banner

Körfez’e sucuk ihraç edecek

CNNTürk’te yayınlanan Özel Sektör programında kırmızı et fiyatlarındaki artışı değerlendiren Şahin Sucukları Yönetim Kurulu Danışmanı Hakan Sinangil, üründe fiyat tutturamadıklarını belirterek et fiyatının ciddi bir yere gelmesi gerektiğini, bu oturursa 72 bin ton olan işlenmiş et sektörünün ihracatla iki katına çıkabileceğini aktardı.

Kayseri’de günlük 50 ton üretim gerçekleştiren markanın uluslararası pazarlara açılmayı planladığını ve ihracat altyapısını hazırladıklarını belirten Sinangil, “Körfez Bölgesi’nden ciddi talep var. Çünkü eti taze olarak ihraç edebiliyoruz. Helal kesim uygulanıyor. Alt yapıyı hazırladık. Et fiyatlarının düşmesini bekliyoruz” diye konuştu.  

Türkiye’de yıllık tüketimin 13- 14 kilogram üzerine çıkamadığını ve ithalata ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sinangil, “Ürettiğimizle tükettiğimiz arasında çok fark var. Et ve Süt Kurumu (ESK), AB’den ithalat yapıyor. Bu ithalat ile fiyat regülasyonu dengesini sağlamaya çalışıyor. Eti uygun şartlarda Arjantin, Brezilya ve Amerika genelinden ithal edilerek, aradaki AB fiyatıyla Amerika’daki ithalat fiyatı arasındaki makası da bir fon oluşturacak şekilde biz üreticilere canlı hayvan olarak dağıtılmasını öneriyoruz” dedi.

Sinangil, Şahin Sucukları olarak 2015 yılında yüzde 24 büyüme gerçekleştirdiklerini ileterek 2016’da aylık 200- 300 bin paket olan üretim kapasitesini 3 milyon pakete çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz