banner

Gelibolu’da ilham verici bir şaraphane

Gelibolu yarımadasında, üzüm bağlarıyla iç içe bir şarap imalathanesi ve konukevi… Düşünsenize hem şarap hem tatil…

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan ve mimar Cem Sorguç’un kurucusu olduğu CM Mimarlık tarafından tasarlanan Vinero Şaraphane ve Konukevi, malzemenin doğru kullanımıyla insan ölçeğine indirgenen geniş ve yüksek hacimleri, güçlü mekansal kurgusu ve imalatın organik işleyişiyle uyumlu tasarım anlayışı ile endüstriyel mekanlara alışılmışın dışında bir yorum getiriyor.

Mimari müellifiyeti Tekeli-Sisa Mimarlık’a ait olan şaraphane ve konukevinin iç mekan programı, yaklaşık 16.000 metrekarelik alanda imalat ve depolama kısımlarının yanı sıra bunlara servis veren laboratuarlar, ofisler gibi yan programları, 25 odalı bir konukevini, yeme-içme de dahil muhtelif servisleri ve spesifik bir spa programını barındırıyor.

Vinero Şaraphane ve Konukevi’nin imalat fonksiyonlarının sağlıklı işlemesini desteklemek ve yılın belirli ve pek de uzun olmayan periyotlarında yoğun, diğer zamanlarında ise daha pasif faaliyet gösteren şarap üretim tesisini tadım ziyaretçileri için de etkileyici bir deneyim alanına dönüştürmek CM Mimarlık için projenin tasarımındaki en önemli çıkış noktaları olmuş.

İç mimari tasarımı yapının inşaat sürecine paralel olarak üstlenen ve bunu bir avantaj olarak kullanan CM Mimarlık, imalat bölümlerinde betonarme strüktürü olabildiğince çıplak bırakmış ve ihtiyaç noktasında sıvıya ve hareketli modüllerin darbesine dayanıklı malzemelerle gerektiği kadar kaplama yoluna gitmiş.

Tadım ziyaretlerinin ve konukevinin varlığının imalathanenin dışa dönük yüzünü oluşturması nedeniyle, ziyaretçileri karşılayacak olan imalathane içi salon, amfi-sunum alanı, ofisler, konukevi alanları ve imalathanenin ana giriş aksını karşılayan ortak alanlar bu fonksiyonlara uygun bir albenide kurgulanmış.

Ham metalin endüstriyel kaba bağlantı detaylarıyla, ahşabın ise masif haliyle işlenerek kullanıldığı imalathanenin depolama ve yıllandırma kısımları dahil tüm diğer mekanları, malzeme ve ilişkiler bütünlüğü ile tasarlanmış. Herbiri birbirinden farklı odalardan oluşan konukevinin yaşam alanları ve ıslak hacimlerinin kurguları ve malzemeleri odadan odaya farklılaştırılırken, her oda ekleri, servisleri, malzemeleriyle bir ilişki içinde planlanmış.

Şaraba ilginiz varsa ve haftasonunuzu geçirmek için alternatif bir seyahat arıyorsanız, size yeni bir deneyim sunacak şarap tadım yolculuğuna çıkabilirsiniz. 

Proje Adı: Vinero Şarap Üretim Tesisi Ve Misafirhane Binası

Proje Yeri: Eceabat/Çanakkale

İç Mimari Tasarım Ekibi: Cem Sorguç, Elvan Çakıt, Özlem Yılmaz, Gizem Candemir, Deniz Gezgin, Amina Rezoug.

İşveren: Sanovel

Mimari Proje: Tekeli-Sisa Mimarlık

Proje Tarihi: 2012-2015

Toplam İnşaat Alanı: 16.000 m2

CEM SORGUÇ:

1968 yılında doğdu. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde başladığı mimarlık eğitimini 1993 yılında tamamladı.1987-1992 yılları arası yarı zamanlı, 1992-2000 yılları arası ise tam zamanlı olarak proje ve şantiye mimarlığı yaptı. 2000 yılından beri kurucusu olduğu CM Mimarlık Ltd. bünyesinde mimarlık yapıyor. Mimarlar Odası 23939 no’lu üyesi ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) üyesidir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi mimari proje atölyelerinde davetli öğretim görevlisi olan Cem Sorguç, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2014 yılı Yapı Dalı Başarı Ödülü’nün sahibidir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz