banner

Kayseri’de % 100 Ekolojik Pazarları

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yerel yönetimlerle kurduğu %100 Ekolojik Pazarlardan Kayseri Kocasinan %100 Ekolojik Pazarı 2 Ağustos Pazar günü; Talas % 100 Ekolojik Pazar ise 29 Temmuz Çarşamba günü tekrar hizmet vermeye başlıyor.

Sezonluk olarak açılan iki organik pazar ile öncü illerimizden Kayseri bu özelliği ile, İstanbul ve İzmir’den sonra en çok organik pazarı olan üçüncü il olma özelliğini Ankara ile paylaşmış oluyor. Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü” projesi kapsamında üretime başlayan üreticilerin ürünlerinin pazarlanması için 2 sene önce Kayseri Kocasinan Belediyesi %100 Ekolojik Pazar’ın açılışı gerçekleştirilmişti. Geçtiğimiz yıl ise Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin çabaları ile Kayseri  ikinci %100 Ekolojik Pazarı’na, Talas Belediyesi ortaklığı ile kavuşmuştu.

Kayseri Talas ve Kocasinan Belediyeleri, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği ve Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü işbirliği ile bir yıl ara ile açılan iki % 100 Ekolojik Pazar, üreticinin de tüketicinin de yüzünü güldürdü. İki pazarda geçtiğimiz yıl toplam 190 bin kilogram sebze-meyve satıldı. Kayseri’de 2015 yılı itibariyle, ilgili proje kapsamında 70 üretici ile 2247 dekara çıkarılan alanda organik tarım üretimi yapılıyor. Pazarlara katılan üretici sayısı 46; pazarda satışa sunulan ürün çeşidi ise 40’a ulaştı.

Bu sene 3. Sezonu gerçekleşecek olan Kocasinan % 100 Ekolojik Pazar, Pazar günleri; 2. Sezonu gerçekleşecek olan Talas % 100 Ekolojik Pazar da Çarşamba günleri hizmet verecek. İki pazarın da geçen yıl olduğu gibi, Kasım ayı içinde kapanması planlanıyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz