banner

Harvard Profesörü Willett’ten Sağlıklı Beslenme İpuçları

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı tarafından düzenlenen 3. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi beslenme alanında uluslararası üne sahip bilim insanlarını, “Beslenmenin Dünü, Bugünü ve Yarını”nı konuşmak üzere İstanbul’da buluşturdu.

Bu yıl zirvenin önemli konuşmacıları arasında, Harvard Üniversitesi Beslenme Bölümü Başkanı ve ABD’de uzun süre çok satanlar listesinde kalan “Ye, İç ve Sağlıklı Ol” kitabının yazarı Prof. Walter Willett da yer aldı. Beslenme konusunda uluslararası alanda en çok atıfta bulunulan ilk beş bilim insanından biri olan Willett, sağlıklı beslenmenin yolunu 3. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’nde açıkladı.

Daha fazla kabuklu yemiş ve sebze gerek!

İdeal beslenme modelinde kalorilerin çoğunun tam tahıllar ve bitkisel yağlar arasındaki dengeden elde edilmesi gerektiğine işaret eden Willett, “Oysa son 25 senedir, beslenme tavsiyelerinin odağında toplam yağ alımının azaltılması var. Bu tavsiyeler, doymamış yağların faydalı metabolik etkileri ve koroner kalp hastalığı riskini azalttığını gösteren kanıtlarla çelişiyor” dedi.

Proteinler sert kabuklu yemişler, fasulye, balık ve kümes hayvanlarından sağlanmalı

Zirvede Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü ve Sabri Ülker Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in sorularını yanıtlayan Prof. Willett, protein kaynağının sert kabuklu yemişler, fasulye, balık ve kümes hayvanlarından sağlanması gerektiğine değinirken, meyve ve sebzelerin daha yüksek oranda alınmasının da kardiyovasküler rahatsızlık ve diyabet riskini azaltmaya katkı sağladığını vurguladı.

2050’de 10 milyar insan olacak

Amerika’da gıda kalitesinin yavaş da olsa geliştiğinin altını çizen Willett, beslenmeyi sosyolojik bir çerçeveden değerlendirmek gerektiğini, bunun için de pek çok alanda değişilme gidilmesi gerektiğini söyleyerek “2050 projeksiyonunda 9-10 milyar insan olacak, kaynaklar azalacak, çevresel faktörler etkilenecek. Bu kadar insanı sağlıklı bir şekilde ayakta tutmak zor olacak. O yüzden beslenmeyi bir bütün olarak değerlendirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz