banner

Kuru baklagil kilo kaybettirir mi?

Geçtiğimiz haftalarda Çeşme’de, 5 gün süren bir ‘nefes kampına’ katıldım. Nefes deyince mutlaka en az bir kez Nevşah Fidan Karamehmet ismine denk gelmişsinizdir. Katılanlar buna ‘Mucize Kursu’ diyor çünkü katılanların hayatı bir daha asla önceki gibi olmuyor…

Henüz ‘hayatım değişti’ diyemem ama önceden şikayetçi olduğum, ‘vücuduma resmen oksijen gitmiyor, kan dolaşımım çok yavaş, beni bu kansızlık yoruyor, üç saat spor yapıyorum bir gram terlemiyorum, ter atamıyorum’ cümlelerini artık kullanmamaya başladım. Çünkü resmen oksijenin vücudumun her yerinde dolaştığını hissedebiliyorum!

Nefes seansları ve Nevşah’tan aldığımız eğitimin benim için en önemli kısmı buydu. Şimdi yeni bedenimi tanımaya ve yeni yemek alışkanlıklarıma alışmaya çalışıyorum. Çünkü önceden ağzıma sürmediğim sebze ve meyveleri şimdi büyük bir iştahla yiyorum. Kavun mesela… Herkes bayılır, benim kokusundan bile başıma ağrılar girerdi. Şimdi kavun deyince ağzım sulanıyor 🙂 Çilek; hormonlu diye ağzıma sürmezdim, hücrelerim resmen ‘çilek çilek’ diye sinyal yakıyor. 🙂

nevşah fidan

Nefes konusunu ve yaşadığım deneyimi daha sonra belki detaylı işleyeceğim çünkü hayatıma getirdikleri sadece sağlıklı beslenmek ve kilo kaybetmek şeklinde değil ama yanlış yorumda bulunup yanlış yönlendirmemek için birkaç ay daha kendimi gözlemlemek istiyorum.

Dediğim gibi şu dönem beslenmem değişiyor, yeme alışkanlıklarım değişiyor. Her daim yeni açılan mekanlara gidip menülerini deniyorum, canım isterse baklava, börek, kebap, sufle her şeyi yiyorum ama artık vücut hamuru istemiyor zaten 🙂 Diyette değilim, bunu özellikle vurgulamak isterim… Sadece bilinçaltımı iki yaşımdaki haline getirdim, her şeyi yeniden kodluyorum.

1 öğünde 1 porsiyon kuru baklagil yenerek 1,5 ayda yarım kilo

Hayatımda değişmeyen şeylerden biri kuru baklagillere düşkünlüğüm. Her zaman günlük öğünlerimin birinde mutlaka kuru baklagile yer veriyordum, son yıllarda baklagilleri salatalarda kullanmaya da alışmıştım ve çok lezzetli oluyordu. Şimdi de tüketiyorum. İyi de yapıyormuşum çünkü Kanada’da 940 kişi üzerine yapılan yeni bir araştırmada, hiç diyet yapmadan sadece 1 öğünde 1 porsiyon kuru baklagil yenerek 1,5 ayda yarım kilo kaybedildiği gösterildi.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya da, zayıflarken kuru baklagilleri daha sık tüketmek için 5 önemli nedene dikkat çekiyor. Dr. Kaya:

1- Kuru baklagiller protein, demir, mineral açısından çok zengindir. Vücutta diyetsel eksiklik yapmadığı için metabolizmayı çalıştırır.

2- Kuru baklagiller beslenme ile birlikte vücuda giren kötü yağların emilimini azaltır. Dolayısı ile daha az yağlı yemeyi sağlar

3- Yağ emilimini azalttığı için vücut yağını azaltır. Kötü kolesterolü düşürür. Kan yağlarının iyi bir şekilde dengeye getirir.

4- Lif oranı çok yüksek olduğu için kişiyi çok tok tutar ve iştah kontrolü sağlar.

5- Kan şekerini hızlı yükseltmez. Yani glisemik indeksi düşük besinler olduğu için sindirim sistemi tarafından daha yavaş yıkılırlar. Bir sonraki öğünde daha az yemek yemeyi sağlarlar. %31 oranında tokluk hissini arttırır.

Dr. Ayça Kaya zayıflarken kuru baklagillerin etkisini maksimize etmenin 10 yolu hakkında da bilgi veriyor;

  • Kuru baklagili salçalı ve yağlı olarak tüketmeyin.
  • Her gün 1 öğünde sadece maksimum 4 yemek kaşığı olarak haşlayarak salatalarınıza ekleyerek tüketin.
  • Aynı gün üst-üste iki öğünde yemeyin.
  • Demir emilimini yükseltmek için C vitamini kaynağı olan limon ve yeşilliklerle birlikte tüketin.
  • Açlığınıza cevap olarak ara öğünlerde haşlanmış olarak yiyebilirsiniz. Dikkat 4 yemek kaşığını geçmeyin. Leblebi olarak da tüketilebilir.
  • Ara öğün olarak yediğinizde yanına 1 bardak ayran veya sütlü kahve tercih ederseniz daha tok kalırsınız.
  • Haşlanmış yumurta ile birlikte tüketildiğinde metabolizma hızını arttırır. Yağ yakımını güçlendirir.
  • Zerdeçal, kırmızı biber ve karabiberle karıştırarak baharatlayarak yediğinizde yağ yakımını hızlandırır.
  • Haftada 1-2 gün sadece akşam yemeğinde haşlanmış 4 yemek kaşığı kuru baklagile yoğurt, çiğ semiz otu, 2 tane ceviz ve kırmızı biberle karıştırarak tek çeşit olarak tüketilebilir. Bu şekilde tüketmek damar koruyucu etki gösterir. Çünkü semiz otu ve ceviz omega -3 desteği sağlarken, yoğurt ve kırmızı biber metabolizmayı hızlandırır, kuru baklagilde tokluğu arttırır, vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini sağlar.
  • Bizim kültürümüzde genellikle sebze yemeklerinin içine bulgur yada pirinç (ıspanak, pazı, pırasa, lahana…) eklenir. Dr. Ayça Kaya, sebzeleri haşlanmış kuru baklagil ekleyerek pişirilmesini önererek bu yöntemle pişirilen sebzelerin hem protein değerinin arttığını hem de kilo vermeye yardımcı olduğunu söylüyor.
Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz