banner

La Tavola Marche’de çiftlik tatili

New Yorklu Şef Jason ve eşi Ashley tam bir İtalya hayranı. 10 yıl önce balayı için geldikleri ülkenin doğasından ve yaşam koşullarından etkilenerek burada yaşamaya karar veren çift, İtalyan kırsalındaki 300 yıllık taş çiftlik evi olan La Tavola Marche’de misafirlerine özel yemek dersleri veriyor, bahçeden topladıkları organik sebze meyvelerle yemekler hazırlıyor, konuklarına turşu, reçel, pastorizasyon, bıçak becerileri konularında workshoplar düzenliyor. Firenze yakınlarındaki çiftlik evinin bir hektarlık bahçesinde agroturizmi hayata geçiren  Amerikalı çift, artizan peynir ve et depolarını gezdirerek konuklarının porchettadan grappaya pek çok İtalyan lezzetini tatmalarını sağlıyor.  

Hikayeniz nasıl başladı. Burada yaşamaya ve bir çiftlik kurarak yemek dersleri vermeye ne zaman başladınız?

Gerçekten çok romantikti. İtalya’ya ilk kez 2006 yılında balayı için gelmiştik. 25-26 yaşlarındaydık ve hayatımızı değiştirmeye hazırdık. İtalya’daki yaşam kalitesini gördük ve anında ona çekildik. New York City’de kaçırdığımız, karaya ve insanlara bağlı hissetmek ve topluluğun bir parçası olmak hissini yaşamak istedik. Balayımızdan döndükten hemen sonra İtalya’ya taşınmaya karar verdik! Bir buçuk yılımızı (araştırma gezileri, belgeler toplamak, vize üzerinde çalışmak, İtalyanca öğrenmek) aldı ve İtalyan kırsalında 300 yıllık taş bir çiftlik evine taşındık! “Çamurda yürürüm” derseniz İtalya’yı köklerine kadar gezebilirsiniz.  

Neden agro-turizm?

Ellerimizi kirletmek ve olabildiğince sürdürülebilir olmak istedik! Misafirlerimizi yemek yoluyla araziye ve insanlara bağlıyoruz, bu ancak yerel kültürde ortaya çıkar. Çiftliğin arka tarafında, yemek pişirme derslerinden bahçeden doğrudan sebze toplamaya, mantar ve trüf avcılığından pazar turlarına pek çok şey yapıyoruz. Kasaba gidip etleri birlikte seçiyoruz. Peynir üretim yerlerine gidip peynirlerimizi seçiyoruz. “Çamurda yürürüm” derseniz İtalya’yı köklerine kadar gezebilirsiniz.

Çiftliğinizde ne tarz sebze ve meyveler yetiştiriyorsunuz?

Neredeyse bir hektarlık yekpare bir alanda organik sebze meyve yetiştiriyoruz. Amerika’da banliyölerde büyüdük. İtalya’ya taşınmadan önce, tohumun nasıl ekilmesi gerektiğini bile bilmiyorduk ve bir ipucumuz olmadığı için sebzemiz bir süre bakkaldan geldi. Ancak elimizden gelen her şeyi öğrenmek için merakımız vardı. Bahçe ile bağı öğreten dikkatli bir komşumuzun kanadının altına öğrendik. Patlıcan, biber, patates, sarımsak, fasulye, marul, kabak, yüzlerce ev tipi domates (yaklaşık 10 çeşit) ve yüzlerce soğan (ki bunlar en sevdiğim iş!) ekiyoruz. Yılına göre her şeyi yetiştiriyoruz. Bahçe her yıl yeniden öğrenilecek bir ders. Yemek derslerinde Yazar Michael Pollan’ın Omnivor’un İkilemi kitabından esinleniyoruz.

Buradaki sistemi anlatabilir misin? Misafirleriniz buradaki mutfak derslerine nasıl katılabiliyor? Neler yapıyorsunuz?

Cesur mutfak yolcularına İtalya’da  tatildeyken yedikleri yemeğin masaya nasıl geldiğini anlatıyor, kasaptan nasıl et seçilebileceğini göstererek o etin nasıl hazır hale getirildiğini görmelerini sağlıyoruz. Tipik makarna veya pizza sınıfının ötesinde geçiyor dersler. Yazar Michael Pollan’ın Omnivor’un İkilemi kitabından esinlenerek dünyadaki öğrencilere kesim tekniklerini göstererek elle bıçakla bütün bir hayvan nasıl parçalanır bunu öğretiyoruz. Kaldırıyoruz, öldürüyoruz ve pişiriyoruz. Konuklar, yedikleri gıda ile çok daha derin bir bağlantı kurarak takdirle ayrılıyorlar. Yemek pişirme derslerimiz profesyonel, klasik bir şekilde eğitilmiş bir şef tarafından yönetiliyor. Jason, yerel malzemeyle yapılan yerel sezon tariflerinden başka teknikleri de anlatıyor. Lezzet dengesi ve bıçak becerileri de öğretiliyor.

Konuklarınız yemek derslerine ne zaman katılıyor? Ne yapmayı öğreniyorlar?

Seçim tamamen kendilerine ait. Biz klasikleri sunuyoruz: makarna ve soslar, odun fırında pizza ve en popüler beş yemekli akşam yemeği partisi dersleri var. Sosis yapımı, odun fırını atölyesi, et seçimi, kesilmesi ve parçalanması, turşu, konserve ve tavşan, kaz, ördek confit workshop’u yapıyoruz.  

Porchetta, grappa, artizan bira tadımı

Çiftliğinize gelenler çevre gezisi ya da peynir, şarap, kurutulmuş et gezisi gibi aktivitelere katılabiliyorlar mı?

Evet. Sadece gururla ev yapımı yiyeceklerimizi ve evde güvenle tüketebilecekleri etlerimizi servis etmekle kalmıyor, aynı zamanda Cuma günleri “Feel like a Local Friday” pazar turu da yapıyoruz. Artizan et ve peynir depolarını geziyoruz. Bu malzemelerin yemeklerde nasıl kullanıldığını Şef Jason tarif ve teknikleriyle dersinde de anlatıyor. Pazarda porchetta tadımının ardından ödüllü artisan birası ve grappa tadımı için 1870’ten beri hizmet veren Collesi ziyaret ediliyor. Burada alınan “the hunter’s hideaway!” (avcının yeri) büyük bir İtalyan yemeği ile gezimiz bitiyor.

Gelen misafirleriniz aynı zamanda konaklayabiliyor mu?

Evet, beş konuk evimiz var. Tümünde mutfak, oturma odası ve özel ensuit banyo bulunuyor. Çiftler veya aileler için 2 yatak odalı 2 banyolu daire şeklinde mükemmel bir konuk evimiz var.

Çiftliğiniz hangi aylar açık? Nasıl bilgi alınabilir?

Nisan- Kasım arası hizmet veriyoruz. www.latavolamarche.com adresinden veya info@latavolamarche.com mail adresinden bize ulaşabilirler.

2018’de sürprizleriniz olacak mı?

Evet 🙂 Sitemizden 2018 takvimimiz incelenebilir. “Move to İtaly” isminde workshoplarımız olacak. İtalya’ya nasıl taşınılabileceğini ve burada nasıl iş kurulabileceğini başkalarıyla paylaşıyoruz. İsteyenlere maille detaylı bilgi ve fotoğraf gönderebiliyoruz. Süper sosyaliz, bizi  @latavolamarche instagram ve facebook sayfalarımızdan da takip edebilirler.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menümüz