banner

Hostech by Tusid’de son gün

8 milyar dolarlık ihracat hedefi, katma değeri yüksek mutfak ürünleri ile yakalanacak

Otel, restoran, kafe, pastane, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında Avrasya’nın en büyük fuarı olan ‘Hostech by Tusid’de yarın son gün. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, fuarda dünya standartlarının üzerinde ürünler sergilendiğini belirterek “2023 yılında mutfak sektöründe hedeflenen 8 milyar dolarlık ihracata, bu katma değeri yüksek ürünlerle ulaşılacağımıza inanıyorum” dedi.
Otel, restoran ve kafelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak binlerce ürün çeşidinin sergilendiği fuarda, mikserden bulaşık makinesine, fırından buzdolabına kadar akla gelebilecek tüm endüstriyel mutfak ekipmanları, su geçirmez özellikleri ile dikkat çekiyor.
Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında Avrasya’nın en büyük fuarı olan “Hostech by Tusid – 22. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı”, dünyanın dört bir yanından gelen alıcılarının yoğun ilgisi ile devam ediyor. CNR EXPO Yeşilköy’de 5 Kasım tarihine kadar açık kalacak fuarı ziyaret eden TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Hostech by Tusid’de dünya standartlarının üzerinde ürünler sergilendiğini belirtti. Türkiye’nin 2023 yılında 8 milyar dolar ihracat hedeflediğini anlatan Büyükekşi, “Mutfak sektörü ihracat rakamları pozitif olan bir sektördür. Fuardaki ürünleri görünce sektör adına umudum iyice arttı. Burada Türkiye’ye yakın coğrafyalara da ihracat yaptığımızı öğrendim. Fuardaki yabancı ziyaretçi yoğunluğu beni mutlu etti. Fuarda gördüğüm katma değeri yüksek ürünlerle sektörün, 2023 ihracat hedefini yakalayacağını düşünüyorum” dedi.
200 milyar dolarlık pazar
CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) desteğinde organize edilen fuara yabancı ilgisini memnun edici olduğunu belirten Tahsin Öztiryaki de sektörle ilgili şu bilgileri verdi: “Dünya standartlarının üzerinde üretim yapan Türk mutfak sektörü 118 ülkeye ihracat yapıyor. Yaklaşık yüzde 90 yerlilik oranının yakalandığını mutfak sektörünün dünya pazar büyüklüğü 200 milyar dolardır ve Türkiye’nin pazar payı da yüzde 2.5 seviyesindedir.”
Su geçirmez mutfak ekipmanları
Otel, restoran ve kafelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak binlerce ürün çeşidinin sergilendiği fuarda, mikserden bulaşık makinesine, fırından buzdolabına kadar akla gelebilecek tüm endüstriyel mutfak sektöründeki ekipmanların su geçirmez özellikli olanları yoğun ilgi gördü. Tüketicinin bilinçsiz kullanımının önüne geçmek amacıyla üretilen su geçirmez mutfak sanayisi ürünleri, yüzde yüz yerli ürün ve Türkiye’de bir ilk olması yanıyla da dikkat çekiyor. Fuarda dijital su geçirmez panelli mutfak ürünlerine en çok ilgi Avrupa ve Arap ülkelerinden geldi.
Cezayir’den sipariş
Hostech by Tusid’de, Türkiye’nin ilk dokunmatik, yüzde yüz yerli fırını, Kütahya Porselen’in yeni renkli tabakları ve Red Dot’un dünyanın en iyilerinin en iyisi ödülüne layık gördüğü Gast Defne Koz tabakları beğeni toplayan ürünler arasında yer aldı. Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Hindistan, İsrail, Polonya, İran, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Ukrayna, Rusya ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu 60 ülkeden gelen ziyaretçilerin ağırlandığı fuarda, Cezayirli alıcılar, Kütahya Porselen’in Gast Defne Koz tabakları için yüklü bir sipariş verdi.
Binlerce ürün çeşidi sergileniyor
“Hostech by Tusid’de otel ve mutfak ekipmanlarının yanında restoran, pastane ve kafe ve catering şirketlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler yer alıyor. Fuarda; perdeden halıya, televizyondan klimaya, çaydanlıktan fincana, dekor ürünlerinden duvar kâğıdına, peyzaj ve bahçe mobilyalarından, SPA malzemeleri ve havuz ekipmanlarına kadar sektöre ilişkin binlerce ürün çeşidi sergileniyor.
Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz