banner

Gastronomi için hangi üniversite?

Üniversite tercihleri için geri sayım başladı. YÖK‘ten yapılan yazılı açıklamaya göre üniversite tercihlerine ilişkin takvimde değişiklik yapılmıştı. Buna göre, 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 2016- ÖSYS tercihleri 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Yani tercih yapacak öğrenciler için bu hafta oldukça kritik.

Gastronomi Bölümü’nü tercih etmeyi düşünen veya aşçılıkla ilgili bir kariyer planlayanlar için mini rehber olabilecek bir yazı derledim. Umarım okul veya bölümünüzü seçerken yardımcı olur.

Gastronomi Bölümü’nde 4 yıl boyunca okurken sadece yemeğin yapılışını, tekniğini ve sanatını değil, yiyecek içecek işletmeciliği, temel mutfak bilgileri, ileri gastronomi teknikleri, dünya mutfaklarının incelikleri, Anadolu mutfağı da öğretiliyor. Bu uygulamalı derslerin yanısıra pek çok okulda, genel kültür amacıyla Gastronomi Tarihi, Beslenme ve Diyet, Türk Mutfak Tarihi, Menü Planlama, Şarap ve Kültür, Örgütsel Davranış, Satış ve Pazarlama, Gastronomide Toplum, Kültür ve Sanat ve Mitoloji, Miksoloji, Restoran Düzeni, Gıda Mevzuatı ve Hukuk dersleri de veriliyor.

Hatırlatmam gereken birkaç nokta var.

 • Lütfen sizlere YÖK tarafından verilen kitapçıkları dikkatle okumayı ihmal etmeyin.
 • Gastronomi Bölümü son iki yıldır mesleki statüsü artan, popüler bölümlerden biri ancak şimdiye kadar mutfağa girmediyseniz ve yemeğe olan ilginiz sadece bir mekanda yemek yiyip içmeyle sınırlıysa sırf trend olduğu için bu bölümü tercih etmeyin.
 • Gastronomi Bölümü’nü veya bir sertifika programını bitirince hemen şef olmuyorsunuz, tahmininizden çok daha fazla emek ve fedakarlık isteyen bir mesleki eğitim ve uygulama sürecini içeriyor. Asıl iş okul bittikten sonra başlıyor.
 • Profesyonel mutfak sert ve çoğu zaman fiziksel güç gerektiren bir ortam (pastacılık seçmediyseniz) Mutfakta güçlü durmayı, saatlerce ayakta yemek yapmayı göze alıyorsanız, kimi zaman 400- 500 kişilik davetlerin altından kalkabilecek gücünüz varsa bu işe girişin.
 • Evet, bu bölümü bitiren çoğu kişi dünya genelinde kolaylıkla iş bulabiliyor ama unutmayın, mezun olur olmaz kimse size milyarları vaad etmeyecek. Önce emek, sonra yemek… Okul bittikten sonra da araştırmaya, merak etmeye, okumaya, seyahat edip farklı mutfakları ve lezzetleri tatmaya ihtiyacınız olacak.
 • Mutfağa girdiğinizde kalbiniz küt küt atıyorsa doğru tercih yapmak üzeresiniz demektir. Heyecan yoksa boşuna vakit kaybetmeyin.
 • Tercih yapmadan önce mutlaka birkaç mekan dolaşıp şefleriyle sohbet etmeyi ve önerilerini almayı deneyin.

Sizler için alanlarında çeşitli başarılara sahip olan ‘kıymetli şeflerimiz’den Gastronomi Bölümü’nü seçmeyi planlar için önerilerini aldım.

Şef Turgut Ay: Mümkün olduğu kadar İngilizce eğitim veren kurumları tercih etmelerini öneririm. Ayrıca yurtdışı bağlantıları olan ve sektörde ismi bilinen şeflerin de eğitim kadrosunda olması hem mesleki açıdan hem de gelecekte kariyer açısından iyi olacaktır. Mutfağı olmadığını bildiğimiz üniversiteler var ya da tam donanımlı olmayan. Mutlaka karar vermeden önce okulları gezmelerini öneririm.

Şef Umut Karakuş: Mutfak benim evim. Zamanımızın büyük bir kısmını harcadığımız yer. Fakat profesyonellik işin içine girince, evimizdeki gibi her zaman mutlu olmamız mümkün olmayabiliyor. Büyük zorlukları göğüslemeyi gerektiren, güç, kuvvet, sabır ve en çok da sevgi isteyen bir yer mutfak. Aslında her işi sevgi ile yapmak lazım ama yemek pişirmek ve uzun saatler mutfakta ayakta çalışmak için mutfağı bir hayli sevmek lazım. Biraz delilik, biraz tutku ve özünde azim işi. Gastronomi kendi içinde bir sürü dala ayrılan ve çok farklı imkanlar sunan bir bölüm.

Bugün bana ‘tekrar gastronomi okur musun?’ diye sorulsa, seve seve evet derdim. Gerek iş olanakları, gerekse mesleğin ulusal ve uluslararası değeri  ve de  bugünün ve geleceğin trend mesleklerinden biri olması bile gastronomi bölümü öğrencilerine çok doğru bir yolda olduklarının kanıtıdır. Bunlar gastronomi okumak için yeterli sebepler mi derseniz tabi ki değil. Bunlar güzel tarafları. Önce artılarına değil, eksilerini artıya çevirebiliyor musunuz ona bakmak lazım. Yani nihayetinde bu bir iş kolu. Her yönüyle olumlu bakmak her zaman doğru olmayabiliyor. Bütün olumsuzluklara göğüs gerecek kadar seviyorsanız herhangi bir işte başarısız olma şansınız azdır. Dünyada daha kolay iş bulunan bir başka sektörün de olduğuna inanmıyorum çünkü yiyecek ve içecek insanoğlunun yaşam boyu vazgeçemeyeceği ihtiyaçlarından biri.

Şef Şemsa Denizsel: Okulların vs hiçbir önemi yok. Aşçılık okumadım, öyle bir eğitimim yok. Avusturya Lisesi’nde okudum. London College of Printing’de ‘Publicity & Promotion’ eğitimi aldım falan ama bunların hiçbirinin önemi yok. Ben yemek yapıyorum. Yemek yaparken işimi iyi yapmaya müthiş kendini adamış birisiyim. Bildiğim gibi, doğrusunu yapmak istiyorum. İlla gastronomi okumak gerekmiyor. Hatta hiç gerekmez. Şimdi moda meslek bu. Moda olduğu için aşçı olmak isteyen çok insan var. Onu karıştırmamak lazım. Onları saymıyorum ama gerçekten yemek pişirmekle ilgili içten kaynayan bir ateş, bir yetenek varsa o zaman okullu ya da alaylı olmanın hiç bir farkı yok. Öğreneceğini öğrenir, yapacağını yaparsın. Sebat ve ağır çalışmaya hazır olmak lazım.

HANGİ OKULU SEÇELİM?

ÜNİVERSİTELER

A- ÖZEL OKULLAR

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi – Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

2004’te Tuğrul Şavkay tarafından kurulan ve dört yıllık eğitim veren ilk üniversite. Yakın bir süre önce UNESCO’nun “Yemek Kültürü Mirasının Korunması ve Tanıtılması” kürsüsü temsilcisi Francois Rabelais Tours Üniversitesi ile yaptığı anlaşma ile UNESCO/UNITWIN Chairs programının resmi ortağı oldu. Mutfağını gezdiğim ve gerek şefleriyle gerekse bölüm başkanıyla görüştüğüm ve yaptıkları çalışmaları yakından takip ettiğim bir üniversite. Özellikle vurgulamak gerekir ki mezun olduğunuzda uluslararası geçerliliği olan bir üniversite diplomanız oluyor, sertifika değil. Üniversitenin öğrencileri çeşitli ülkelerle yapılan işbirlikleri doğrultusunda yurtdışındaki restoranlarda staj imkanına sahip olabiliyor.

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu- Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı, mutfak sanatları üzerine temel dersler ile sağlam bir altyapı oluşturarak, ileri gastronomi tekniklerini içeren dersler ile zenginleşiyor. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, Le Cordon Bleu International ile münhasır bir ortaklığa sahip olup, Le Cordon Bleu International’ın mutfak sanatlarındaki deneyimleri ve köklü eğitiminden faydalanıyor. Öğrenciler, mutfak sanatları derslerini, Le Cordon Bleu’nün eğitmen şeflerinden alıyor ve Le Cordon Bleu’nün eğitim materyallerini kullanarak Le Cordon Bleu tekniklerini öğreniyorlar.

Öğrenciler mutfak sanatları alanında, gastronomi uygulamalarının temelleri, ekmek üretimi ve pastacılık, “à la carte” yiyecek üretimi, soğuk büfe gibi dersleri alırken; işletme alanında, restoran işletmeciliği, insan kaynakları yönetimi, hizmet pazarlaması, muhasebe, finans, sayısal karar verme teknikleri ve liderlik gibi dersler de alıyorlar.

Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu- Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Bilgi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, ABD’nin Chicago kentinde bulunan Kendall School of Culinary Arts ile stratejik iş birliği yapıyor. Ünlü restoranlar tarafından Chicago’nun en iyi Mutfak Sanatları Programı seçilen; akademik kadrosu ve çevre dostu girişimlerinden dolayı pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen; dünyanın her yerinden 450’yi aşkın seçkin öğrenciye eğitim veren; Laureate International Universities ağının ‘Mutfak Sanatları Merkezi’ olarak kabul edilen Kendall School of Culinary Arts, öğrencilerine dünyaca ünlü aşçılardan eğitim alma fırsatı ve zengin staj olanakları sunuyor. Bu değerli ortaklıkla, Bilgi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencileri dilerlerse eğitimlerine ABD’de devam edebiliyor, yaz okulu ve değişim programlarına katılabiliyorlar.

Öğrenciler;

 • İsteğe bağlı olarak öğrenimlerinin ilk üç senesini BİLGİ’de, son senesini ise Kendall College’da tamamladıktan sonra hem BİLGİ hem de Kendall diploması alarak mezuniyet sonrası bir sene ABD’de çalışma iznine sahip olma
 • BİLGİ’deki eğitim hayatı boyunca Kendall College’daki seçkin öğretmenler ve öğrencilerle dijital ortamda bilgi alışverişinde bulunma, bu sayede tam anlamıyla uluslararası bir eğitim alma
 • Kendall College’da yaz okullarına katılma
 • Değişim öğrencisi olarak bir süre Kendall College’da eğitim alma fırsatlarını yakalıyorlar.

Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu- Gastronomi Bölümü

Gastronomi bölümü uygulama ve teori dersleri olarak 2 ayrı kategoride derslerini aktarıyor. Uygulama dersleri O’Mutfak’ta yapılıyor. Aynı anda 96 öğrencinin ders yapabileceği 2 ana mutfak ve 1 pastane uygulama mutfağından oluşan O’Mutfak son teknoloji ile donatılmış, konforlu ve üst düzey bir eğitim için her türlü imkânı sunuyor. Gastronomin Temel İlkeleri ve Mutfak Teknikleri 1, 2, 3 dersleri ile verilen tüm pişirme tekniklerini de içeren derslerin yanısıra Yöresel mutfak dersleri, dönemlere yayılmış 4 ayrı ders olarak, tüm Türkiye bölgelerini kapsayacak şekilde veriliyor. Dünya Mutfaklarından, Fransız Mutfağı ve Uzak Doğu Mutfakları, konusunda söz sahibi profesyonel konuk aşçılar tarafından öğrencilere aktarılıyor. Fırıncılık, pastacılık ve ileri pastacılık derslerinin yanı sıra, dünyada ki son gastronomi gelişmelerin uygulandığı ve pişirmenin bilimsel olarak ele alındığı pişirmenin bilimi dersinde, gıdalardaki kimyasal ve fiziksel değişimler, Moleküler Gastronomi ve yeni olarak ortaya çıkan pişirme teknikleri de öğrencilerle paylaşılıyor. Gastronomi Tarihi, Beslenme ve Diyet, Türk Mutfak Tarihi, Menü Planlama, Şarap ve Kültür, Örgütsel Davranış, Satış ve Pazarlama, Gastronomide Toplum, Kültür ve Sanat ve Mitoloji derslerinin yanı sıra, Miksoloji, Restoran Düzeni ve Gıda Mevzuatı ve Hukuku dersleri de alınabiliyor.

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi- Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, yalnızca mutfak sanatları değil aynı zamanda yönetim, işletme, finans, muhasebe konularında uzman öğrenciler yetiştiriyor. Bölüm, öğrenim sürecinde verilen teorik bilgilerle birlikte, eğitim mutfağı ile laboratuvar ortamında gerçekleştirilen uygulamalarla uluslararası mutfaklara hâkim yenilikçi yaratıcı şefler yetiştirmeyi hedefliyor.

İngilizce hazırlık ve öğrenim sürecinde yer alan İngilizce dil eğitiminin yanı sıra ikinci ve üçüncü yabancı dil olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Rusça ve Japonca seçmeli dil dersleri ile uluslararası mutfak sanatlarına ve yiyecek içecek sektörüne iletişimi kuvvetli yönetici şefler yetiştirmeyi vadeden okul, yurtdışındaki üniversiteler, özel sektör kuruluşları ve diğer eğitim kurumları ile gerçekleştirilen stratejik işbirlikleri ile öğrencilerin yurt dışında staj ve öğrenim deneyimi kazanmalarına yardımcı oluyor. Öğrencilerin yedi yarıyılı tamamlamalarının ardından sekizinci yarıyılın tamamen sektörde iş başında mesleki uygulamalar kapsamında geçirmelerine ve mezuniyet öncesi iş tecrübesi kazanmalarına yönelik bir ders planı sunuyorlar.

Beykent Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu- Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

4 yıllık lisans eğitimi veren bölüm, gerek Erasmus gerekse Farabi Öğrenci Değişim Programı kapsamında öğrencilerine yurtdışında ve yurtiçinde bölümle ilgili farklı üniversitelerde 1 yarıyıl ya da 1 yıl öğrenim görme imkanı sunuyor. Öğrenciler 4. akademik yılın son döneminde restoranlar, kurumsal yemek üreten işletmeler, otel, tatil köyü, gibi geniş bir yelpazede yer alan yiyecek içecek işletmelerinde zorunlu stajlarını yaparak kendilerini profesyonel iş hayatına hazırlıyorlar. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün eğitim dili Türkçe. İngilizce hazırlık eğitimi isteğe bağlı.

B- DEVLET OKULLARI

4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümleri

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi/Gökçeada, Gazi Üniversitesi/ Ankara, Gaziantep Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi/Antalya, Anadolu Üniversitesi/Eskişehir, Atatürk Üniversitesi/Erzurum, Balıkesir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi/ Denizli.

İki yıllık bölümler

Adıyaman Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi/Bolu-Mengen Aşçılık, Bülent Ecevit Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Harran Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi.

NOT: Mezun olan veya hala okuluna devam eden bazılarınızla ziyaret ettiğim mekanlarda veya kaldığım otellerin restoranlarında karşılaşıyoruz. Ne kadar emek verdiğinizi görüyorum. Lütfen gastronomi alanında bir eğitim aldıysanız mutlaka ve mutlaka yurtdışına çıkıp dünya mutfaklarını da uygulamalı olarak öğrenin, fakat en önemlisi yerel- lokal malzemeye sahip çıkarak Anadolu mutfağının o derin ve araştırdıkça altında leb-i derya bilgi ve detay barındıran mutfağını öğrenip araştırarak kaybolmasına izin vermeyin ve reçeteleri kayıt altına alın. Gastronomika bunun en güzel örneklerinden biri.

Hepinizin yolu açık olsun…

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Menümüz