banner

Host Milano’dan


İkinci kez Milano’dayım. Bu defa turistik amaçlı bir ziyaret değil. Dünya genelinde ikram, servis, endüstriyel makineler, kahve ve yiyecek içecek alanındaki en kapsamlı fuarlardan birisi olan International Hospitality Exhibition için buradayım.

Fiera Milano tarafından 23- 27 Ekim 2015 tarihleri arasında sürecek olan fuarda tam 12 fuar alanı ve 24 Pavillion bulunuyor. 162 ülkeden 133.000 ticari katılımın sağlandığı fuar, bu alandaki profesyonellere hizmet sektöründeki yenilikleri sunmanın yanı sıra, çok önemli yeni iş kontakları kurmaya da yardımcı oluyor.

Dün 6-7 pavillion gezdim ve onlarca şirin endüstriyel pizza fırını, profesyoneller için mutfak gereçleri ve mutfaklar, yüzlerce çikolata, tatlı, ekmek, kahve standı ve aksesuarları gördüm. Birkaç gün daha gezmeye devam edeceğim.

Bazı alanlarda ünlü şefler herkese açık eğitim veriyor veya İtalyan mutfağıyla ilgili konuşuyor, kimi yerde geleceğin trendleri anlatılıyor, bir tarafta orjinal İtalyan gelatosunun yapımı öğretilirken başka bir yerde dönüşümlü kağıt peçete, masa örtüsü, kahve taşıma paketlerinin özellikleri anlatılıyor.

International Hospitality Exhibition özellikle otel, restoran, kafe özetle hizmet sektöründe çalışıyorsanız pek çok yeniliğe kapı aralayacağınız bir fuar.

Neleri beğendim?

– Geri dönüşümlü kağıt masa örtüsü, peçete ve servisleri,
– Her noktada İtalyan kahvelerinin demleme yöntemlerini izlemeyi ve anlık kahve tatmayı,
– Şeflerin elinden ravioli, risottolu pizza, ekşi mayalı pizza yemeyi,
– Hostthinking Awards olarak verilen ve ünivesite öğrencilerinin kantin, kafe, yeme içme alanı olarak tasarladıkları alanlar üzerinden aldıkları ödülleri,
– Taşınabilir, pratik, İtalyan stili, odunla yanan pizza fırınlarını,
– Avizeden, Elizabeth Hurley’e, çizgi film karakterlerinden jurrasic park dinazorlarına pek çok konseptte yarışan 3D pastaları ve kekleri,
– Chili biberliden himalaya tuzlusuna, satsumalısından maskarponlusuna tam 150 çeşit çikolatalı dondurma sunan ve Guiness’e girmeyi başaran Gelato Corner’ı,
– Etiyopya’dan Honuras’a Tanzanya’dan Kenya’ya pek çok kahveyi tadarken kahve makineleriyle ilgili bilgi almaya,
– İtalyan şef Massimo Bottura ile birlikte risotto yapmayı ve toplu bir selfie çekmeyi,
– Yeni jenerasyon mutfak aletlerini (tencere, tava..) ve özelliklerini dinlemeyi,
– Restoran ve otelcilik alanında tasarım ve üretim yapan firmalarla mimari ve tasarım üzerine konuşmayı çok sevdim.

Bu organizasyon şüphesiz İtalyan ekonomisini doğrudan çok iyi bir şekilde etkileyecek. Hizmet sektöründe yenilik yapmak isteyen, yeniliğe açık hareket eden profesyoneller ve işletme sahipleri için de güzel bir network sağlamış olacak. Unutmayın, fuarın son günü 27 Ekim.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz