banner

Jamie Oliver’dan ‘Gıda Devrimi’ni desteklemeye çağrı

Tüm kariyerini, özellikle çocukların doğru ve lezzetli beslenmesi konusuna odaklayan Jamie Oliver, okullarda ‘gıda dersi’ verilmesi için harekete geçti. Jamie Oliver, ‘Gıda Devrimi Günü’ olarak tanımladığı 15 Mayıs 2015 tarihinde change.org sitesinde küresel bir dilekçe yayınlayarak, dünya liderlerine ve G20 hükümetlerine gıda eğitiminin okullarda zorunlu tutulması için çağrıda bulunacak.

Yanlış tüketilen gıdalarla özellikle çocukların sağlığının tehdit altında olduğunu savunan Jamie Oliver, “Gıda Devrimi” etkinlikleriyle dikkat çekiyor. Okulların ders programına gıda eğitiminin alınmasına yönelik dilekçe 15 Mayıs 2015 Cuma günü change.org sitesinde yer alacak.

Gıda Devrimi’nin yaygınlaştırılması ve daha fazla kişinin doğru beslenme konusunda bilinçlenmesi için herkesi desteğe çağıran Jamie Oliver; “İsteğim, her çoçuğu yemek kültürü hakkında eğitmek, ailelerine yemek pişirmeleri için ilham vermek ve herkesin obeziteye karşı savaşını desteklemek için güçlü ve sürdürülebilir bir gıda hareketi yaratmak” diyor.

Tarihinde ilk kez aşırı kilolu insanların sayısının, düşük kilolu insanların sayısından fazla hale geldiği dünyamızda, 2030 yılında, nüfusun %41’inin fazla kilolu ya da obez olacağı tahmin ediliyor. Ölüm riski taşıyan hastalıkların başında gelen kalp ve diyabet hastalıklarının kaynağı olan aşırı kilo ve obezite, günümüzde yaşı 5’in altında 42 milyondan fazla çocuğun yaşadığı bir sorun olarak dikkat çekiyor.

Bu konudaki kararlılığını geçtiğimiz yıl 121 ülkede düzenlenen 10 binin üzerindeki etkinlik ile sergileyen ve gıda devrimi hashtag’i ile (#FRD2014) twitterda 1 milyar insana ulaşan Jamie Oliver, yine geçen yıl tek bir günde gerçekleşen dünyanın en büyük katılımlı yemek pişirme sınıfı ile de yeni bir Guinness Rekor’una imza atmıştı.

Jamie Oliver’ın Gıda Devrimi hareketini desteklemek isteyenler www.foodrevolutionday.com adresindeki dilekçeyi imzalayıp yaygınlaştırılmasına katkıda bulunabilirler. Destekçiler, okullar ve iş yerlerinde, web sitelerinde ve e-posta etiketlerinde Jamie Oliver’ın doğru gıdanın önemine dikkat çeken dijital materyallerini paylaşabilirler.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de düzenlenen Food Revolution Day ile ilgili videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/foodrevolutindayTurkey

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz