlatılır. Pastel ve doğal renkler elde etmek istiyorsanız miktarını fazla kullanmamanızı öneririm.

4- Mereng karışmaya devam ederken diğer yanda robotun içine toz badem ve pudra şekeri eklenerek 1 dakika kadar karıştırılır.

5- Mereng istediğimiz kıvama geldiğinde, toz badem ve pudra şekerinden oluşan karışın bir elek kullanılarak 3 aşamada merenge yedirilir. Karıştırırken merengin sönmemesi için spatulayı aynı yöne çevirmek önemlidir.

6- Karışım bir sıkma kabına alınır. Hijyen dolayısıyla ben kullan- at plastik sıkma torbalarından kullanıyorum. Ucuna düz duy takılır ve düz bir tepsiye serilmiş olan silpat (pasta malzemeleri satan yerlerde bulunuyor) üzerine sıkılır. Not: Yağlı kağıt kullanırsanız yayılabilir.

7- Tüm tepsi dolduğunda, tepsi yaklaşık 10 santimetre yukarıdan birkaç kez masanın üzerine bırakılır. Tepsidekiler üzeri kabuk bağlayana kadar 30 dakika kadar bekletilir.

8- 120 dereceye ayarlanmış fırında 13- 15 dakika pişirilir. Bazı fırınlar çok hızlı yakar geçer. O yüzden makaronlar pişerken mutlaka dakika tutmanızı, başında durmanızı ve ilk 12 dakika fırının kapağını açmamanızı öneririm. Piştikten sonra soğumaya bırakın ve yerinden oynatmayın, dokunmayın, tepsiden alırken çok hassas davranın, kırılabilir ya da içine geçebilirler. Kaldırırken spatula kullanabilirsiniz, yoksa kırılıp elinizde kalabilir.

İç dolgusunun hazırlanması:

İç dolgu için fındık ezmesi, fıstık ezmesi, nutella, ganaj, çeşitli marmaletlar hatta muhallebi bile kullanabilirsiniz. Ya da bir gün önceden kalmış muhallebi ile keki birleştirip makaronların arasında kullanabilirsiniz.

Ganaj nasıl yapılır?

Bir tavaya önce kremayı alın, ardından içine çikolatayı ekleyin. İkisi de eriyip homojen hale gelince ocaktan alın, kesinlikle yakmayın. Normalde hangi ölçü çikolata kullanıyorsanız o ölçüde krema kullanmak gerekiyor ama makaronun içindeki karışımın biraz katı olmasını istiyoruz ki akmasın.

Sıkma torbasına aldığımız iç dolgu malzemesini yine düz duyu takarak pişmiş, kenarda bekleyen makaronların arasına bolca sıkıyoruz ama kenarlara taşırmıyoruz. Tam göbeğe sıkarsanız üstüne koyduğunuz makaronu hafifçe bastırdığınızda eşitçe yayılacaktır.

makaron2

İçine az malzeme koyduğunuzda hem iki makaron birbirine yapışıkmış gibi görünüyor, hem de içinde hiçbir şey yokmuş gibi tek renk.

Makaronu bir gün bekletirseniz lezzeti ortaya çıkar ama ben dahil henüz bekleyebileni görmedim. Aah 🙂 kim bekler ki!

Afiyet olsun 🙂

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz