banner

Kavaklıdere’den yeni yatırım

Kavaklıdere Şarapları A.Ş. Bordeaux’da Chateau La Croix Lartigue Şaraplarını Satın Aldı

Kavaklıdere Şarapları A.Ş, Türkiye’de ve şarabın anavatanı Anadolu’da yaptığı yatırımları bir üst seviyeye çıkararak, dünyada şarabın başkenti olarak anılan Bordeaux’ya taşıdı. Bordeaux’da şarabın kalbinin attığı bölge olarak bilinen Saint-Émilion’nun hemen yanında yer alan Côtes de Catillon’da bulunan Chateau La Croix Lartigue’i satın alan Kavaklıdere, 80 dönüm bağ arazisi ve şaraphanenin de sahibi oldu. Bağların %60’ı Merlot, %40’ı Cabernet Franc üzümlerden oluşan bağların çıkan şarapların Appellation’u ise “Côtes de Bordeaux Castillon”.

Chateau La Croix Lartigue’in eski sahibi Fransa’nın en meşhur şarapları arasında gösterilen Chateau Cheval Blanc’nın ortaklarından Madame Claude de Labarre – Fourcaud-Laussac. 2010 yılında, Chateau La Croix Lartigue’in bağları dünyaca ünlü Bordeaux’lu şarap danışmanı Stephane Derenoncourt ve iki ortağı tarafından kiralanıp 2010, 2011, 2012 ve 2013 rekolteleri üretiliyor. Dünyayı dolaşan, dünyanın farklı yerlerinde bulunan bağ ve şaraphanelere danışmanlık veren bu üç adam aynı zamanda La Croix Lartigue’in etiketinde de yer alarak şaraba ayrı bir değer katıyor. 2014 ve 2015 yıllarında ise, komşu bağın sahibi Comtes Stefan von Neipperg, La Croix Lartigue’in bağlarını kiralıyor ve üzümlerini kendi tanınmış markası, Chateau d’Aiguilhe’de kullanıyor.

Bir süredir Fransa’da bağ araştıran ve dünya şarapçılığında global bir oyuncu olmayı hedefleyen Kavaklıdere Şarapları, danışmanı olan Stephane Derenoncourt’un yönlendirmesiyle 2016 yılının başında Chateau La Croix Lartigue’i satın aldı. 2016 Eylül ayında, Kavaklıdere tarafından Côtes de Castillon’da ilk hasat gerçekleşti.

Kavaklıdere tarafından üretilen şaraplar 2018 yılında piyasaya sunulacak olmasına karşın, şaraphanenin stoğunda bulunan şaraplar şu anda İstanbul’un gözde ve prestijli şarap menülerinde kadeh şarap olarak sunuluyor. Bunların arasında İstinye – La Petite Maison, Zorlu – Parle, Nişantaşı – Delicatessen ve Brasserie bulunuyor.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menümüz