banner

Kanyon’da bir vaha: Suvla

Sevgili işadamları, işkadınları. Bu yazıma kulak verin. Sizi -şimdilik- saklı kalmış çok güzel bir yere götürüyorum. Kanyon’un sinema katının üst kat dış terasında yer alan, sizi ofis ortamından uzaklaştırıp güzel bir vahadaymışcasına karşılayan Suvla Kanyon’a.

Yeşilliklerle çevrili mekan, şehrin gürültüsü ve karmaşasından uzakta, püfür püfür rüzgara karşı hem keyifle yemek yemenize hem de toplantı yapabilmenize olanak sağlıyor. Dilerseniz de iş çıkış saatinde trafiğe girmemek için kendinize sunabileceğiniz en güzel bahanelerden birisi.

suvla kanyon 8Kanyon’daki veya çevresindeki ofisinizden yarım saatliğine gelip menüdeki tadım setinde yer alan üç çeşit şarabı yanındaki atıştırmalıklarla denemeniz bile mümkün.

suvla kanyon 7Öğlen yemeği için gittiğim Suvla’nın mutfakta kullandığı malzemelerin çoğu Gelibolu Eceabat’ta, kendi çiftliklerinde üretiliyor. Suvla’nın kurucusu Selim Zafer Ellialtı her daim işinin başında. Ziyaretçilerle birebir kendisi de ilgileniyor.

Başlangıç olarak aldığımız peynir ve şarküteri tabağı oldukça zengin. Peynir tabağında Gelibolu taze sepet peyniri, keçi peyniri, parmesan, Kilye Cabarnet Sauvignon üzüm marmelatı ve Kilye kıtırları yer alıyor. Şarküteri tabağında ise, yine yerli ve yabancı etler; kuru Balkan eti, prosciutto ve bresaola var, şaraplı ekmek ve ayva chutney ile servis ediliyor. İsterseniz Fransız camembert, İtalyan isli mozzarella, siyah angus çemensiz pastırma, Divle- Karaman obruk peyniri gibi çeşitleri de ekstra isteyebiliyorsunuz.

Sonraki seçimimiz Eceabat Yaz Makarnası’ndan yana. suvla kanyon 6Mozzarella, İzmir tulum peyniri, fesleğen, sarımsaklı Kilye çiğ sızma zeytinyağı ile hazırlanan makarna mis gibi zeytinyağı kokuyor. Ardından gelen Dört Peynirli Üzümlü Pizza’ya bayıldım. Son dönemde pek çok mekanda armutlu pizzaya sıkça rastlıyorduk. Şimdi bir de antioksidan özellikli Cabarnet Sauvignon üzümüyle ve mozzarella, taleggio, ricotta ve parmesan ile yapılan bu üzümlü pizza favori olacak gibi. Zira ne ekşi ne tatlı. Pizzanın hamurunda, kromozumu değiştirilmemiş 14 kromozomlu gerçek sarı buğday kullanılıyor. Hamuru hafif kıtır ve beklediğimden daha lezzetli.

Son yemeğimiz ise Eceabat’tan Izgara Köfte. Bölgenin etleri zırhla kıyılıyor ve ekşi mayalı ekmek ve üzerindeki karamelize soğanla birlikte iki koca köfte halinde önünüze geliyor.

Hımm. Tatlıyı atlamamak gerek. Öğlen saatleri olduğu için hafif bir tatlı tercih edelim dedik ama yine zaaflarımıza yenildik 🙂 Lavantalı dondurma ve espresso ile yapılan Affogato ile önce ferahladık. (bana kalırsa giderseniz kahveyi dondurma ile birleştirmeyin, lavantanın lezzetini bastırıyor, aynı kaşıkta ikisinden de almaya çalışın)

suvla kanyon 2

Diğer tatlımız Eceabat’tan peynir tatlısı. Çanakkale’den dönerken feribota binmeden önce kızarmış ve kızarmamış haliyle aldığım peynir tatlısını Suvla’da görmek çok hoşuma gitti.

suvla kanyon1

Bu tatlı frenk üzümü ve dondurma ile servis ediliyor ve son tatlımız Orman meyveli mascarpone milföy. Çarkıfelek meyvesi kremasıyla gelen bu tatlı özellikle meyveli ve hamurlu tatlı sevenlerin favorisi olabilir.

suvla kanyon 3

Suvla’nın çok hoşuma giden de bir hikayesi  var. İzlemek isterseniz Suvla kurucusu Selim Zafer Ellialtı’nın 2013 yılındaki TED-x konferansındaki “Evladım Sen Ne İş Yapıyorsun” başlıklı “Suvla Hikaye”sini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Evladım Sen Ne İş Yapıyorsun?: Selim Zafer Ellialtı at TEDxReset 2013

Dedikleri gibi: Suvla; ılık bir havada öğle vaktinde, yazın kumsalda bir gün batımında, keyifle hazırlanan akşam sofralarında, karlı bir havada şömine karşısında, bahçede mangal başında, ciddi iş toplantılarında, kimi zaman da koyu arkadaş sohbetlerinde yaratılan özel tatların tümüne uyumla eşlik eden, tamamlayan, hep tercih edilen zamansız, derinlikli, zengin karakterli, dengeli ve zarif şaraplar yapmanın ve içirmenin peşinde.

Bu şarapları denemek ve yine aynı ellerden çıkmış yemeklerle damağınıza ödül vermek isterseniz adres belli 😉

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz