banner

Gıda enflasyonu değerlendirildi

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile İTO Gıda İhtisas Komitesi işbirliğiyle Cemile Sultan Korusu’ndaki İstanbul Ticaret Odası binasında  ‘Gıda Enflasyonu’ toplantısı düzenlendi.

Gıda fiyatlarındaki artışın değerlendirildiği toplantıda İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, “Artış aracılardan değil, doğrudan doğruya üretim maliyetindeki artıştan kaynaklanıyor. Üreticiyi de perakendeciyi de potansiyel suçlu ilan etmek doğru değil” dedi.

Hanelerin toplam tüketiminin yüzde 25’ini gıda harcamalarının oluşturduğunu söyleyen Çağlar, enflasyonun ciddi bir tehdit olduğuna işaret ederek çift haneye oturması durumunda bunu aşağıya indirmenin zor olacağını kaydetti.

Mazot, gübre ve tohumda dışa bağımlıyız

Gıdada üretim maliyetindeki artışın sebebini anlamak için üretimin en önemli üç girdisine bakılması gerektiğine işaret eden Çağlar, Türkiye’nin mazot, gübre ve tohumda dışa bağımlı olduğunu dile getirdi. Çağlar, üç yılda dolarda yüzde 60’ın üzerinde artış gerçekleştiğini, kurun artmasının hem girdi maliyetini artırdığını, hem de arzı dengeleyecek ithal ürünü pahalılandırdığını ifade etti.

Gübre fiyatlarında ortalama yüzde 20, tohum fiyatlarında ise yüzde 30 artış olduğuna dikkati çeken Çağlar, “Gıda fiyatını kalıcı olarak düşürebilmek için bu girdilerde dışa bağımlılığı azaltmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Tarımda Türkiye’nin iklim ve coğrafya avantajını tamamlayacak reformlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çağlar, Türkiye’nin bir seferberlik halinde tarım ve hayvancılıkta ciddi adımlar atması gerektiğini kaydetti. Çağlar: 

“10 yıl, 20 yıl öncesine göre gübre fiyatları ne kadar düşmüş? Gübresinden tohumuna kadar dışa bağımlılığı azaltabildik mi? Traktöre konan bir litre mazot, Hollanda’daki traktör ile aynı mı? Verimli topraklarımızı rekabetçi fiyattan tohumla ekebiliyor muyuz? Tarlaları rekabetçi fiyattan sürebiliyor muyuz? Toprağımızdan rekabetçi ürün fışkırabiliyor mu? Çiftçimiz bilinçli tarım yapıyor mu? Akıllı üretim tekniklerini yeterince kullanabiliyor mu? Gençleri yeniden tarım sektörüne çekebiliyor muyuz? Arazilerin verimsiz, küçük parçalara ayrılmasını, tarım arazilerinin inşaata alanına dönüşmesini ne kadar önleyebildik? Bunlar elbirliği ile atmamız gereken adımlar. Türkiye tarımdan, toprağından vazgeçemez. Aracısından, toptancısından, perakendecisinden vazgeçemez.”

Toplantıda akademisyen Prof. Dr. Kerem Alkin de dünyadaki gıda fiyatları ve bunun enflasyona etkisi ile ilgili bir sunum yaptı. İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ile EGD Başkanı Celal Toprak’ın da hazır bulunduğu toplantıda İTO üyeleri gıda fiyatları ve enflasyonla ilişkisine yönelik sunumlar yaptı.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz