banner

Hem Sakız Hem Yemek: Kenger

Geçtiğimiz hafta Türkmax Gurme kanalında Zuhal Demirarslan ve Gökçen Adar’ın birlikte sunduğu ‘Lezzet Peşinde’ programında yeni bir bitkiyle tanıştım.

İsmini bile doğru söyleyemiyorum bazen 🙂 Bazı yörelerde yabani enginar olarak da bilinen, yol kenarlarında, taşların yanında yetişen bir bitki olan ‘Kenger’ sözünü ettiğim.

Gökçen Bey kengerle ve yanında kullandığı başka malzemelerle leziz ve besleyici görünen, şimdiye kadar hiç denemediğim ama Akdeniz ülkelerinde sıklıkla yapılan bir salata ortaya çıkardılar.

Kengerin yaprakları dikenli, dolayısıyla toplamak biraz zor. Yapraklarından yemeği, püsküllü kısımlarından da yoğurt mayası yapılan kengerin kökünden de sakız elde ediliyor.

Kenger sakızı elde etmek için toplayanlar erkenden yola koyuluyor ve kenger olduğu bilinen, insandan uzak alanda toprağın altını kazıyor. Kazınan toprakta bitkinin kökü ortaya çıkıyor. Kök kısmı yarılıp içindeki sütün taşa akıtılıyor ve üzeri örtülerek ertesi gün tamamı akmış olan sakız toplamaya gidiliyor.

Akdeniz’de Ve Güneydoğu’da tüm kış çiğnenen, sindirime ve dişlere çok faydalı olduğu için sağlıklı olduğuna inanılan kengerin kıvamı oldukça sert. Aroması kekiğe benziyor.

Bu bitkinin dikenli yapraklarından yemek yapılıyor. Deneyen ve her zaman yiyenler kengerin çok lezzetli olduğunu söylüyor. Bir yerde denk gelirseniz alıp deneyin bana kalırsa 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz