banner

Konuk yazar Şef Geovani

Merhaba Sevgili dostlarım,

İtalyan yemeklerinin tarihçesi ve tariflerini sizlerle hulyamutfakta.tv için paylaşacağım. Tabii ki kendimden ufak dokunuşlar da olacak.

Instagram hesabımı takip edenlerin bildiği gibi geçen ay uzun bir İtalya seyahatine çıktım. Amacım unutulan geleneksel İtalyan yemeklerini yerinde görmek, tadına bakmak ve öğrenmek içindi. Bu seyahati uzun zamandır planlıyordum ancak fırsat olmamıştı.

İtalyan mutfağı aslında sadece makarna ve pizzadan ibaret değil. Bir Osmanlı Mutfağı kadar olmasa da İtalyan mutfağı da bir o kadar zengin ve eski bir mutfağa sahiptir.

Bu seyahat benim için gerçekten çok faydalı ve eğitici oldu. İtalyan Mutfağı’na ait 600 yıllık yemekler öğrendim. Bunları zaman içerisinde burada paylaşacağım. Dünyada genelinde gittiğim gördüğüm pek çok ülke bu şansa sahip değil. Gerçek ülkesel mutfaklara ve kültürel mutfağa sahip birkaç ülke var. Uzak Doğu, bilinirliği açısından ilk sırada yer alıyor. Bana göre ikinci sırada İtalyan Mutfağı geliyor.

Aslına bakarsanız ülke mutfakları o ülkede yapılan tarımla, çiftçilikle çok doğru orantılı çünkü insanlar kendilerini besleyebilmek için önce tarım yapmaya başlamış. Bu da o ülkedeki mutfağın doğmasına neden olmuş. Pilava ve makarnaya bakın. Her ikisi de yetiştirilen ülkede ekimi çoklukla yapılan pirinç ve buğday nedeniyle gelişerek şekillenmiş.

350 çeşit yöresel makarna

Bunun yanında “İtalyan yemekleri makarnadan ibaret değildir” desek de İtalya’da yöresel olarak yapılan 350 çeşit makarna olduğu söylenir.

Ancak bir İngiliz Mutfağı’ndan söz edemeyiz. İngiltere’de tarım yok muydu? Vardı elbette ancak yiyeceklerin pek çoğu geniş bir sömürge yapısına sahip olan İngiltere’ye genellikle sömürgelerden geldiği için sabit bir tarım yapısına sahip olmamış, ülke geneli mutfağını dışarıdan gelen ürünlere göre yönlendirmiştir. Evet, bu kadar tarih dersi yeter, sıkılıp kaçmayınız 🙂

Toplumların yaptıkları yemekler, onların yaşayışları hakkında çok şey söyler

Ben yemekleri yaparken hikâyesini de çok merak ederim. Bu kişisel bir merak, yaptığım yemeğin bir tarih eseri kadar kıymetli olduğuna inanıyorum. Nasıl ki eski eserler, resimler, heykeller korunuyorsa yemekler de öyle korunmalı çünkü toplumların yaptıkları yemekler, onların yaşayışları hakkında çok şey söyler.

Bu nedenle size İtalyan yemeklerini, tarihçelerini, tariflerini bildiğim kadarıyla buradan paylaşacağım. Sadece yemek olmayacak! Bazı tatlı kaçamaklar da yapacağız. Umarım keyifli ve lezzetli bir yolculuk yaparız birlikte.

Sevgiler

Chef Geovani

Latest posts by Chef Geovani (see all)

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz