banner

Geleneksel lezzetlerle hasret giderme alanı

Gastronomi adına yapılan her türlü çalışma beni mutlu ediyor. Hele hele bu geleneksel lezzetlerimizi ve mutfağımızı kapsayan bir çalışma ise iki katı mutlu oluyorum. 81 il 22 yöreden en az 25 yıllık köklü lezzet markalarını 42 Maslak projesinde buluşturan Bay İnşaat’in proje bünyesinde kurduğu Türk Lezzet Müzesi de bu çalışmalardan bir tanesi.

Ağustos ayında açılacak ve Maslak bölgesinin gastronomi merkezi olacak olan Türk Lezzet Müzesi, yerel lezzet markalarının önce tüm Türkiye’nin sonra dünyanın meşhur lezzeti olmasını hedefliyor.

İnşaat sektörünün duayenlerinden Erol Özmandıracı’nın önayak olmasıyla ve gurme- gazeteci Mehmet Yaşin’in danışmanlığıyla  ortaya çıkan projede; Anadolu mutfağı Antakya, Gülhan Şanlıurfa, Hünkar Etiler İstanbul, Ucuzcular baharat Mısır Çarşısı İstanbul, Arslanzade Kavala Kurabiyecisi Edirne, Köfteci İsmail Adapazarı, Sadabad cağ kebapçı, Pideci Samsun, Bizim Künefeci Antakya, Çorbacı İstanbul, Fer Bal Ankara,Sokak Simitçisi, Somuncu Baba Çöp Şiş Aydın,Cercis Murat Konağı Mardin, Antre Gourmet Şarküteri İstanbul, Sokak Kestanecisi , Varan Lezzet Durağı Türkiye, Büfe, İskender Kebap Bursa, Rosense gül ürünleri İsparta, Unkapanı pilavcısı İstanbul, Sokak Mısırcısı, Orkide Pastanesi İstanbul, Antalya Reçelcisi, Gazozcu Standı, Baklavacı Gaziantep, Adana kebapçısı Adana, Mantıcı Kayseri, Beyoğlu Çikolatacısı İstanbul, Dondurmacci İstanbul, Lazika Çay Rize, Ege Mutfağı İzmir, Bebek Kasap Döner Bebek İstanbul, Mutfak Atölyesi gibi lezzet durakları Türk Lezzet Müzesi için 42 Maslak’ta buluştu.

Gerçekleşen açılışta, Türk Lezzet Müzesi’nde yer alacak Türkiye’nin yerel lezzetlerini koruyan ve üreten seçkin markaların temsilcilerine seslenen Erol Özmandıracı “81 ilin lezzet haritası çıkarıldı. Türkiye’nin en meşhur kurufasulyecisinden en lezzetli pidecisine, en iyi cağ kebapçısına kadar lokantalar, simitçiden midyeciye, mısırcıdan kestaneciye seyyar satıcılar ülkemizin en özgün, kaliteli ve lezzetli ürünlerini tadabileceğiniz, satın alabileceğiniz ve lezzet deneyiminiz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz her şeyi modern ve hijyenik ortamda tek bir çatı altında toplamak istedik. Bu konuda da değerli dostum gurme yazar Mehmet Yaşin’den destek aldığım için çok şanslıyım” dedi.

Bolulu ustalarla dünyanın en önemli şefleri bir arada

Müze içinde yer alacak mutfak atölyesinde markaların lezzetlerinin hikayesini paylaşacağını ve dünya lezzetlerinin hikayelerini dinleneceğini aktaran Özmandıracı şöyle devam etti: “Dünyanın en ünlü şeflerini de Bolulu aşçılarımızı da atölyede bir araya getirebileceğiz. Mutfak Atölyemiz 50 metrekarelik bir açık mutfak alanından oluşuyor. Müze alanının tam ortasında yer alan Mutfak Atölyesinde, yemek yapmanın eğlenceli tarafını insanlara tattırmak istiyoruz. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı aşçıları davet ederek yeni lezzetlerin oluşumuna tanıklık edeceğiz”

Tek katta 6 bin metrekare alanda, 20-200 metrekare arası 45 kiralık lokanta/dükkana evsahipliği yapacak olan Türk Lezzet Müzesi, 1.800 kişilik ortak alan oturma kapasitesine ve 600 kişilik açık oturma alanına sahip olacak. Günde 6 bin ziyaretçiyi hedefleyen Türk Lezzet Müzesi gurmelerin, ailelerin, yerli/yabancı turistlerin çekim merkezi olacak. Beş yıl içinde Antalya’da, Ankara’da, Doha’da, Dubai ve Abu Dhabi’de katılımcı markaların da yer aldığı Türk Lezzet Müzesi açılması planlanıyor.

Mehmet Yaşin: Alışılmışın dışında bir yeme içme-alanı

Mehmet Yaşin projenin gelişimi konusunda şu bilgileri verdi: “Dostum Erol Özmandıracı, 42 Maslakprojesini anlatırken konu yemeğe geldi. Alışılmışın dışında bir yeme-içme bölümü oluşturmak istediğini söyledi. Ona hemen, neden bir yemek müzesi kurmuyorsunuz, dedim. Bu konuşmadan sonra oturup bir liste yaptım. Bu listede Türkiye’nin dört bir yanındaki lokanta isimleri sıralanmıştı. Bunlar lezzetleriyle ünlenmiş büyüklü küçüklü lezzet duraklarıydı. Çoğu yarım asırdan uzun süredir bu işi yapıyorlardı.Bu listedeki tüm isimlerle tek tek konuşuldu, proje anlatıldı. 42 Maslak’a gelip proje alanını görenler ise mekanlarını seçmekte tereddüt etmediler.”

Hasret giderme alanı

Bu lezzetli müze projesinin amacının, Anadolu markalarını önce İstanbullu damak düşkünleriyle, sonra da uluslararası yatırımcılarla tanıştırmak olduğunu ifade eden Yaşin “Ayrıca bu müze alanı, bir hasret giderme alanı da olacak. Malumunuz, İstanbul’da Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanlar yaşıyor. Bu insanlar memleketlerinin mutfağına duydukları özlemi, bu alandaki mekanlarda giderecekler” diye konuştu. Burçak Madran’ın proje katılımıyla şarkılı, türkülü, fotoğraflı, resimli, filmli bir müze fikri oluştuğunu kaydeden Yaşin, projeyi hayata geçirmek için sabırsızlandıklarını ifade etti.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz