banner

Harvardlı Bilimadamları İstanbul’da Sağlıklı Beslenmeyi Konuştu

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı tarafından düzenlenen 3. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi beslenme alanında uluslararası üne sahip bilim insanlarını, “Beslenmenin Dünü, Bugünü ve Yarını”nı konuşmak üzere İstanbul’da buluşturdu.

Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı ve ABD’de uzun süre çok satanlar listesinde kalan “Ye, İç ve Sağlıklı Ol” kitabının yazarı Prof.Walter Willett’in katıldığı zirveye, Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Gökhan Hotamışlıgil’in yanı sıra, beslenme biliminde yenilikçi yaklaşımlarıyla bilinen Washington Üniversitesi Halk Sağlığı Beslenme Merkezi Direktörü Prof. Adam Drewnowski katıldı.

Çocuk beslenmesi üzerine önemli çalışmaları bulunan Prof. Barbara Rolls ve yaşlılarda beslenme ve ömrün uzatılması konusunda araştırmalarıyla üne kavuşan Prof. Monique Raats ise zirvenin diğer önemli konuşmacıları arasındaydı.

Daha sağlıklı bir gelecek için beslenme alışkanlıklarında değişim şart! şiarıyla ilerleyen zirvede, beslenme ile metabolik rahatsızlıklar arasındaki bağlantıyı Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı Prof. Walter Willett anlattı. “Volümetriks” adıyla geliştirdiği diyetle ABD’de adından söz ettiren Prof. Barbara Rolls, orta yaş sonrası beslenmenin psikolojik faktörlerine değinen Prof. Monique Raats ve beslenmenin ekonomik yönünün besin, gelir ve sağlıkla olan ilişkisini anlatan Adam Drewnowski uluslararası arenada yapılan son dönem çalışmaları Türk kamuoyu ile paylaştı.

Vakfın bu yıl uluslararası katılıma açık hale getirdiği 2. Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün kazananı ise Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar oldu. “Instant Çay, Kafeinsiz Instant Çay ve Fonksiyonel Instant Çay’ projesi ile dünyada ilk defa bitkisel steroller kullanılarak kalp dostu bir ürün elde edildi ve bu proje 100 Bin Türk Lirası ile ödüllendirildi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde her yıl meydana gelen 57 milyon ölümün %59’u diyabet, kalp damar hastalıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları ve kanser gibi kronik hastalıklardaki artıştan kaynaklanıyor. Bu hastalıkların artışında baş sorumlu olarak gösterilen yetersiz ve dengesiz beslenme ile hareketsiz yaşam stilinin değişimi, çözüme giden yolda da en önemli rolü üstleniyor.

Beslenme biliminde doğru bilinen yanlışları ortaya koymak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla düzenlenen zirve, konunun uzmanları tarafından kamuoyuna anlatılması açısından önemli bir platform oluşturdu.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz