banner

Kuruyemiş Ansiklopedisi raflarda

Kitaplığımın gastronomi rafı gitgide genişlemeye devam ediyor. Her biri birbirinden kıymetlileri ekleniyor eskilerin yanına. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde lansmanına katıldığım, sevgili Ali Poyrazoğlu’nun keyifli anlatımı ve sunumuyla renklenen “Kuruyemiş Ansiklopedisi” idi.

Tadım’ın desteğiyle hazırlanan Türkiye’nin ilk ‘Kuruyemiş Ansiklopedisi’ raflarda yerini aldı. Kuruyemiş sektöründeki 46 yıllık deneyimiyle Türkiye’ye lezzetli ürünler sunan Tadım, bu kez kültür dünyamıza çok önemli bir referans eser kazandırdı. Akademisyen, uzman ve araştırmacılardan oluşan 33 kişilik yazar kadrosunun bir yıllık titiz çalışması  sonucunda ortaya çıkan ansiklopedi Overteam Yayınları tarafından hazırlandı.

Kitapta 400 yıl öncesinden günümüze ulaşan kuruyemişli çorbalar, yemekler, kuruyemişle ilgili şarkılar, Türk edebiyatından örnekler, deyimler, atasözleri, yöresel bilmeceler, çocuk oyunları, tarihi kavramlar, renk adları gibi kuruyemişin başrolde olduğu, tarihi çizimler ve fotoğraflarla desteklenen 550 madde yer alıyor.

Kuruyemişin dünya tarihindeki ve toplumsal yaşamdaki yerini ve önemini dil, tarih, sosyoloji ve folklor gibi birçok alanda yapılan incelemeler ile okuyucusuna aktaran kitap, müzikten gastronomiye, öykülerden atasözlerine, yerel kültürlerden edebiyata kadar birçok alanı mercek altına alarak, geçmişten günümüze kuruyemişin kıymetini göz önüne seriyor.

Bulmacalardan şarkılara birçok alandan örnekler vererek kuruyemişin geçmişine dikkat çeken usta Ali Poyrazoğlu, kuruyemişin aile kavramı ile bağlantısını anlattığı anıları ile de davetlilere eğlenceli dakikalar yaşattı. Poyrazoğlu’nun sunumunun bir kısmına bu linkten ulaşabilirsiniz. Ali Poyrazoğlu- Kuruyemiş Ansiklopedisi

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menümüz