banner

Limak Eurasia Menüsü

Kavacık’ta, yemyeşil bir koruya karşı konumlanmış Limak Eurasia Kavacık Hotel. Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişte Kavacık Köprüsü’nden sağa kıvrıldığınızda yaklaşık 1 km mesafede. Burası Limak oteller zincirinin 8. ayağı. Diğer Limak otellerinin 4’ü Antalya’da, birisi Yalova Termal’de, diğer 3’ü ise şehiriçi oteli.

2016’da Kıbrıs’ta yeni otelini açacak olan Limak Grubu’nun ismi Fenerbahçe’nin eski başkanı Nihat Özdemir’in ve ortağı Sezai Bacaksız’ın sahibi olduğu Lider Makina’nın ilk harflerinin bir araya gelmesinden oluşuyor. Lİ-MAK…

Kavacık’taki Limak Eurasia Hotel 2010’da soft opening yaparak açılmış. 2011’de gerçek açılış yapılmış ama burada bu denli keyifli bir otel olduğunu ben ilk kez öğreniyorum.

Otele girdiğimde ilk dikkatimi çeken lobide soft bir piyano sesiyle ‘merhaba’ diyen rahatlatıcı tınılardı. Beyaz piyano, açık krem ve açık mor dekorasyonu ve yüksek tavan içinizi ferahlatıyor. Her kadının gördüğünde bayılıp evine bir tane alabileceği avizeler ve apliklerle dolu etraf.

İftar saati yaklaştığı için etrafta bir koşuşturmaca başlamıştı. Limak Eurasia, mutfağını deneyimli Şef Ahmet Cemal Işık’a emanet etmiş. Ahmet Bey Bolu Mengenli, 35 yıldır ünlü beş yıldızlı otellerde binlerce kişiye yemek çıkarmış, özel davet ve düğünlerde orkestra yönetir gibi mutfakları yönetmiş. Limak grubunun teknesindeki catering hizmetlerinde de kendisinin imzası var. Mekan fark etmeksizin kalabalık düğün yemekleri de onun ve ekibinin elinden çıkıyor.

İftar menüsünde iki seçenek var

Limak Eurasia’nın iftar menüsünde iki seçenek var, isterseniz fix menüden isteyip masanıza rica ediyorsunuz, dilerseniz de açık büfedeki şahane lezzetlerden kendiniz seçerek alabiliyorsunuz. Biz arkadaşımla fix menüyü tercih ettik. Elbette bunu tercih ettik diye açık büfedeki lezzetlerden mahrum kalmadık.

Fix menüde iftariyelik tabaklarında hurma, bal, kaymak, kaşar, tulum peyniri, nuar söğüş, sucuk, pastırma, van otlu peyniri, kuru kayısı, incir var ve elbette bir Ramazan ritüeli olan şerbet ikram ediliyor. İftariyeleliklerde servis edilen etler Yalçınkaya’dan.

Ne paçangalar gördüm, içinde pastırma yoktu

Ara sıcak olarak paçanga böreği geldi ki uzun süredir yakın çevreme sık sık şikayet ettiğim “ne paçangalar gördüm, içinde pastırma yoktu…” cümlemi burada söylemedim çünkü paçanganın içinde çekinmeden kullanılan güzel bir pastırma vardı. Böreğin hamuru için baklava hamuru kullanıldığı için börek çıtır çıtırdı. Zaten bu tarz bir hamur beklese de çıtırlığından bir şey kaybetmiyor.

Menüye Ezogelin çorba ile Urfa biberi ile tatlandırılmış Mantı ile devam ettim. Mantı fırınlanmış sonra tavuk suyu ile haşlanmış.

Nar ekşisi, limon sos ve zeytinyağıyla lezzetlendirilen Cevizli Kaşık Salatası’nın yanında Bademli pilavla servis edilen Kuzu İncik Kızartma, Hünkar Beğendi denediğim diğer ana yemeklerdendi.

Finalde tercihli Dondurmalı İrmik Helvası ve Cevizli Güllaç vardı. Yanına bir de açık büfeden kadayıf aldık. Limak Eurasia’da İftar menüsü 58 TL. Gruplara indirim de yapıyorlar. İki ayrı salonda ferah ferah yemek yiyebiliyorsunuz. Hava güzel olsaydı bahçesinde yeşiller içerisinde oturup koruya karşı yemek isterdik ama artık bu fikrimi bir Pazar kahvaltısına saklıyorum…

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz