banner

İstanbul’un en ünlü 10 Sokak Lezzeti

Dünya genelinde hangi gurmeye sorsanız en güzel ve unutamadıkları lezzetler ‘sokaktan’ çıkmıştır.

Ağzının tadını bilenlerin, gittikleri şehirde veya ülkede ilk ziyaret ettikleri yerler o şehirdeki sokak pazarları ve genellikle beş dakikada ayaküstü yenen sokak yemekleridir çoğunlukla. Hele hele çok kültürlü bir ülkeye gittiyseniz bir Street Food Festivali’nde Vietnam’dan Hindistan’a, Meksika’dan İspanya’ya onlarca çeşit yemekle karşılaşabilirsiniz. Üstelik herhangi bir restorana birkaç katı hesap ödemekten kurtulursunuz, hem de gezmek için vaktiniz size kalır.

Şüphesiz İstanbul’da çocukluğumuzdan beri vazgeçemediğimiz, ülkemize gelen turistlerin diline dolanan sokak yemeklerimiz oldukça ünlü. Yurt dışında yabancı biriyle yemek hakkında konuştuğumda börek, döner ve midyeyi duymayan ve eliyle tarif edemeyen yok gibi. Şimdilik 10 lezzeti sizlere hatırlatacağım ama İstanbul dışındaki şehirlerde sokak yemeği olarak satılan daha yüzlerce şey ekleyebiliriz bu listenin üzerine.

Simit
İlk fast food örneklerinden sayılabilir. İsminin yüzyıllar önce kervan yolu olan İzmit’ten, o günkü ismiyle Smiti’den geldiği söylenir. Yolculuk yapanların yanına yolluk olarak aldıkları bir hazır gıda simit. Ana hammaddesi susam, pekmez, un. Ankara, İzmir, İstanbul, Rize, Urfa, Bartın.. neredeyse her şehrin ayrı şekillerde ve malzemeyle pişirilen simidi var. Galiba pek çoğumuz için en güzel simit çocukken yediğimiz ve sabah kahvaltılarında tüm ailecek paylaştığımız simit. Tek başına da yeter ama biraz peynir ve yanında çayla çoğu kişinin hayır diyemeyeceği bir çay saati eşlikçisi aynı zamanda.

Balık Ekmek
Balık ekmek denince ilk akla gelen yer, yarım ekmeğin arasına uskumru ve soğan koyup üzerine tuz ekerek kağıda sarıp elimize tutuşturan Eminönü’ndeki sandallar. Şimdilerde Norveç’ten gelen donmuş palamut kullanılsa da hala pek çoğumuz için nostalji kaynağı, turistler içinse ucuz ve doyurucu bir öğün. Düşünsenize sadece 2 dolar!

Kokoreç
Kokorecin tarihi ateşin bulunuşuna kadar gider. Rönesansla birlikte bağırsaklar şişlere dolanıp ateşte çevrilerek pişirilmeye başlanmış. 1960’larda Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen bir lezzet kokoreç. Hayvanın bağırsağının temizlenip şişe sarılması ve harlı ateşte çevrilerek pişirilmesiyle hazırlanıyor, çeyrek ekmek arasında konarak üzerine tuz, biber, kekik serpiştirilerek servis ediliyor. Kendisine ‘bağırsak saç kavurması’ da diyebiliriz. Kokorece en güzel eşlik edebilecek içecek ayran.

Lahmacun
Çoğumuz lahmacunu İbrahim Tatlıses ile içselleştirmiş olabiliriz ve fakat bu lezzetin ilk denendiği dönem Babillere kadar uzanıyor. Doğu, Güneydoğu ve Doğu Akdeniz illerinde sıklıkla tüketilen lahmacun 5000 yıllık bir geçmişe sahip. Şimdilerde her şehirde franchise yöntemiyle yaygınlaşan bu sokak lezzeti, dünya genelinde Türk stili pizza olarak biliniyor. Hamurun kalınlaşmasını önlemek için içine maya eklenmiyor. Üzerine kıymalı iç yayılan lahmacun odun fırınında piştikten sonra arasına yeşillik ve salata malzemeleri konarak servis ediliyor.

Tantuni
Tantuni Mersin’in bir sokak lezzeti olarak bilinir ama aslında 19. yüzyılda Mersin’e çalışmaya gelen Arap işçilerin getirdiği bir Arap yiyeceği. Tantuni için mutlaka tosun etinin kullanılması gerekiyor hatta tosun etinin de but veya biftek kısmı olmalı ki orijinal tadı yakalanabilsin. Etin pişirileceği özel tavaya dökülecek su, yağ ve baharat kıvamında olmalı yoksa gerçek tantuni yememiş oluyorsunuz. İnce lavaş ekmeği arasına konulan tantuniye domates, yeşillik, soğan ve baharat ekleniyor. Genellikle şalgam suyu veya ayranla tüketiliyor.

Dürüm
Dürüm denince aklımıza lavaşın arasına tavuk veya etle sarılmış, isteğe göre salata veya turşu eklenerek yenebilen geleneksel fast food atıştırmalığı gelir. İçeriği farklı hazırlansa da biraz Mersin’in tantunisine biraz Meksika’nın tortillasına benzer. En masum sokak lezzetidir.

Tavuk Döner
Tavuk dönerin yakın geçmişte gazeteci Uğur Dündar’ın baskın yaptığı tavuk dönercilerde içine tavuk eti dışında, sakatat, kemik tozu, tavuk bacağı, paça katılarak da yapılabildiğini görsek de o tavuk döner bizim tavuk dönerimizdir. Nerede yediğinize dikkat edin yeter.

Börek
Hangi çeşidini saymalı ki.. Kol böreği, talaş böreği, su böreği, Arnavut böreği, Boşnak böreği, bohça börek, tandır böreği, peynirli, patatesli, ıspanaklı, kıymalı, mercimekli, kabaklı börek diye sayısız çeşitler sürer gider. Şüphesiz çocukluğundan beri evde yapan biri varsa en özeli anne elinden çıkmış su böreğidir. Kokusu, lezzeti, görünümü farklıdır. Bunun yanında bir de adı tartışmalara sebep olan popüler bir börek vardır ki ‘küt böreği’ mi ‘kürt böreği’mi diye hala emin olamasak da üzerine pudra şekeri serpiştirip ayaküstü yemeye bayılıyoruz.

Midye Dolma
Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Zafer Derin ve ekibinin İzmir Yeşilova Höyüğü’nde yaptığı kazılarda 5000 yıl öncesine ait oldukları düşünülen midye kabukları bulundu. Almanlar ve Fransızlar çift kabuklu yumuşakçalar sınıfına ait olan midyenin içinde ‘r’ harfi bulunmayan aylarda yenmemesi gerektiğini düşünürler. (Mayıs ve Eylül arası) Midye dolma hastaları çoğu zaman tepsi kapatır veya kim daha çok yiyebilir yarışına girilir. Mide fesatı geçirileceği bilinse de baharatı kıvamında, et oranı pilava göre fazla olan midye dolmanın üzerine sıkılan limon bu sokak lezzetinin doruk anıdır.

Kumpir
Her şey Amerikalıların patates yetiştirmesiyle başladı. Sonra Perulular, İngilizler, İtalyanlar derken patates dünya geneline yayıldı. Türkiye’ye 19. yüzyılın sonlarına doğru Jön Türklerin Avrupa özentisi olarak gelmiş, İstanbul’da egzotik bir yiyecek olarak yaygınlaşmış. Yugoslavya’da alüminyum folyoda pişirilen, içine salata konularak hazırlanan “krumpir” isminden gelen kumpir, bizde 90’ların başında yayılmaya başlamış. Boyutu irice olan patatesin fırında pişirildikten sonra içinin yarılarak önce kaşar peyniri ve tereyağının bıçak yardımıyla yedirilip temel yapılması, ardından içine sosis, mısır, turşu, amerikan salatası, kırmızı lahana gibi ek malzemelerle damak zevkine göre zenginleştirilmesiyle yapılıyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz