banner

İnternette .istanbul dönemi

İnternette İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya AŞ tarafından sağlanan “.istanbul” ve “.ist” yeni üst düzey alan adları başvuruya açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın tanıtımını yaptığı istanbul uzantılı alan adı kullanımının Türkiye’nin yanı sıra dünyada önemli bir açılımı sağlayacağı öngörülüyor.

Bütün kurumsal firmaların, sektörlerin İstanbul adıyla dünyaya, internete açılacağının iletildiği basın toplantısında, uygulamanın ciddi reklam değerinin yanı sıra önemli kolaylıklar da getireceği bildirildi.

İstanbul’un marka değeri

“.ist” ve “.istanbul” alan adlarının milli marka olarak ortaya çıktığını belirten Topbaş, “Milli alan adı olarak ortaya çıkan bu markalar, İstanbul’un güçlü marka değerini dijital platforma taşıyacak. Bu alan adlarını kullanmaktan gurur duyulacak çünkü ciddi marka değeri var. Bugün itibarıyla öncelikle tescilli dünya markalarının başvurusu alınacak. 1 Mart sonrası kamu kurumlarına açıyoruz. Türkiye markaları, sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar girebilecek 1 Mart’tan itibaren. 10 Mayıs’tan sonra bireysel başvurular yapılacak. Çoklu başvurular olduğu takdirde müzayede yoluyla satışa çıkartacağız” diye konuştu.

Üst düzey alan adları genişliyor

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) Başkan Yarımcısı David Olive de dijital ekonominin ağ oluşturma gücünün, eğitim, sağlık, kamu gibi sektörleri olumlu etkilediğini belirterek, üst düzey alan adlarının genişlediğini ve yüzlerce üst düzey alan adının faaliyete geçtiğini vurguladı.

Olive, “.istanbul” ve “.ist” alan adlarının küresel olarak internette yer edinmenin yanı sıra ülkenin ve bölgenin ötesinde fırsatlara ulaşmaya yardımcı olacağını dile getirdi.

“.istanbul” üst düzey alan adları, “İnovasyonu destekleyerek, kamu kurum ve işletmelerin servis seviyelerini geliştirmeyi, kolay hatırlanabilir adresler ile İstanbulluların şehir yönetimi servislerine ulaşmalarında destek olmayı, yeni fırsatlar sunarak, yerel ve global işletmelerin büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmayı” amaçlıyor.

Mayıs’ta www.hulyameral.istanbul uzantılı bir adresim olur mu bilmiyorum ama şirket iseniz ve yurtdışı ile bağlantılı bir iş veya ticaret yapıyorsanız, özellikle turizm sektöründeyseniz  şimdiden bir alan adı satın almakta fayda var 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz