banner

Lahmacunda yeni dönem

 

Sizi bilmem ama ben lahmacuna bayılırım. Bence ayranla birleşince en sağlıklı öğün haline gelir. Tabii içinde kıyma varsa…

Bazı lahmacun satan lokantalar ne yazık ki lahmacunun içine kıyma yerine baharat ve renklendirici kullanarak maliyeti azaltma ve daha az malzemeyle daha çok ürün satma yoluna gidiyorlar. Keşke denetimler daha da artsa. Aynı durum kokoreç için de geçerli, yediğimiz kokoreçler kokoreç değil aslında.. Buna da ayrı başlıkta değineceğim.

Artık Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nün yeni düzenlemesiyle birlikte lahmacundaki et oranı yüzde 25’ten yüzde 35’e çıkarıldı. Buna uymayan ve standartların altında üretim yapan işletmelere ise 14 bin 700 lira ceza kesilmesine karar verildi.

TSE bunu lahmacundaki protein değeriyle alakalı olarak düzenledi. Böylelikle lahmacundaki protein oranı yüzde 4’ten 6’ya yükselmiş olacak ve insanlar soğan ve baharat karışımı yerine kırmızı eti bol lahmacun yiyebilecek. Tabii Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bunu yakından denetlemesi ve standarda uyulup uyumadığının kontrol etmesi gerekiyor.  

Yılda ortalama 3,5 milyar adet tüketildiği tahmin edilen lahmacunla ilgili yapılan düzenlemeyle artık herkes kafasına göre lahmacun yapamayacak.

‘Lahmacun, lahmacun gibi olacak’

İşletmesinde lahmacun üreten restoran sahibi Zafer Özışık, önceden haksız rekabet oluştuğunu kaydederek, “Biz restoranımızda yüzde 35 et oranını uyguluyorduk. Bu uygulama çok iyi oldu. İnsanlar artık sadece soğan ve baharat karışımı yemeyecek. Şimdi lahmacun, lahmacun gibi olacak. Bizim isteğimiz, bunun denetimini yapacak olan kuruluşların denetimlerini sıkı yapması. Herkes yüzde 35 et oranına uysun, vatandaş afiyetle lahmacununu yesin” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz