banner

Gıda sektörünün kalbi Dubai’de atacak

Dünya genelinde gıda sektörünün en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen Gulfood Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı 21-25 Şubat tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek. Gıda sektörünün kalbinin Dubai’de atacağı fuara bu yıl 19’u Gaziantep’ten olmak üzere 154 Türk marka katılacak.

Her yıl 160 ülkeden 90.000 profesyonelin katıldığı ve dünyanın en büyük gıda fuarı olarak kabul edilen Gulfood Fuarı, ülkeler ve tedarikçiler arasında bağ kuracak ve ürün dağıtım kanalları açacak. Binlerce gıda tedarikçisini ve ihracatçısını ağırlayacak olan Gulfood 2016’ya, Türkiye’den 154 marka katılacak. Gıda uzmanlarının adeta çıkarma yapacağı Gulfood 2016 Fuarı’nın, Dubai Dünya Ticaret Merkezinde, oldukça geniş bir alanda yapılacağı belirtiliyor.

Gulfood’da helal gıdalar gündemde

Fuarda öne çıkan en önemli konulardan biri de helal gıdalar olacak. Dünya İslami Ekonomi Raporu’na göre helal gıda sektörü 2019 yılına kadar 2,537 trilyon dolar olarak küresel gıda harcamalarının %21,2’sini oluşturacak.

2013 yılı verilerine göre helal gıda tüketmeye özen gösteren Müslüman ülkelerin başında 190 milyar dolarlık pazar payıyla Endonezya, 168 milyar dolarlık pazar payıyla Türkiye, 108 milyar dolarlık pazar payıyla Pakistan ve 97 milyar dolarlık pazar payıyla İran geliyor.

Gulfood 2016 kapsamında düzenlenen, dünyanın en büyük helal gıda ticareti etkinliği ‘Halal World Food,’ 800’den fazla sertifikalı gıda tedarikçisini ağırlayacak.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi Başkan Yardımcısı Trixie LohMirmand, bu yıl Gulfood 2016 Halal World Food’a yeni fırsatlar ve yatırım imkanları yakalayabilmek için katılan yerel, bölgesel ve uluslararası helal gıda üreticilerinin sayısının her geçen gün arttığını vurguladı.

Küresel helal gıda sektörü, 22 ve 23 Şubat tarihlerinde Conrad Dubai’de düzenlenecek olan Gulfood Konferansı’nda ön plana çıkacak.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz