banner

Herkes kendi mutfağını seviyor

Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre Türk yemeklerini en çok Türkler seviyor. Türklerin yurt dışındaki favorisi İtalyan mutfağıyken, Türk mutfağını en çok beğenen yabancı turistler ise Ruslar ve Almanlar.

Lezzetli yemekler, güzel bir tatilin olmazsa olmazlarından. Peki en güzel yemekleri tatmak için hangi ülkeye gitmeli? Seyahat arama sitesi momondo, 15 ülkede yaptığı araştırmada katılımcılara en çok hangi ülkenin yemeklerini sevdiklerini sordu. Araştırmadan çıkan genel sonuç: Her millet en çok kendi yemeklerini seviyor. Türkler de bu konuda istisna değil.

Türk yemeklerini en çok Ruslar ve Almanlar seviyor

Türklerin yüzde 71’i en güzel lezzetlerin Türkiye’de bulunduğunu düşünüyor. Bizden sonraysa Türk yemeklerini en çok sevenler, yüzde 11 ile Ruslar ve Almanlar. Bu iki ülkeyi yüzde 10 ile Hollanda takip ediyor. Beşinci sırada yüzde 9 ile Danimarkalılar yer alıyor; onların en yakın takipçileriyse yüzde 8’lik oranlarla Norveç ile İsveç ve yüzde 7 ile Finlandiya.

ABD’liler Türk mutfağından hazzetmiyor

Araştırmaya katılan İspanyolların ve Fransızların yüzde 4’ü, Çinlilerin ve Portekizlilerin yüzde 3’ü tercihlerini Türk mutfağından yana kullanıyor. İtalyanların sadece yüzde 2’si bizim tatlarımızı sevdiğini söylüyor. En az haz edenlerse yüzde 1’lik oranla ABD’liler.

Türklerin favorisi İtalyan lezzetleri

Peki bizde durum nasıl? Türklerin yemeklerini en çok sevdikleri yabancı ülke İtalya; pizza, makarna, risotto gibi tatlar Türklerin yüzde 49’unu cezbediyor. İkincilik ise Fransa’nın; katılımcıların yüzde 25’i Fransız yemeklerinden hoşlanıyor.

Vietnam lezzetleri damak tadımıza uymuyor

Ancak Türklerin İtalya ve Fransa haricindeki ülkelerin mutfaklarını pek beğendiklerini ise söylenemez. Öyle ki, Fransa’nın en yakın takipçisi sadece 12’lik bir oranla İspanya, sonrasında ise ABD (yüzde 11) geliyor. Geri kalan 15 ülke ise yüzde 10’unun altında. Sondan birinci ise yüzde 1’lik oranla Vietnam.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz