banner

Le Cordon Bleu Fransa Sarayı’nda

Fransız Konsolosluğu ve Hybrid’in işbirliği ile düzenlenen Pastacılık ve Ekmekçilik Günü (Journée Pâtisserie et Boulangerie) 10 Ekim Cumartesi günü Fransa Sarayı’nda gerçekleşecek.

Özyeğin Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Otel Yöneticiliği ve Le Cordon Bleu Sertifika Programı öğrencileri ve dünyaca ünlü şefleri ile etkinlikte yer alacak.

Fransız Kültürünün temel taşlarından pastacılık ve ekmekçilik ürünlerinin Türkiye’deki profesyonel temsilcileriyle lezzet tutkunlarını buluşturacağı etkinlik, Le Cordon Bleu şeflerinin sergileyeceği Gastro-Show’lar ve Kör Tadım deneyimleriyle renklenecek.

Özyeğin Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra, Le Cordon Bleu Master Şefi Christophe Bidault ve Eğitmen Şef Ammar Khliel’ın yer alacağı etkinlikte, Master Şef Christophe Bidault bir Gastro- Show gerçekleştirecek. Şef Christophe, izleyiciler karşısında Baharatlı Dacquoise Armut, Kırmızı Şaraplı Çikolata Sos (Dacquoise aux poires epicées et Sauce chocolat au vin) yapacak. Şef Ammar liderliğinde ise iki “Kör Tadım” seansı gerçekleştirilecek.

Etkinlik hakkında detaylı bilgiye lecordonbleu@ozyegin.edu.tr e- posta adresinden veya 0216 564 93 98 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz